Naga MarketsBitcoin i "efekt Dzwoneczka". BTC zdaniem Deutsche Banku musi udowodnić swoją wartość
Dzwoneczek z Piotrusia Pana

Analityk Deutsche Bank i ekonomistka Uniwersytetu Harvarda, Marion Laboure twierdzi, że bitcoin (BTC) pozostanie ważną częścią ekosystemu finansowego jednocześnie utrzyma jednak wysoką zmienność. Z kapitalizacją rynkową w wysokości 1 biliona dolarów, BTC jest „zbyt ważny, aby go ignorować, a jego ceny mogą rosnąć tak długo, jak zarządzający aktywami i firmy będą chętne zwiększać swoje udziały w rynku cyfrowych aktywów.

  • W odniesieniu do bitcoina Laboure wspomina o zjawisku “Tinkerbell effect” (efekcie dzwoneczka). Zgodnie z jego tezą ludzka wiara jest jedynym co utrzymuje wartość danego aktywa
  • BTC może iść w ślady Tesli, musi jednak udowodnić swoją rynkową wartość, a nie bazować jedynie na początkowym potencjalne
  • W tym celu niezbędne będzie rozszerzenie znaczenia bitcoina jako środka płatniczego

Bitcoin zbyt mało płynny by stać się pełnoprawnym aktywem

Ekonomistka zwraca jednak uwagę, że płynność bitcoina cały czas pozostaje kluczową przeszkodą, która może utrudnić mu ostateczną ewolucję w niezależną i pełnoprawną klasę aktywów, która będzie traktowana na równi z akcjami, obligacjami oraz towarami. Jak twierdzi Laboure wystarczy dokonać prostego porównania z akcjami spółki Apple: 40 miliardów akcji giganta technologicznego (270% akcji znajdujących się w obiegu) zmieniło właścicieli w 2020 roku, gdy w tym samym czasie transferowano 28 mln BTC (150% wszystkich monet w obiegu)

Te artykuły również Cię zainteresują
– To przyczynia się do bardzo wysokiej  zmienności bitcoina, Tylko kilka dużych zakupów lub wyjść z rynku jest potrzebnych, aby znacząco wpłynąć na równowagę podaży i popytu – twierdzi analityk Deutsche Banku.

Wartość bitcoina pozostanie zmienna i będzie rosnąć lub spadać w zależności od wiary ludzi w aktualność wartość tego aktywa, w tak zwanym “efekcie Dzwoneczka”. Podobnie jak w popularnej bajce Piotruś Pan jedynie wiara ludzka powoduje, że coś posiada określoną wartość lub istnieje.

Zdaniem Laboure bitcoin jest jak Tesla ponieważ „będzie musiał przekształcić swój potencjał w namacalne wyniki jeżeli chce utrzymać obecne wyceny”. Wartość giełdowa Tesli zawiera sobie istotną rewolucję w świecie motoryzacji w kierunku pojazdów elektrycznych i stawia hipotezę, że Tesla będzie absolutnym liderem na tym rynku.

Całkowita wartość bitcoina wynosi około 102% jenów znajdujących się w obiegu, 65% euro, 53% dolarów amerykańskich i 94% więcej niż funtów brytyjskich, według Laboure, ale średnia liczba bitcoinów wymienianych każdego dnia stanowi tylko około 0,06% tej ostatniej wartości.

Jeśli obecna wycena kryptowaluty ma się utrzymać, to według ekonomistki Uniwersytetu Harvarda zmiana w kierunku transgranicznych walut cyfrowych będzie musiała wejść w życie – a bitcoin musi przewodzić tej zmianie stając się środkiem płatności, a nie tylko instrumentem inwestycyjnym.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: zlotowki | kryptowaluty wykresy | kurs zlotego | kurs eur online | wti notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBank Anglii kontynuuje gołębią politykę. Funt odbija od 1,40 USD
Następny artykułSygnity wycenione na 11,60 zł. Kurs w ważnej strefie oporu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here