Naga MarketsBitcoin i Dogecoin zmanipulowane. Elon Musk ma w rękach potężne narzędzie wpływania na rynek
Elon Musk swoją aktywnością na Twitterze potrafi manipulować cenami kryptowalut

Elon Musk, najbogatsza osoba na świecie uważana za technologicznego wizjonera, ma ponad 44,7 miliona obserwatorów na Twitterze. Blockain Research Lab (BRL) przeanalizował, w jakim stopniu aktywność Muska w mediach społecznościowych wpływa na krótkoterminowe zwroty z inwestycji w kryptowaluty i wolumen rynku. Na podstawie sześciu ostatnich aktywności miliardera na Twitterze związanych z kryptowalutami, zidentyfikowany wysoce znaczący anormalny wolumen obrotu po każdym z tych wydarzeń.

  • Raport opublikowany 3 lutego odnosi się do wypowiedzi Muska na Twitterze, które miały miejsce od lipa 2020 roku do stycznia 2021
  • Tylko 29 stycznia po zmianie opisu w profilu na Twitterze przez Muska łączna kapitalizacja rynkowa zwiększała się o ponad 110 miliardów dol.
  • Jeszcze w 2019 roku jego wpisy dotyczące Tesli zostały uznane przez komisję nadzoru finansowego za noszące w sobie znamiona porady inwestycyjnej, za co miliarder musiał zapłacić 40 mln dol. kary

Elon Musk manipuluje kursem bitcoina i Dogecoina, potwierdza to badanie

BRL sprawdził ostatnią aktywność Elona Muska na Twitterze (twitter.com/elonmusk) wybierając sześć wydarzeń, w których aktywność konta odnosiła się do kryptowalut. Te sześć wydarzeń to tylko wybrane z ostatnich aktywności Muska  związanych z kryptowalutami i są one opisane w poniższej tabeli.

Te artykuły również Cię zainteresują
W różnych przedziałach czasowych odkrywamy anormalne stopy zwrotu sięgające 18,99% dla bitcoina i 17,31% dla Dogecoina. Niemniej jednak, nie wszystkie tweety prowadzą do znacznych zwrotów. Nasze badanie pokazuje, jak znaczący wpływ na kryptowaluty może mieć aktywność w mediach społecznościowych wpływowych i znanych osób – komentuje BRL.

Sześć aktywności kryptowalutowych Elona Muska na Twitterze. Źródło: BRL

Badacze sprawdzali, jak reagowała cena bitcoina oraz Dogecoina na zamieszczane przez Muska wpisy na Twitterze w kolejnych 6 godzinach od ich opublicznienia. Na przykład, średni wolumen obrotu DOGE/USDT w ciągu 30 minut przed wydarzeniem z 20 grudnia wynosił około 1942 dol. na minutę przy średnio 9 transakcjach na minutę. W ciągu 30 minut po opublikowaniu tweeta, średni wolumen obrotu na minutę wynosił około 299 330 dol. przy 775 transakcjach na minutę.

Wpisy takie jak powyższy potrafią podbić cenę Dogecoina o dziesiątki procent.

Na poniższych wykresach widać jak zmieniała się stopa zwrotu z inwestycji, wolumen, cena oraz liczba transakcji w kolejnych minutach po pierwszym opisywanym przez badaczy wydarzeniu, czyli zmianie opisu na Twitterze i dodaniu w nim zwrotu #bitcoin:

Stopa zwrotu, wolumen, cena i liczba transakcji na BTC przed i po działaniem Elona Muska. Źródło: BRL

Przed świętami Elon Musk opublikował we wpisie na Twitterze jedno słowo: Doge i zmienił opis konta na Former CEO of Dogecoin (dawny prezes Dogecoina). Co jak opisano powyżej i zaprezentowano na wykresie poniżej wygenerowało bardzo silną zmianę aktywności użytkowników:

Stopa zwrotu, wolumen, cena i liczba transakcji na DOGE przed i po działaniem Elona Muska. Źródło: BRL

Warto zauważyć, że po publikacji badania Elon Musk jeszcze dwukrotnie wpływał na wycenę Dogecoina, co miało miejsce 4 lutego oraz 8 lutego. Na dynamiczne umocnienie bitcoina wpływała natomiast informacja opublikowana przez spółkę Tesla należącą do miliardera, która dokonała zakupu 1,5 mld BTC. W reakcji na doniesienia bitcoin rósł o 20% i wybijał poziom 48 tys. dol.

Bitcoin i Dogecoin ze znacznym wzrostem stóp zwrotu i wolumenu

Poniższa tabela prezentuje skumulowane anormalne stopy zwrotu (CAR) oraz anormalne skumulowane wolumeny handlowe (ATV) w różnych okresach. Silne zmiany zauważono w 4 z 6 opisywanych przypadków.

Tabela prezentują odchylenia stóp zwrotu oraz wolumenu po działaniach Muska na Twitterze. Źródło: BRL

Pozytywny wzrost stóp zwrotu widać między innymi w przypadku pierwszego z opisywanych przypadków (zmiana opisu na Twitterze na #bitcoin), gdzie stopa zwrotu w przeciągu pierwszej godziny wynosiła 13%, sięgając prawie 19% w oknie sześciogodzinowym.

W przypadku wszystkich wydarzeń, identyfikujemy znaczący wzrost wolumenu obrotów, który można przypisać tym wydarzeniom. Cztery z działań na Twitterze są prawdopodobnie jedynie reakcjami na wcześniejsze wydarzenia rynkowe i wiążą się z niewielkimi lub żadnymi znaczącymi reakcjami cenowymi. Pozostałe dwa wydarzenia nie wydają się być reakcjami, lecz niezależnymi działaniami, które skutkują ogromnym wzrostem wolumenu obrotów oraz dużą i znaczącą dodatnią anormalną stopą zwrotu – podsumowuje badanie odnosząc się do zmiany przez Muska opisu na Twitterze na #bitcoin oraz opublikowania tweeta ze słowem Doge.

Fakt, że żart (jak później określił swoje działania Elon Musk) najbogatszej osoby na świecie spowodował tak znaczącą reakcję rynku, ilustruje oddziaływanie wpływowych osób na rynki kryptowalutowe. Podczas gdy Elon Musk jest prawdopodobnie skrajnym przykładem wpływu za pośrednictwem mediów społecznościowych, istnieje ogromna liczba stosunkowo mniej wpływowych osób, grup lub firm, które przekazują swoje opinie na temat kryptowalut za pośrednictwem mediów społecznościowych i których opinie (np. prognozy wzrostu kursu), również mogą w mniej lub bardziej bezpośredni sposób wpływać na rynek.

– Nasze wyniki prowadzą do pytania, w jakich warunkach osoby publiczne powinny komentować konkretne kryptowaluty. Jeśli pojedynczy tweet może potencjalnie doprowadzić do wzrostu kapitalizacji rynkowej bitcoina o 111 miliardów dolarów, to inny tweet może również zniweczyć podobną wartość. Nie można przewidzieć żadnego prostego ani szybkiego “rozwiązania” tego problemu, ponieważ jednostki powinny mieć naturalnie prawo do swobodnego wyrażania swoich opinii, a rynki kryptowalutowe są wciąż stosunkowo nieuregulowane w porównaniu do, na przykład, rynków akcji, gdzie istnieją podobne wyzwania – napisano w zdaniu zamykającym analizę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs eur online | gpw mercator | spółki giełdowe | cena akcji mercator medical | ropa naftowa notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here