Naga MarketsBitcoin HODL nigdy wcześniej nie był tak mocny. 80% podaży BTC w „silnych rękach”W swoim najnowszym raporcie firma analityczna Glassnode sugeruje, że na rynku bitcoina (BTC) w głównej mierze pozostali HODL-erzy, a krótkoterminowi spekulanci i inwestorzy detaliczni zrezygnowali z inwestycji. Kontynuując swoją analizę on-chain platforma szuka odpowiedzi na pytanie czy sami długoterminowi posiadacze będą w stanie zapewnić stronie kupującej odpowiednie wsparcie jeżeli krótkoterminowi posiadacze wyprzedają swoje tokeny ze stratą i zwiększą presję podażową.

Bitcoin i przekonanie do HODL-ingu, z czego ono wynika?

Aby odpowiedzieć na pytanie postawione we wstępie do tego artykułu, ocenimy przekonanie do długoterminowego posiadania bitcoinów przez obecnych HODL-erów monet w obliczu obecnej, historycznie wysokiej zmienności.Zaczynając od wskaźnik Coin-days Destroyed 90 (CDD-90), która oblicza skumulowaną sumę czasu życia wydanych monet w ciągu ostatnich 90 dni. Wskaźnik osiąga szczyt, gdy duże ilości starych monet są wydawane (zazwyczaj w czasie hossy), a spada w okresach akumulacji i dominacji HODL-erów.

CDD-90 jest obecnie notowany na bardzo niskim poziomie około 150 tys. CDD. Poziom ten jest zbieżny z okresami akumulacji na dużą skalę, włączając w to zarówno wczesne rynki byka, jak i późniejsze rynki niedźwiedzia.

Bitcoin HODL nigdy wcześniej nie był tak mocny. 80% podaży BTC w „silnych rękach”
Bitcoin i wskaźnik CCD-90. Obecne dołki pokrywają się ze średnimi wartościami z historycznych rynków byka. Źródło: Glassnode

Glassnode zauważa również, że względna podaż w rękach posiadaczy krótkoterminowych (STH) osiągnęła najniższy w historii poziom 20% całej podaży znajdującej się w obiegu (ilości dostępnych BTC). Jest to rzadkie zjawisko, które historycznie charakteryzowało okresy akumulacji przez smart money (dużych inwestorów) w późnej fazie rynków niedźwiedzia.

Bitcoin HODL nigdy wcześniej nie był tak mocny. 80% podaży BTC w „silnych rękach”
Rozkład względnej podaży pomiędzy STH i posiadaczami długoterminowymi (LTH). Źródło: Glassnode

Potwierdzeniem powyższych jest wartość wskaźnika wysoce płynnej podaży, która powróciła do poziomów z grudnia 2018 r. Monety o wysokiej płynności to te, które znajdują się na giełdach i w portfelach gdzie bardzo szybko mogą zmienić właściciela..

Bitcoin HODL nigdy wcześniej nie był tak mocny. 80% podaży BTC w „silnych rękach”
Wykres wysoce płynnej podaży BTC. Płynna podaż osiągnęła wieloletnie dołki ostatni raz obserwowane w grudniu 2018 roku. Źródło: Glassnode

Bitcoin w zimnym portfelu, a nie na giełdzie kryptowalut

– Możemy potwierdzić, że na ten trend spadkowy ma wpływ wycofywanie monet z giełd, które cały czas utrzymuje wysoką dynamikę. Wskaźnik zmiany pozycji netto na giełdach pokazuje wyraźną zmianę charakteru i preferencji rynku po marcu 2020 roku. Rynek przeszedł z systemu dominujących napływów na system odpływów. Lipiec do września był historycznie istotnym okresem odpływu netto, wahającym się między 80 tys. a 100 tys. BTC miesięcznie – zauważa Glassnode.

Bitcoin HODL nigdy wcześniej nie był tak mocny. 80% podaży BTC w „silnych rękach”
Zmiana pozycji netto bitcoina na zcentralizowanych giełdach. Źródło: Glassnode

W miarę jak monety migrują z wysoce płynnych sald giełdowych do portfeli offline, zaczynają one dojrzewać. Początkowo, mogą być ponownie wydane w odpowiedzi na zmienność rynku, ale z czasem coraz częściej są uważane za niepłynne, uśpione i bardziej prawdopodobne jest, że pozostaną w zimnym portfelu. Te przejściowe monety są określane jako „płynna podaż”, która od 2016 roku wykazuje tendencję spadkową.

invest

– Jeśli weźmiemy pod uwagę całkowitą podaż monet Highly bardzo płynnych (HL) i płynnych (L), otrzymujemy 3,117 mln (HL) + 1,229 mln (L) = 4,346 mln BTC swobodnie krążących w obiegu (23% dostępnej podaży) – komentuje Glassnode.

Bitcoin HODL nigdy wcześniej nie był tak mocny. 80% podaży BTC w „silnych rękach”
Wykres podaży płynnych i niepłynnych monet w sieci BTC. Źródło: Glassnode

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Długoterminowi HODL-erzy BTC z rekordowym udziałem w podaży bitcoina

Odwrotnością powyższych wykresów jest fakt, że posiadacze długoterminowi trzymają obecnie ponad 80% BTC znajdujących się w obiegu. Na uwagę w cyklu 2021 zasługuje stosunkowo niewielka dystrybucja monet, która wystąpiła podczas rynku byka na początku roku w porównaniu z poprzednimi cyklami. Podaż LTH spadła do zaledwie 67,7% podaży, gdzie w poprzednich cyklach wynosiła od 54% do 58%.

Warto również zwrócić uwagę na szybkość odbudowy, która wskazuje, że 12,3% krążącej podaży zostało zgromadzone na rynku byka w latach 2020-21 i pozostaje niewydane aż do dziś.

Bitcoin HODL nigdy wcześniej nie był tak mocny. 80% podaży BTC w „silnych rękach”
Podaż LTH w zysku/stracie. HODL-erzy kontrolują rekordową ilość BTC znajdujących się w obiegu. Źródło: Glassnode

Pomimo stosunkowo niskiej aktywności on-chain i wielu schematów rynkowych przypominających warunki niedźwiedziego rynku, nie można obojętnie przejść obok ekstremalnego wręcz nastawienia na HODL-ing i akumulację, podsumowuje Glassnode. Jest to w pewnym sensie unikalne dla tego cyklu rynkowego i jest to dynamika, którą warto obserwować.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: allegro giełda | orange akcje | biomed kurs | cd projekt giełda | akcję lotos | giełda mercator | akcje lotosu |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułKurs euro w najsilniejszej korekcie. Funt, frank oraz dolar na kolejny tydzień
Następny artykułKurs euro zamienił 4,60 zł z oporu na wsparcie. Co stało się z EUR/PLN?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here