Naga Marketsbitcoin goldSieć Bitcoin Gold (BTG) po raz kolejny w swojej krótkiej historii doznała ataku 51%, który miał miejsce w dniach 23–24 stycznia. Raporty wskazują, że ponad 7 000 BTG zostało podwójnie wydanych, sieć poniosła stratę w wysokości 70 000 USD w ciągu dwóch dni.

To jednak nie pierwszy raz w historii tego forka BTC, gdy sieć jest poddawana atakowi. W maju 2018 r. łańcuch bloków Bitcoin Gold (BTG) został zaatakowany w ten sposób po raz pierwszy. W tle zarejestrowano straty o wartości aż 18 mln USD.

Bitcoin Gold

BTG jest forkiem bitcoina, ale nie wykorzystuje algorytmu konsensusu SHA256, takiego jak BTC, BCH lub BSV. Blockchain BTG wykorzystuje wariant algorytmu Equihash (Equihash 144, 5 lub „Zhash”), który umożliwia kopanie za pomocą GPU. Twórcy Bitcoin Gold wierzyli, że zastosowanie takiego rozwiązania sprawi, że projekt będzie bardziej zdecentralizowany. Jednak wiosną 2018 roku pewien górnik przejął kontrolę nad ponad 51% sieci, pokazując, że projekt niejako zawiódł.

Kolejny cios

Teraz blockchain projektu doznał dwóch “głębokich reorganizacji” w ciągu dwóch dni. W czwartek z sieci usunięto aż 14 bloków i dodano 13 nowych w ich miejsce. O 19:24 w piątek usunięto z kolei 15 bloków i dodano 16 kolejnych. W środowisku kryptowaluty widać już oznaki pewnej paranoi. Niektórzy członkowie społeczności BTG uważają, że istnieją tajne ASIC-i kopiące BTG.

„Myślę, że nadszedł czas, abyśmy znaleźli prawdziwego lidera, który słucha członków tej społeczności i podejmuje działania”, napisał jeden z propagatorów BTG na Reddit. „Oczywiste jest, że pierwszy 51% atak został przeprowadzony przez ASIC. Dlaczego BTG nie może być nowością i stworzyć naprawdę nowego [algorytmu]? Ta moneta to zła inwestycja dla każdego, kto chce ją kupić – żaden z deweloperów nie jest wykwalifikowany” – dodał.

Czy ten atak ostatecznie pogrzebie projekt?

Forki

W ciągu blisko trzech lat na rynku pojawiło parę forków bitcoina, co część inwestorów – niesłusznie! – uznało za rodzaj dodruku kryptowaluty. W swojej istocie forki są osobnymi walutami, które lekko różnią się technologicznie od “głównego” BTC. Swój fork posiada też token ether platformy Ethereum – chodzi o Ethereum Classic.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here