Naga MarketsBitcoin głównym celem cyberprzestępców w 2021 roku, wynika z raportuW momencie gdy gospodarki na całym świecie nadal będą borykały się z problemami wynikającymi z epidemii koronawirusa, Bitcoin może stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym kąskiem dla cyberprzestępców, wynika z najnowszego raportu firmy Kaspersky opublikowanego 30 listopada. Dokument zatytułowany „Cyber-zagrożenia stojące przed organizacjami finansowymi w 2021 roku” podaje, że BTC w przyszłym roku będzie mocno narażony na ataki hakerów i cyfrowych prztestępców.

  • Kaspersky prognozuje, że na rynku kryptowalut w 2021 roku miejsce będzie miała wzmożona liczba kradzieży i prób wyłudzenia środków
  • Przestępcy mogą wykraść rekordową ilość BTC w porównaniu do poprzednich lat
  • Inne tokeny, takie jak między innymi Monero, również wydają się być atrakcyjnym kąskiem dla cyberprzestępców

Praca z domu powodem wzmożonej ilości ataków?

Koronawirus spowodował, że spora część pracy przeniosła się do domów i mieszkań pracowników w formie pracy zdalnej. Powoduje to, że dbanie o bezpieczeństwo systemów informatycznych firm stało się o wiele trudniejsze i daje pole do poważniejszych nadużyć, również w zakresie oszustw kryptowalutowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Firmy stały się mniej bezpieczne z powodu pośpiesznego wdrażania rozwiązań do pracy zdalnej. Niektóre z nich dosłownie nie miały nawet wystarczająco dużo laptopów, aby zapewnić swoim pracownikom sprzęt komputerowy. Musiały kupować to, co znalazły na rynku detalicznym, nawet jeśli maszyny nie spełniały standardów bezpieczeństwa organizacji. Przynajmniej to utrzymywało firmę na właściwym poziomie. Jednak te źle skonfigurowane maszyny musiały łączyć się ze zdalnymi systemami, na co nie były przygotowane. Brak szkoleń dla pracowników, domyślne konfiguracje laptopów pozostawione bez zmian i podatne na ataki połączenia zdalnego dostępu razem umożliwiły przeprowadzenie wszelkiego rodzaju ataków, w tym ukierunkowanego okupu – twierdzi Kaspersky.

Poniższy wykres pokazuje wzrost wszystkich cyberataków powiązanych z kryzysem Covid-19. Apogeum zostało osiągnięte w okresie wakacji:

Bitcoin głównym celem cyberprzestępców w 2021 roku, wynika z raportu

Monco ucierpieć ma z tego powodu również system kryptowalutowy, który ogólnie często pada atakiem cyberprzestępców. W 2021 roku liczba prób wyłudzenia BTC ma być jednak wzmożona.

Pandemia COVID-19 prawdopodobnie spowoduje masową falę ubóstwa, a to niezmiennie przekłada się na większą liczbę osób uciekających się do przestępczości, w tym cyberprzestępczości. Możemy być świadkami załamania niektórych gospodarek i upadku walut lokalnych, co uczyniłoby kradzież Bitcoin o wiele bardziej atrakcyjną. Powinniśmy spodziewać się więcej oszustw, ukierunkowanych głównie na BTC, ponieważ ta kryptowaluta jest najpopularniejsza i najbardziej wartościowa – napisano w raporcie Kaspersky.

Co więcej raport Kaspersky podaje, że atakom poddawana ma być również sieć płatności Libra. Co prawda ta nie została jeszcze oficjalnie uruchomiona jeżeli nastąpiłoby to jednak w 2021 roku, to w związku z popularnością mediów społecznościowych hakerzy na pewno nie przejdą obojętnie obok możliwości nowego źródła nielegalnego zarobku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here