Naga MarketsSylwester Suszek, prezes BitBayW trakcie sesji 21 października notowania Bitcoina do stablecoina USDC na wywodzącej się z polski giełdzie kryptowalutowej BitBay osuwały się w pewnym momencie do poziomu nad 1000 USDC, tracąc około 85%. Czy Bitcoin notował flash crash w stosunku do wprowadzonego w lutym stablecoina?


Stablecoin wcale nie taki stabilny? Bitcoin tracił i odrabiał stratę 6500 USDC w przeciągu jednej godziny

USDC to stablecoin zaprezentowany przez kryptowalutowe przedsiębiorstwo Circle przy współpracy z CENTER, siedzią dystrybucji open source. Giełda BitBay informowała o wprowadzeniu go do swojej oferty jako pierwszego ze stablecoinów w lutym bieżącego roku.

“USD Coin jest tokenem opartym o protokół ERC20, który bazuje na sieci Ethereum. Nie podlega w związku z tym miningowi, a jego łączny zapas wynosi: 215 193 466 USDC” – informował BitBay w nocie prasowej. USDC stworzony został przez Centre – konsorcjum stablecoinowe, wydawany jest przez Circle oraz Coinbase. Jego premiera miała miejsce we wrześniu 2018. Należy do top 20 coinów w rankingu kapitalizacji rynkowej CoinMarketCap, w krótkim czasie stając się drugim co do wielkości stablecoinem na świecie.

Chociaż według portalu CoinMarketCap wartości USDC nie prezentowały żadnej dziwnej aktywności w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, to w przypadku giełdy BitBay notowano krótkoterminowy i bardzo silny ruch spadkowy, który dotyczył notowań BTC/USDC. Jak widać na wykresie dziennym, 21 października cena pary krytpowalutowej spadała z normalnych poziomów do zaledwie 1000 USDC, aby jeszcze w tej samej godzinie dynamicznie odbić.

Po godzinie 22:07 pojawiła się seria kilkunastu zleceń sprzedażowych o wartości do 0,01 BTC po kursach od 1500 do zaledwie 1150 USDC. Według szczegółowych cen z 21 października otwarcie sesji miało miejsce na wysokości 8236,19 USDC, maksimum na 8247,47 USDC, natomiast dzienne minimum było rysowane na 1150 USDC, a zamknięcie na 7853,12 USDC.

Spadki BTC/USDC – wykres D1
Spadki BTC/USDC – wykres D1

Jak widać na powyższym wykresie, nie jest to pierwszy raz kiedy notowania BTC/USDC zachowywały się nietypowo. W maju bieżącego roku miejsce miał podobny wystrzał, tym razem jednak w kierunku wzrostowym, kiedy wartość pary kryptowalutowej podchodziła pod 18 tys. USDC, po czym dynamicznie zawracała.

Czyżby problemem był brak odpowiedniej płynności, a może tak popularny wśród giełd kryptowalutowych „błąd grubego palca”? Portal Comparic.pl skierował prośbę o komentarz do przedstawicieli BitBay, w momencie publikacji artykułu jednak nadal czekał na odpowiedź. Poniżej zaprezentowano również wykres BTC/USDC w ujęciu godzinowym pokazujący, że ruch miał charakter krótkoterminowy:

Spadki BTC/USDC – wykres H1
Spadki BTC/USDC – wykres H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here