Naga MarketsBłąd platformy, a może działania hackerów? Kurs BTC w stosunku do dolara kanadyjskiego chwilowo tracił 99% swojej wartości na giełdzie kryptowalutowej Kraken. Zdarzenie miało miejsce 2 czerwca, kiedy niskie wolumeny weekendowe w połączeniu z brakiem płynności na parze BTC/CAD spowodowały spadek notowań do poziomu zaledwie 101 CAD.

Aktualizacja 6 czerwca, godzina 08:00: Giełda Kraken nadal nie odniosła się do wydarzeń z początku meisiąca, sytuacja powróciła jednak do normy, a kurs ustabilizował się. W tym samym czasie główne notowania Bitcoina bronią istotnego wsparcia i przynajmniej chwilowo zatrzymują spadki.
Bitcoin padł ofarią błędu „grubego palucha”?

Chociaż giełda nie odniosła się oficjalnie do anomalii handlowych, to problem został zauważony przez użytkowników Reddita. W przeszłości podobne flash crashe były wykorzystywane przez błędy „grubego palucha”, w tym omyłkowo złożone zbyt duże zlecenia. W przypadku giełd kryptowalutowych nietypowa aktywność często utożsamiana jest również z działaniami hackerów.

Jako, że para BTC/CAD odpowiada jedynie za niewielki odsetek łącznego obrotu Bitcoinem, flash crash nie wywołał reakcji łańcuchowej na innych parach z Bitcoinem w obrębie giełdy Kraken oraz na pozostałych giełdach.

Deprecjacja została jednak odnotowana na oficjalnym wykresie historycznych cen giełdy Kraken:

Bitcoin do dolara kanadyjskiego stracił 99% wartości na giełdzie Kraken

Aktualizacja 6 czerwca, godzina 08:00:

Według najnowszego raportu, dynamiczny spadek notowań BTC miał zostać wywołany nie błędem grubego palucha, a działaniami hackerskimi. Do zbicia ceny niepłynnego rynku miało zostać wykorzystane konto o wartości 1200 BTC, z którego stworzono duże zlecenia sprzedaży przeciwko dolarowi kanadyjskiemu po bardzo niskich cenach, co wprowadziło rozchwianie księgi zleceń i przełożyło się ostatecznie na dynamiczną deprecjację waloru. W teorii podawanej przez ekspertów, hacker miał uzyskać nielegalnie dostęp do konta o dużej wartości BTC, które „wyprał” po niskich cenach.

Zobacz również: Forex i flash crash w “godzinie czarownic” – coraz częstsze zjawisko niepokoi regulatorów

Ethereum również ma flash crash na swoim koncie

Przykład załamania notowań na giełdzie Kraken, nie jest odosobnionym. W przeszłości, podobne problemy napotykał Ether, który osuwał się o niemal 300 dolarów w minutę. Jak widać na poniższym wykresie, pierwsza fala deprecjacji miała miejsce 21 czerwca 2017 roku o godzinie 21:30 czasu środkowoeuropejskiego (następnie druga o 21:37). Przed 22:00 wszystko powróciło do normy i cena nadal porusza się na wysokości wcześniejszych poziomów:

Źródło: Trading ViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here