Naga MarketsBitcoin flash crash
Bitcoin notuje drugi flash crash w tym miesiącu

Późnym wieczorem w trakcie sesji środowej, Bitcoin w przeciągu 15 minut tracił niemal 2 tysiące dolarów, osuwając się z poziomu 13,7 tys. USD do niespełna 12 tys. USD po przerwie w działaniu amerykańskiej platformy tradingowej Coinbase. Dynamiczna deprecjacja BTC nastąpiła w okolicach 22:30, a ostateczny dołek na wysokości 11,3  tys. USD został rozrysowany pół godziny później.


Bitcoin traci 17% wartości w 30 minut. Notowania BTC powracają pod 13 tys. USD

Giełda kryptowalutowa Coinbase poinformowała, że powodem problemów z prawidłowym funkcjonowaniem platformy był błąd API, ten udało się jednak rozwiązać w przeciągu jednej godziny. Warto zauważyć, że flash crash nastąpił w momencie, gdy Bitcoin jednego dnia wybijał poziom 12 i 13 tysięcy USD, podchodząc niemal pod 14 tys. USD. Pomimo spadków wywołanych nagłymi problemami technicznymi, środowa sesja dla BTC kończyła się z 10-procentowym zyskiem, co było najsilniejszym jednodniowym umocnieniem od początków kwietnia. Warto jednocześnie zauważyć, że Bitcoin zyskiwał przez osiem sesji z rzędu.

Bitcoin flash crash BTCUSD M15
Moment flash crasha Bitcoina wywołany problemami technicznymi Coinbase. BTC/USD M15

Patrząc na wykres dzienny, skala spadków nie wydaje się być już jednak tak drastyczna. Co prawda sesja zamykała się poniżej wybijanego pułapu 13 tysięcy USD i handel czwartkowy również odrzuca wspomniany poziom, to Bitcoin wywindował swoje ceny na nowe maksima historyczne, pokonując po raz pierwszy od 2017 roku barierę kapitalizacji powyżej 200 miliardów USD:

Bitcoin BTCUSD na wykresie D1
Bitcoin pomimo flash crasha nadal mocno zyskiwał. BTC/USD D1

O wiele negatywniej spadki Bitcoina odbiły się na rynku altcoinów. W przeciągu ostatnich 24 godzin najsilniej tracą Bitcoin SV (-8%), EOS (-7%), Monero (-5,6%), IOTA (-5,3%) oraz Litecoin (-4,3%). Bitcoin SV w kluczowym momencie środowej sesji osuwał się o około 20%, testując poziomy obserwowane ostatni raz w pierwszej połowie miesiąca.

Więcej na temat obecnej sytuacji na rynku kryptowalut w porannym programie Crypyto Flash prowadzonym przez Tomasza Rozmusa:

BTC i flash crashe – kryptowalutom temat nie jest obcy

Tematyka flash crashy na silnie zmiennych rynkach jakimi są kryptowaluty z pewnością nie jest obca. Ostatni dynamiczny spadek cen BTC w bardzo krótkim czasie miał miejsce na początku czerwca. Wtedy na giełdzie Kraken kurs Bitcoina do dolara kanadyjskiego osuwał się chwilowo o 99%. Powodem miał być między innymi niski weekendowy obrót oraz brak płynności.

Wcześniej Bitcoin zaliczał flash crash w listopadzie 2017 roku, chwilę po rozrysowaniu historycznych szczytów. Wtedy BTC osuwał się z poziomu 7900 do 7000 dolarów w przedziale kilkudziesięciu minut. Ówcześnie mówiło się, że duże wahania ceny mogą być odzwierciedleniem konfliktu pomiędzy efektami zawieszenia SegWit2X.

Wśród dużych altcoinów dynamiczny spadek cen zaliczał również token sieci Ethereum. Ether w czerwcu 2017 roku tracił niemal 300 dolarów w przeciągu jednej minuty. Osunięcie miało miejsce na zaledwie kilka minut, a po chwili wszystko wróciło do normy. Spadek był na tyle silny, że Coinbase – odpowiedzialny ponad dwa lata temu za najaktualniejszy flash crash Bitcoina – zdecydował się wtedy czasowo zawiesić wypłaty Ethereum oraz handel na parze walutowej ETH/USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Ludzie!!! Nie dajcie sobie wmowic cos takiego jak FALSH CRASH!!! Nic takiego nie istnieje, to sa celowe dzialania osób i instytucji zeby was wycisnąc… Rynek jest stworzony po to aby przez wiekszosc czasu oszukiwac, nie znacie tego cytatu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here