Naga Markets



Bitcoin ETF wysłał rynek kontraktów terminowych BTC na historyczne maksimaNajważniejszą wiadomością dla branży kryptowalut w ubiegłym tygodniu było uruchomienie produktu Bitcoin ETF, który wykorzystuje kontrakty futures na bitcoina CME jako instrument bazowy. W efekcie ilość zawartych pozycji na tymże rynku gwałtownie wzrosła, a dokładniej mówiąc o 3,95 mld USD (265%). Wyznaczyło to nowy rekord wszechczasów dla zainteresowania kontraktami futures na giełdzie CME na poziomie 5,44 mld dol., komentuje w najnowszej analizie Glassnode.

  • Firma analityczna badająca zachowanie rynku bitcoina on-chain przegląda wykresy powiązane bezpośrednio ze startem pierwszego w historii Wall Street instrumentu ETF bazującego na bitcoinie
  • Spowodowało to osiągnięcie rekordowych wartości na rynkach terminowych BTC
  • Jak zauważa Glassnode, wywołało jednocześnie redukcję udziału lewarowanych pozycji w stosunku do ogólnej wartości aktywnych kontraktów
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin ETF wpłynął na rekordowe wzrosty rynku kontraktów terminowych na BTC

Bitcoin wzbił się w na nowe szczyty po wprowadzeniu ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO). Rynek wybił się ponad kwietniowe ATH (64 717), osiągając nowy szczyt na poziomie 66 928 dol. Od tego czasu rynek skorygował się, osiągając tygodniowe minimum na poziomie 59 722 dol.



Pod koniec września liczba środków zgromadzonych w ramach CME futures na bitcoina wynosiła 1,49 miliarda dolarów. Październikowy szczyt zlokalizowany był jednak o 265% wyżej na poziomie 5,44 mld dol., wyznaczając historyczne maksima i zostawiając wyraźnie w tyle wcześniejsze wyceny tego rynku.

Tak nagły skok nie powinien nikogo dziwić, jeżeli pod uwagę weźmie się statystyki osiągnięte przez BITO w pierwszych dwóch dniach handlu. Odkąd ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) rozpoczął notowania na Wall Street w tym tygodniu, stał się on pierwszym funduszem w historii, który osiągnął 1 mld dol. w zarządzanych aktywach (z ang. AUM) w trak krótkim czasie. Potrzebował na to zaledwie dwóch dni.

Bitcoin ETF wysłał rynek kontraktów terminowych BTC na historyczne maksima
Środki zgromadzone w ramach Bitcoin CME futures. Źródło: Glassnode

Wolumen obrotu również osiągnął nowy szczyt w wysokości 7,66 mld dol. w dniu 20 października. Inwestorzy przenieśli dodatkowy wolumen o wartości 490 mln dol. na CME Futures w stosunku do poprzedniego szczytu ustanowionego w lutym 2021 roku.

Bitcoin ETF wysłał rynek kontraktów terminowych BTC na historyczne maksima
Wolumen obrotu na rynku bitcoin futures giełdy CME. Źródło: Glassnode

Powiązane: Bitcoin ETF i palma pierwszeństwa. Czy kryptowaluty potrzebują wielu funduszy na Wall Street?

Bitcoin perpetual futures również z rekordami

Stopa finansowania na rynkach futures perpetual swap również osiągnęła nowy lokalny szczyt w tym samym dniu, w którym ceny osiągnęły poziom 66 tys. dolarów. Sygnalizuje to, że wielu traderów otwierało lewarowane długie pozycje pod wpływem emocji związanych z rajdem i uruchomieniem ETF-ów. Jak to często bywa w okresach przesady i wysokiego lewarowania, ceny szybko skorygowały, wypłukując nadmiar dźwigni, uderzając w stop-lossy i sprowadzając stopy finansowania na niższe poziomy

– Należy zauważyć, że stopy finansowania pozostają na podobnych poziomach, jakie obserwowano tuż przed wypłukaniem na początku września. Przy otwartym zainteresowaniu kontraktami terminowymi utrzymującym się w pobliżu najwyższych poziomów w historii, ryzyko dalszego spadku w celu wyeliminowania jeszcze większej dźwigni finansowej pozostaje w grze – komentuje Glassnode.

Bitcoin ETF wysłał rynek kontraktów terminowych BTC na historyczne maksima
Stopa finansowania dla futures perpetual swap na rynku bitcoina dla wszystkich giełd. Źródło: Glassnode

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ CFD NA KRYPTOWALUTY

Zmalał udział pozycji lewarowanych

Na rynkach instrumentów pochodnych udział depozytów zabezpieczających futures zabezpieczonych przez zmienne aktywa kryptowalutowe nadal spada. Lewarowane kryptowalutowe kontrakty terminowe spadły z udziału 70,1% w kwietniu (na bezpośrednich notowaniach Coinbase), do 44,6% obecnie.

Zabezpieczenie w stablecoinach lub fiatach w efekcie wzrosła do 55,4% wartości kontraktów futures (vs 29,9% w kwietniu). Jest to znacznie zdrowszy stan dźwigni na całym rynku, gdzie zmienność cenowa w odniesieniu do umieszczonych zabezpieczeń stopniowo spada na korzyść aktywów o stabilnej wartości i walut fiat.

Bitcoin ETF wysłał rynek kontraktów terminowych BTC na historyczne maksima
Liczba lewarowanych pozycji futures zmniejszyła się o 25,5% w stosunku do łącznej wartości wszystkich otwartych pozycji. Źródło: Glassnode

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw | wartość złotówki | kghm giełda | jsw akcje wykres | celon pharma akcje | azoty notowania | kantorowy kurs jena |



Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Conotoxia



Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here