Naga MarketsBitcoin, dogecoin i spółki memiczne jak Gamestop na celowniku SECCena Bitcoina wystrzeliła od marca 2020 r. do szczytów w kwietniu 2021 r. niemal 20-krotnie, co nie uciekło uwadze amerykańskiej agencji regulacyjnej SEC. Jej nowy szef, Gary Gensler, zasugerował w czwartek, że agencja blisko przygląda się kryptowalutom czy “memicznym” spółkom takim jak np. GameStop czy AMC w poszukiwaniu potencjalnych manipulacji rynkiem, które miałyby podsycać spekulacyjną manię.

Bitcoin na celowniku amerykańskiej SEC

Kurs dogecoina czy bitcoina eksplodowały w ostatnich miesiącach, notując olbrzymie rajdy, które w końcu zakończyły się sporymi przecenami. Nie umknęło to rzecz jasna amerykańskiemu regulatorowi, czyli dobrze znanej agencji SEC, która w trosce o dobro inwestorów stara się dojść do tego, czy za takimi ekstremalnymi wzrostami zainteresowania nie stoi może zorganizowana akcja.

Te artykuły również Cię zainteresują
W końcu, wywołanie hurra-optymistycznych nastrojów wśród inwestorów prowadzi do ich irracjonalnych decyzji, które rzecz jasna przekładają się na olbrzymie zakupy. To z kolei wywołuje gwałtowne zwyżki, które dają dobrze zarobić tym, którzy w walory danego aktywa zaopatrzyli się odpowiednio wcześniej.

Zobacz również: Dogecoin na Księżyc? Elon Musk zapowiada nowy wyścig kosmiczny

GameStop już jakiś czas temu informował w komunikacie, że otrzymał od SEC prośbę o przedstawienie odpowiedniej dokumentacji oraz informacji, które pomogłyby w śledztwie komisji na temat aktywności związanej z handlem walorami spółki.

Jednak drobni inwestorzy nie powinni się niczego obawiać. Nawet jeśli “naganiali” na kupowanie akcji GME poprzez żarty, memy czy inne popularne formy – co i tak nie jest raczej zgodne z przepisami – to sprawa dotyczy przede wszystkim szeroko zakrojonych akcji większych inwestorów, którzy mogli celowo i w sposób zorganizowany sterować zachowaniem innych.

Bitcoin, dogecoin i spółki memiczne jak Gamestop na celowniku SEC
Kurs DOGE/USD, który w tym roku wzrósł o kilka tysięcy procent. Źródło: tradingview.com

To nie wszystko. Szef SEC zaznaczył także, że jego agencja przygląda się bliżej chwytom marketingowym stosowanym przez popularną w USA aplikację tradingową Robinhood. To część pozwu złożonego przez Sekretarza Stanu Massachussets w tej sprawie, której celem jest wycofanie licencji Robinhooda na prowadzenie handlu instrumentami finansowymi w tym regionie.

fpmarkets

Handel na Robinhoodzie może bowiem momentami przypominać hazard czy loterię, bardziej grę niż inwestowanie. Użytkownicy dostają bony, promocje czy darmowe akcje w formie przypominającej popularne “zdrapki” totolotka. To zdaniem Genslera prowadzi do wzmożonej aktywności traderów.

invest

Inwestowanie jest dobre, ale czy jest dobre aby handlować dużo, otwierać pozycje na opcjach czy z lewarem, a te triki behawioralne prowadzą do większej aktywności, która przeciętnie nie prowadzi do lepszej stopy zwrotu. – zaznaczył Gensler, szef SEC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here