Naga MarketsWojciech Kaźmierczak
Wojciech Kaźmierczak, założyciel Blockchain4Everyone

Świadomość kryptowalutowa w społeczeństwie cały czas wzrasta, nadal jednak wiele osób nie wie czym jest technologia blockchain, jakie zastosowanie posiada Bitcoin oraz cały szereg dostępnych na rynku kryptowalut. Jak twierdzi Wojciech Kaźmierczak, założyciel Blockchain4Everyone (B4E), inicjatywy skupiającej się na rozpowszechnianiu wiedzy o technologii rozproszonego rejestru, definicja powyższych dla „przeciętnego zjadacza chleba równie dobrze mogłaby być napisana po chińsku”. Celem działalności B4E jest więc „odczarowanie” branży cyfrowych aktywów i jej terminologii, aby stały się bardziej przystępne dla statystycznego Polaka.


Bitcoin i blockchain. Wielu stawia pomiędzy nimi znak równości

Kaźmierczak z B4E był gościem Krzysztofa Kamińskiego na antenie Comparic24.tv, gdzie opowiadał o działalności założonego przez siebie przedsiębiorstwa: „Blockchain4everyone to inicjatywa skupiająca się na rozpowszechnianiu wiedzy o technologii blockchain. Naszą misją jest łączenie entuzjastów blockchaina poprzez rozwijanie projektów opartych o tę technologię i szerzenie wiedzy w jej zakresie. Wierzymy, że blockchain może znaleźć wiele użytecznych zastosowań i rozwiązać poważne problemy społeczne” – tłumaczył założyciel B4E.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kaźmierczak zwraca uwagę na fakt, że zdecydowana większość osób niezwiązanych z rynkami kryptowalutowymi albo nie rozpoznaje podstawowych pojęć występujących na tych rynkach albo uważa, że są one tożsame, stawiając znak równości pomiędzy Bitcoinem oraz blockchainem. Co więcej ogólnodostępne definicje, które można znaleźć w polskim Internecie pisane są mało przystępnym językiem. Właśnie z tym walczyć stara się B4E, próbując „odczarować” branżę i uczynić ją bardziej przystępną.

Zobacz również: Kryptowaluty nie są pieniądzem z punktu widzenia legislacji, Tomasz R. Smus

Kaźmierczak w przeszłości rozwijał projekt, którego celem była weryfikacja dokumentów przy wykorzystaniu technologii blockchain – jako przykład podaje sprawdzenie autentyczności dyplomów ukończenia polskich uczelni wyższych. Projekt nie spotkał się jednak ze zrozumieniem ze strony pracodawców i potencjalnych odbiorców, przez co napotkał na duży opór wdrożeniowy.

„Dużo ludzi stawiało znak równości między blockchainem oraz kryptowalutami, co też nie było do końca dobre (…) Postanowiliśmy więc wyjść z inicjatywą, której celem jest odczarowanie technologii blockchain, tak aby nie była ezoteryczna, a dostępna dla każdego” – wyjaśnia założyciel B4E. „Dla zwykłego zjadacza chleba, który nie miał wcześniej styczności z bazami danych definicje blockchaina są napisane tak jakby próbował przeczytać coś po chińsku”.

Dla wielu osób Bitcoin, blockchain i kryptowaluty są tym samym

Jak więc w najprostszych i najbardziej obrazowych słowach rozróżnić Bitcoina i kryptowaluty od blockchaina? Kaźmierczak w swojej wypowiedzi posługuje się porównaniem sugerującym, że „Bitcoina dla blockchaina jest tym, czym e-mail dla Internetu”. W dużym uproszczeniu przyjmuje, że początkowym zastosowanie Internetu było przesyłanie wiadomości poczty elektronicznej, aczkolwiek dzisiaj sieć posiada o wiele więcej dostępnych rozwiązań.

„Jeżeli chodzi o kryptowaluty to mieliśmy do czynienia z sytuacją podobną do bańki na rynku dot-comów, gdzie też wszyscy inwestowali w startupy internetowe i firmy technologiczne (…). Ludzie mają tendencję do przeceniania technologii w krótkim okresie i niedoceniania jej w długim. Kryptowaluty to tylko jedno z zastosowań blockchainu, a tak naprawdę cała technologia jest o wiele szersza. Nie musimy mówić jedynie o przepływie środków, ale również o rejestrach zapisujących różne informacje” – wyjaśnia założyciel B4E.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here