Naga MarketsW kontekście toczącej się od dłuższego czasu dyskusji na temat skalowalności bitcoina, dane liczbowe w tym zakresie mówią same za siebie.  Na obecnym etapie rozwoju technologicznego, gdzie wszystkie transakcje przetwarzane i zatwierdzane są w trybie onchain przez górników, maksymalna przepustowość wynosi około 7 transakcji na sekundę (t/s). Zatem w porównaniu do systemu Visa, który obecnie jest w stanie przetworzyć średnio 24 tys. t/s, ten drugi podmiot jest niekwestionowanym liderem. 


Badanie firmy ARK Investment

Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę wartość transakcji dokonanych w ujęciu rocznym, król kryptowalut nie detronizuje co prawda wspomnianego potentata płatności tradycyjnych, jednak wyprzedza już kluczowego gracza na rynku płatności online – firmę PayPal. Obroty na bitcoinie w 2018 roku wyniosły aż 1,3 bln USD. Badania statystyczne przeprowadziła firma ARK Invest siedzibą w Nowym Jorku – specjalizująca się w analizie rynku kryptowalut. Gdy spojrzymy na sporządzony przez nią wykres, zauważymy, że wartość transakcji na BTC w ujęciu rocznym – wspomniane 1,3 bln USD, znacząco wyprzedziła wyniki osiągane przez PayPal, zaś dystans ten jest jeszcze większy w zestawieniu z kartą kredytową Discover. Jednakże, jeśli porównany wartość transakcji w ramach systemu Visa z bitcoinem – pozostaje on obecnie nadal daleko w tyle. W roku 2016 obroty wspomnianego potentata na rynku płatności kartami kredytowymi wyniosły aż 8,9 bln USD.

Zobacz również: PayPal: Wysoka zmienność zniechęca do korzystania z kryptowalut

Wartość transakcji na BTC w ujęciu rocznym; źródło: Coinmetrics, Statista, www.nacha.org, www.digitaltransactions.net

Jednak sytuacji przedstawia się ciekawiej, jak zauważa analityk ARK Invest – Yassine Elmandjra, gdy weźmie się pod uwagę dynamikę wzrostu obrotów na bitcoinie począwszy od roku 2013. Są one szczególnie imponujące w ujęciu od roku 2015, osiągając szczyt w 2017 – gdzie wartość transakcji w zestawieniu z rokiem 2016 urosła aż ośmiokrotnie. I jeśli dynamika wzrostów na poziomie 80% rocznie notowana przez ostatnie 5 lat utrzyma się, wówczas szanse na zdetronizowanie systemu Visa jako, na dzień dzisiejszy, niekwestionowanego lidera, znacznie idą w górę.

Dylematy związane ze skalowalnością bitcoina

W branży kryptowalut toczy się dyskusja nad tym, czy deweloperzy z zespołu Bitcoin Core powinni postawić na rozwiązania zwiększające w dużym stopniu skalowalność bitcoina, a przez to zapewniające realizację zdecydowanie większej liczby transakcji przy obniżonych znacznie kosztach ich przetwarzania, po to by móc rywalizować pod tym względem np. z systemem Visa. Tego typu potencjał możliwy jest do osiągnięcia poprzez zaimplementowanie protokołu Lightning Network, opartego o tzw.  drugą warstwę, stanowiąca nadbudowę nad siecią główną. Inni twierdzą, iż pierwotnym zamierzeniem twórców tej kryptowaluty nigdy nie była rywalizacja ani porównywanie się z tradycyjnymi systemami płatności, i że głównym zastosowaniem bitcoina powinna być realizacja transakcji wysokokwotowych. Na razie kwestia ta pozostaje nierozstrzygnięta.

Zobacz również: Litecoin (LTC) może być kluczowym elementem bitcoinowej sieci Lightning

PayPal stawia na usługi dodatkowe

Nawiązując natomiast do wspomnianego wcześniej systemu PayPal, jak dowiadujemy się z wywiadu przeprowadzonego przez portal fintek.pl z Mattem Komorowskim – Dyrektorem Zarządzającym PayPal na Europę Północną i Środkową, priorytetem tej firmy nie jest szybkość realizowanych płatności, lecz skupianie się na dodatkowych usługach, takich jak oferowanie opcji finansowania, czy też zapewnienie bezpieczeństwa zakupów w wymiarze międzynarodowym – np. klient może anulować transakcję, gdy produkt zamówiony za granicą nie będzie spełniał jego oczekiwań. Wszystkie formalności ze sprzedawcą zagranicznym załatwia PayPal.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here