Naga MarketsBitcoin daleki od końca cyklu byka. 5 wskaźników ważnych dla rynku BTCAnaliza on-chain zapewnia wgląd w kondycję sieci kryptowalutowych i przepływ środków. Pomimo ostatniego spadku ceny bitcoina, zbieg czynników wskazuje na kontynuację trendu byka w kierunku nowych maksimów wszech czasów, twierdzi niezależny analityk Ariel Santos-Alborna. Zebrał w jednym miejscu pięć wskaźników, które jego zdaniem potwierdzają brak wyczerpania trendu wzrostowego na BTC.

  • Santos-Alborna uważa, że bitcoin wzrośnie co najmniej do 89 tys. dol. Nie wyklucza jednak trzykrotnie mocniejszej aprecjacji
  • Analizuje 5 różnych wskaźników i zauważa, że te nadal nie wskazują tak silnego wykupienia jak przy trzech ostatnich byczych cyklach na rynku bitcoina
  • Należy oczywiście pamiętać, że przeszłe zachowanie trendów na rynku BTC niei musi oznaczać takiego samego zachowania w przyszłości

Bitcoin testował lokalne minima, jednak odbijał

Bitcoin (BTC/USD) utworzył nowych wyższy dołek w trakcie ostatniego spadku ceny na poziomie 51 200 dolarów w porównaniu do dołka z marca na wysokości 50 200 dolarów. Łącząc byczą analizę techniczną ze zdrowymi danymi on-chain, można dojść do wniosku, że spadek został wykorzystany przez wieloryby do „kupna na dołku”.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Inwestor, który nie ma wglądu w analizę on-chain, prawdopodobnie sprzedawałby w panice w obliczu niedawnej zmienności spowodowanej spadkiem hash-rate z powodu przerwy w dostawie prądu w prowincji Xinjuang w Chinach. W rzeczywistości, likwidacje nadmiernie lewarowanych traderów są zdrowe dla sieci – twierdzi Santos-Alborna.

Poniżej przedstawiono pięć wskaźników dla rynku bitcoina, które mają potwierdzać tezę o utrzymującej się sile trendu wzrostowego.

MVRV-z, czyli kapitalizacja bitcoina

Ten wskaźnik porównuje kapitalizację rynkową BTC do jego zrealizowanej kapitalizacji. Kapitalizacja rynkowa to liczba monet będących w obiegu pomnożona przez cenę jednej monety. Stanowi ona wartość całej sieci. Zrealizowana kapitalizacja podaje średnią cenę płaconą za wszystkie monety w sieci w momencie ich ostatniego ruchu w ramach sieci blockchain.

Jest to wartość, za którą większość inwestorów nabyła swoje monety. Ta metryka ma znaczenie, ponieważ inwestorzy mogą ją wykorzystać do oceny, kiedy większość uczestników weszła na rynek. Jak w przypadku wszystkich rynków byka, udział inwestorów jest najwyższy na końcu.

Jeśli MVRV-z osiąga wartość poniżej 1, wtedy cena giełdowa znajduje się poniżej średniej ceny wszystkich zakupionych bitcoinów. To sprawia, że BTC jest okazją do kupna i występuje tylko w dołkach rynków niedźwiedzia. Chociaż wartość powyżej 5 jest uważana za przewartościowaną, MVRV-z osiągnął szczyt na poziomie 11,1 w 2011 roku, 11,4 w 2014 roku i 11,5 w 2018 roku.

Ta metryka jest obecnie na poziomie 4,3, co oznacza, że jesteśmy daleko od masowego uczestnictwa, które charakteryzuje szczyty byczych rynków, tak jak wymieniono powyżej.

Wskaźnik MVRV-z. Źródło: lookintobitcoin.com

Mnożnik Mayera i określenie poziomu wykupienia bitcoina

Mnożnik Mayera jest wskaźnikiem technicznym, który również określa, czy bitcoin jest wykupiony, wyprzedany, czy uczciwie wyceniony. Dzieli on cenę BTC przez 200-dniową średnią kroczącą. Trace Mayer, inwestor, który jako pierwszy zaproponował ten model ustalił, że wartość powyżej 2,4 mnożnika sygnalizuje przewartościowany obszar cenowy. Tymczasem, wartość poniżej 1 sygnalizuje głęboko niedowartościowany rynek, ponieważ cena spada wyraźnie poniżej 200-dniowej średniej kroczącej.

Rynek byka z 2013 roku osiągnął wartość wskaźnika na poziomie 6, podczas gdy w 2017 roku rysował szczyt na poziomie 3,8.

– Widząc, że obecny cykl rynku byka był silniejszy niż cykl z 2017 roku pod względem procentowym, spodziewam się, że przekroczy on poziom 3,8. Chociaż Mnożnik Mayera osiągnął 2,8 po silnym wzroście w styczniu, metryka obecnie znajduje się na poziomie 1,69 po długiej konsolidacji na poziomie cenowym 50 000 dolarów i niedawnym spadku cen. Ponownie, liczby te nie wskazują na maniakalny rynek – komentuje Santos-Alborna.

Mnożnika Mayera. Źródło: Woobull Charts

BTC i wskaźnik NVT Signal

Willy Woo stworzył w 2017 roku Network Value to Transactions (NVT), porównując go do wskaźnika C/Z (cena zysk) dla akcji. Zamiast zysków na akcję, wskaźnik ten dzieli kapitalizację rynkową bitcoina przez dzienny wolumen w sieci. Jak pokazuje poniższy wykres, zaczerpnięty z oryginalnego artykułu NVT Ratio, wolumen transakcji ściśle podąża za kapitalizacją rynkową, czyniąc dyslokacje powodem do niepokoju. Metryka NVT Signal została opracowana w 2018 roku, zastępując dzienny wolumen 90-dniową średnią kroczącą wolumenu. Stworzyło to znacznie bardziej responsywny i predykcyjny wskaźnik.

Wskaźnik NVT: Źródło: Woobull Charts

Duże dyslokacje we wskaźniku wskazują, że wolumen w sieci nie wspiera aktualnych cen. Na wykresie NVT Signal, każdy poziom powyżej 150 zazwyczaj wskazuje na szczyt rynku, podczas gdy każdy poziom poniżej 45 wskazuje na dno. Poniższy wykres pokazuje ten wskaźnik przewidujący dwa ostatnie szczyty cyklu rynku byka. Obecny poziom NVT Signal wynosi 104. Choć z pewnością wysoki, nie jest to poziom typowy dla ostatniej fazy trendu wzrostowego.

NVT Signal. Źródło: Woobull Charts

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Fale HODL

Kolorowa mapa ciepła poniżej pokazuje okna czasowe, w których ułamek całkowitego bitcoina był ostatnio udziałem transakcji. Może to brzmieć myląco, ale sam wykres powinien jasno pokazywać o co chodzi.

Czerwony i pomarańczowy wskazują na krótkoterminowy ruch bitcoina, podczas gdy zielony, niebieski i fioletowy wskazują BTC, które nie zmieniały portfeli w stosunkowo długim czasie. Szczyty są charakteryzowane przez duży wolumen transakcji w okresie od jednego tygodnia do sześciu miesięcy prowadzącym do niego. Zdaniem Santosa-Alborny jest to spowodowane przez wieloryby i dużych graczy, gdy wszystkie wskaźniki wskazują na zbliżający się szczyt.

Fale HODL. Źródło: pomp.substak.com

Rynek byka z 2013 roku osiągnął szczyt z 11,63% ruchu między jednym tygodniem a jednym miesiącem, 11,79% między jednym a trzema miesiącami i 7,84% między trzema a sześcioma miesiącami. Dla rynku byka z 2017 r. liczby te wynosiły 12,48%, 13,22% i 14,18%. Obecne dane pokazują 6,68%, 12,76% i 13,68%. Na podstawie tych wartość można również wyciągnąć ogólny wniosek, że chociaż zbliżają się one do poprzednich maksimów, szczyt nie został jeszcze osiągnięty.

Wskaźnik siły względnej, czyli RSI

Relative Strength Index (RSI) jest wskaźnikiem momentum powszechnie używanym w analizie technicznej. RSI bierze pod uwagę czternaście dni handlowych i średni procentowy zysk lub stratę. Wzrasta on wraz z liczbą kolejnych pozytywnych dni handlowych i odwrotnie. Wartość trzydzieści i poniżej wskazuje na wyprzedanie, podczas gdy siedemdziesiąt i powyżej wskazuje na wykupienie.

Poprzednie trzy rynki byka zamknęły się z RSI wynoszącym odpowiednio 99, 97 i 97. Tymczasem rynki niedźwiedzia zakończyły się z wartościami odpowiednio 48, 43 i 42. RSI jest obecnie na poziomie 89, jak pokazuje poniższy wykres. Aby RSI osiągnął 95, bitcoin musiałby zamknąć się na poziomie 92 tys. dol. do końca kwietnia.

Bitcoin RSI. Źródło: digitalik.net

Bitcoin daleki od silnego wykupienia?

– Konfluencja metryk wskazuje, bitcoina Bitcoin jest lekko wykupiony, ale nie znajduje się jeszcze w pobliżu szczytu cyklu. Ostatni dołek stworzył jedynie wstrząs przed kontynuacją wzrostów. Moim zdaniem aprecjacja będzie zmierzała w kierunku 89-280 tys. dol. jako maksimum cyklu, bazując jedynie na analizie wcześniejszych rynków byka. Ze względu na tak szeroki zakres, nie zalecam ustalania arbitralnych cen docelowych, ponieważ inwestor może potencjalnie stracić trzykrotność zysku sprzedając po cenie 89 tys. dol. – podsumowywał Santos-Alborna.

Zamiast tego, poleca monitorowanie on-chain i wskaźników technicznych, takich jak te omówione powyżej. MVRV-z wartością ponad 11, Mayer Multiple ponad 4, NVT Signal ponad 150, jeden tydzień do jednego miesiąca fali HODL powyżej 11%, a RSI na 97 są sygnałami sprzedaży. Chociaż niektóre wskaźniki są bliższe osiągnięcia tych celów niż inne, jak na razie nic nie wskazuje, że szczyt na bitcoinie został osiągnięty. Dopóki to nie nastąpi, ten cykl rynku byka ma jeszcze miejsce do działania.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara notowania | pknorlen notowania | lotos akcje | usd | mercator medical s.a. akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDanske Bank wierzy w umocnienie USD/JPY, przeciwnie do konsensusu
Następny artykułKurs euro do złotego z prognozą umiarkowanego umocnienia od mBank
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here