Naga MarketsBitcoin daleki od bańki z 2018 r. Dane on-chain wskazują na silny rynek BTCBitcoin co prawa wybijał w miniony weekend zakres kilkumiesięcznej konsolidacji, jednak do historycznych maksimów nadal traci około 30%. Skala trwającej korekty spadkowej BTC nie powinna być tak niepokojąca jak rynku niedźwiedzia z 2018 roku, wskazują dane udostępnione przez firmę zajmującą się analizą on-chain, Glassnode.

Bitcoin nadal w portfelach. Długoterminowi posiadacze nie uciekają z rynku BTC

Firma analityczna blockchain poinformowała, że inwestorzy, którzy posiadali bitcoina przez ponad rok, wykazali mniejsze zainteresowanie upłynnieniem swoich inwestycji w porównaniu z tymi, którzy trzymali cyfrowe aktywo przez trzy do sześciu miesięcy. Jej zbiór danych obejmował okres korekty BTC z około 65 000 dol. osiągniętych w dniu 14 kwietnia do około 44 000 dol. odnotowanych w poniedziałek, 9 sierpnia.Z drugiej strony, wszystkie grupy inwestorów odegrały kluczową rolę w zbiciu ceny BTC w 2018 roku z 19 891 do 3128 dol.

Z większością „starych monet”, które nie zdecydowały się zabezpieczyć swoich 275% rocznych zysków nawet po 35% korekcie w dół, dane Glassnode podpowiadają „silny HODL”, który mógł sprawić, że bitcoin uniknie masowej kapitulacji posiadaczy podobnej do tej z 2018 roku.

Pomimo silnego rajdu do 45 tys. dol., rynek bitcoina nadal nie odnotował znaczącego wzrostu liczby wydawanych starych monet (czyli starszych niż rok). Jest to bardzo odmienne od rynku niedźwiedzia z 2018 roku, gdzie stare ręce zabrały płynność wyjściową na większości rajdów ulgi – komentuje Glassnode.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Na rynku bitcoina nie widać panicznej sprzedaży jak w 2018 r.

Nadmierne wyceny prowadzone przez szał initial coin offering (ICO) w 2017 i 2018 były główną przyczyną krachu na rynku kryptowalut kilka lat temu. Przypadkowe startupy zebrały miliardy dolarów, aby zbudować platformy blockchain, ale większość z nich okazała się ostatecznie oszustwami albo nie osiągnęła większego sukcesu.

Kiedy bańka w końcu pękła, rynek kryptowalut zanotował krach z wartości 700 miliardów dolarów w styczniu 2018 roku do 102 miliardów dolarów w grudniu 2018 roku. W rezultacie BTC, który był jedną z walut głównego wyboru podczas finansowania iCO, spadł o 85,27% z ówczesnego rekordowego poziomu 19 891 dol.

Wyniki bitcoina podczas bańki kryptowalutowej w 2018 r. i jej późniejszego krachu cenowego. Źródło: TradingView

W 2021 roku jest inaczej: rajd cenowy bitcoina wywodzi się z solidnych podstaw makroekonomicznych, ponieważ inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani przeciwko luźnej polityce monetarnej wdrażanej przez banki centralne na całym świecie.

W rezultacie, wysiłki banków centralnych mające na celu ochronę gospodarek przed finansowymi następstwami pandemii Covid-19 popchnęły globalne zadłużenie do ponad 281 bilionów dolarów w zeszłym roku.

Stanowiło to 355% globalnego produktu krajowego brutto. Według Instytutu Finansów Międzynarodowych, oczekuje się, że w 2021 roku zadłużenie wzrośnie o kolejne 10 bilionów dolarów.

Globalny dług publiczny wzrósł na historyczne maksima w 2020 roku. Źródło: Instytut Finansów Międzynarodowych

– Ludzie mają mniej bogactwa i więcej długu. Dewaluacja walut fiat sprawiła, że wszystko wokół nas stało się droższe.

Obietnica bitcoina polega na tym, że zapoczątkujemy nową erę zdrowego pieniądza. Waluta znajduje się poza systemem. Nikt jej nie kontroluje. Ludzie znów będą mogli oszczędzać na swojej drodze do wolności finansowej. Pieniądze nie stracą na wartości z upływem czasu. W rzeczywistości ich siła nabywcza wzrośnie – napisał Anthony Pompliano, partner w Pomp Investments, w nocie do klientów.

Autor poleca również:

Krótkoterminowi inwestorzy powracają do zakupów BTC?

Ostatnie odbicie Bitcoina z poziomu poniżej 30 000 dol. do ponad 45 000 dol. zbiegło się również z umiarkowanym skokiem odsetka inwestorów, którzy ostatni raz kupili cyfrowe aktywo trzy do sześciu miesięcy temu.

Mapa ciepła niewydatkowanych transakcji w sieci Bitcoin. Źródło: Glassnode

W dniu 19 lipca, kiedy BTC wahał się w pobliżu 30 000 dol., niewydane transakcje netto kryptowaluty dla przedziału inwestorów będących na rynku od 3-6 miesięcy (jasny pomarańcz na wykresie) wynosiły 12,84%. Wskaźnik skoczył do 13,44% w poniedziałek. W tym samym dniu BTC był notowany w okolicach 45 130 dolarów, co pokazuje, że słabe ręce powoli stają się silne.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Poprzedni artykułCena złota przełamała ważne wsparcie. Nerwowy rynek surowców, spokój na rynku akcji
Następny artykułCzy Warren Buffett pozbędzie się części swoich akcji w czwartym kwartale 2021 roku?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here