Pierwotnym celem utworzenia bitcoina jako pierwszej zdecentralizowanej kryptowaluty było przekazywanie pieniędzy przez Internet poza jakąkolwiek centralną kontrolą. W związku z tym bitcoin określono mianem „złota XXI wieku”. Wydarzenia na rynku w 2022 r. zakończyły jednak tę narrację i korelacja pomiędzy tymi aktywami jest obecnie niska.
Bitcoin nie jest złotem XXI wieku
Pierwotnym celem utworzenia bitcoina jako pierwszej zdecentralizowanej kryptowaluty było przekazywanie pieniędzy przez Internet poza jakąkolwiek centralną kontrolą. Podobnie jak w przypadku fizycznego złota, podaż bitcoina jest ograniczona; oba te aktywa cieszą się popularnością w krajach o wysokiej inflacji.
W związku z tym bitcoin określono mianem „złota XXI wieku”. Z technicznego punktu widzenia korelacja pomiędzy bitcoinem a fizycznym złotem była znacząca przez cały 2020 r. i do początku 2021 r., jak widać na wykresie 1.
Wydarzenia na rynku w 2022 r. zakończyły jednak tę narrację i korelacja pomiędzy tymi aktywami jest obecnie niska. Obawy związane z wykorzystywaniem kryptowalut jako sposobu magazynowania wartości wzrosły jeszcze bardziej w maju, kiedy okazało się, że tzw. stabilnowaluty (ang. stablecoins) bynajmniej nie są stabilne. Uwolnienie kursu terraUSD – tokenu kryptowalutowego, który miał być sztywno powiązany z wartością 1 USD – wzbudziła jeszcze większe obawy dotyczące stabilności kryptowalut.
Kryptowaluty jak zwykłe inwestycje wysokiego ryzyka
Jakiego rodzaju inwestycjami są więc kryptowaluty? Biorąc pod uwagę korelację pomiędzy indeksem Nasdaq-100 a bitcoinem na wykresie 1, w 2022 r. jest ona rekordowo wysoka. Inwestycje kryptowalutowe zachowują się zatem bardziej jak zwykłe aktywa wysokiego ryzyka, w szczególności wykazując podobieństwo do akcji spółek technologicznych.
Dotyczy to nie tylko bitcoina, ale również większości głównych kryptowalut. Fakt, że więcej profesjonalnych inwestorów rozważa uwzględnienie kryptowalut w swoich portfelach powoduje, że te inwestycje kryptowalutowe zaczynają być objęte ramami zarządzania ryzykiem w przeciwieństwie do działań inwestorów spekulacyjnych w ramach poprzednich trendów dotyczących spekulacyjnej bańki kryptowalutowej.
Wspomniane ramy zarządzania ryzykiem zwykle minimalizują ryzyko portfela w okresach podwyższonej zmienności na rynku, powodując przecenę kryptowalut podobną do przeceny akcji wysokiego ryzyka, a tym samym dowodząc, że korelacje są wysokie. W okresach wysokich korelacji jest mniejsze prawdopodobieństwo, że kryptowaluty w jakikolwiek sposób poprawią dywersyfikację portfela w celu rozłożenia ryzyka.
Autorem analizy jest Saxo Bank.
Zobacz również:
- Analiza fundamentalna Forte. Spadek wyceny i powrót do dywidendy
- Czas inwestorki z Movie Games VR. Wśród planów spółki wspólna gra z Drago Entertainment
- Analiza fundamentalna Pekabex. Regularna dywidenda i mocna korekta wyceny
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | aktualny kurs korony czeskiej | notowania s&p 500 | kurs rubla prognozy | pgnig notowania akcji | giełda mbank | cd projekt giełda |