Naga Markets

Bitcoin - cyfrowe złoto, złoto głupców czy jeszcze coś innego? Rekordowa korelacja NASDAQ i BTCPierwotnym celem utworzenia bitcoina jako pierwszej zdecentralizowanej kryptowaluty było przekazywanie pieniędzy przez Internet poza jakąkolwiek centralną kontrolą. W związku z tym bitcoin określono mianem „złota XXI wieku”. Wydarzenia na rynku w 2022 r. zakończyły jednak tę narrację i korelacja pomiędzy tymi aktywami jest obecnie niska.

Bitcoin nie jest złotem XXI wieku

Pierwotnym celem utworzenia bitcoina jako pierwszej zdecentralizowanej kryptowaluty było przekazywanie pieniędzy przez Internet poza jakąkolwiek centralną kontrolą. Podobnie jak w przypadku fizycznego złota, podaż bitcoina jest ograniczona; oba te aktywa cieszą się popularnością w krajach o wysokiej inflacji.W związku z tym bitcoin określono mianem „złota XXI wieku”. Z technicznego punktu widzenia korelacja pomiędzy bitcoinem a fizycznym złotem była znacząca przez cały 2020 r. i do początku 2021 r., jak widać na wykresie 1.

Wydarzenia na rynku w 2022 r. zakończyły jednak tę narrację i korelacja pomiędzy tymi aktywami jest obecnie niska. Obawy związane z wykorzystywaniem kryptowalut jako sposobu magazynowania wartości wzrosły jeszcze bardziej w maju, kiedy okazało się, że tzw. stabilnowaluty (ang. stablecoins) bynajmniej nie są stabilne. Uwolnienie kursu terraUSD – tokenu kryptowalutowego, który miał być sztywno powiązany z wartością 1 USD – wzbudziła jeszcze większe obawy dotyczące stabilności kryptowalut.

Kryptowaluty jak zwykłe inwestycje wysokiego ryzyka

Jakiego rodzaju inwestycjami są więc kryptowaluty? Biorąc pod uwagę korelację pomiędzy indeksem Nasdaq-100 a bitcoinem na wykresie 1, w 2022 r. jest ona rekordowo wysoka. Inwestycje kryptowalutowe zachowują się zatem bardziej jak zwykłe aktywa wysokiego ryzyka, w szczególności wykazując podobieństwo do akcji spółek technologicznych.

Bitcoin - cyfrowe złoto, złoto głupców czy jeszcze coś innego? Rekordowa korelacja NASDAQ i BTC
Korelacja NASDAQ i BTC. Źródło: Saxo Bank

Dotyczy to nie tylko bitcoina, ale również większości głównych kryptowalut. Fakt, że więcej profesjonalnych inwestorów rozważa uwzględnienie kryptowalut w swoich portfelach powoduje, że te inwestycje kryptowalutowe zaczynają być objęte ramami zarządzania ryzykiem w przeciwieństwie do działań inwestorów spekulacyjnych w ramach poprzednich trendów dotyczących spekulacyjnej bańki kryptowalutowej.

Wspomniane ramy zarządzania ryzykiem zwykle minimalizują ryzyko portfela w okresach podwyższonej zmienności na rynku, powodując przecenę kryptowalut podobną do przeceny akcji wysokiego ryzyka, a tym samym dowodząc, że korelacje są wysokie. W okresach wysokich korelacji jest mniejsze prawdopodobieństwo, że kryptowaluty w jakikolwiek sposób poprawią dywersyfikację portfela w celu rozłożenia ryzyka.

Autorem analizy jest Saxo Bank.

NED

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | aktualny kurs korony czeskiej | notowania s&p 500 | kurs rubla prognozy | pgnig notowania akcji | giełda mbank | cd projekt giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here