Naga MarketsBitcoin coraz bardziej opłacalny dla górników, Ethereum jednak nadal lideremGwałtowny wzrost opłat transakcyjnych w sieci bitcoina spowodował, że udział w dochodach górników reprezentowany przez opłaty osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat. Pomimo tego to jednak nadal kopanie eteru wciąż jest bardziej opłacalne.

  • Opłaty za korzystanie BTC rosną.
  • To dobry czas dla górników.
  • Kopiący ETH mają jednak jeszcze większe powody do zadowolenia.

Opłaty rosną, kopanie bitcoinów coraz bardziej opłacalne

Opłaty transakcyjne w sieci bitcoina (BTC) wzrosły prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech dni, średnio z 3,52 USD do 10,20 USD.

Według Glassnode, agregatora danych dotyczących rynku kryptowalut, 22,25 proc. dochodów górników bitcoina stanowią obecnie opłaty, a pozostałe 77,75 proc. pochodzi z nagród za wykopanie bloku w blockchainie. Udział przychodów z opłat jest obecnie najwyższy od stycznia 2018 r.

Ostatni skok nastąpił po wzroście średnich dziennych opłat w sieci, co miało miejsce w ostatnich dniach.

Kopanie Ethereum biznesem życia?

Mimo tych danych, jakie przedstawiamy powyżej, to górnicy sieci Ethereum (ETH) wciąż pobierają więcej opłat. Te przewyższyły ostatnio nawet te generowane w łańcuchu bitcoina. Jest to efekt tego, że w blockchanie ETH pojawiły się m.in. popularne stablecoiny i tokeny z rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi). Do tego doszła bańka na tych ostatnich.

Po pierwszym wyprzedzeniu bitcoina na tym polu, co miało miejsce 6 czerwca, przychody górników sieci Ethereum z samych opłat przewyższały te z łańcucha bitcoina do 22 października, z dwoma chwilowymi wyjątkami, które miały miejsce pod koniec lipca i na początku sierpnia.

Podczas gdy bitcoin chwilowo odzyskał dominację na tym polu w zeszłym tygodniu, opłaty w Ethereum ponownie rosły od 25 października. W chwili pisania tego tekstu te wynoszą łącznie 1,74 miliona USD w skali ostatnich 24 godzin, w porównaniu do 1,54 miliona USD. Takie dane podaje firma Messari.

Propozycja zmiany sieci Ethereum (EIP) numer 1559 Vitalika Buterina spowodowała zaś teraz ostatnio wzmożoną dyskusję w środowisku. Chodzi o to, że wprowadziłaby obniżenie opłat. Pomimo sondaży wskazujących na poparcie społeczności dla tej propozycji, górnicy wydają się zdecydowanie przeciwni ze względu na spodziewany wpływ aktualizacji na ich dochody.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here