Naga MarketsBitcoin BTCW porządku, obecne spadki na wykresie BTC/USD nie nastrajają pozytywnie. I to do tego stopnia, że już teraz na rynku słychać pomruki o tym, że bitcoin spadnie do 1000 USD. Odsuwając jednak na bok przesadne i wręcz histeryczne prognozy, zastanówmy się, jaka przyszłość na prawdę może czekać dzieło Satoshi’ego Nakamoto.

No właśnie, co dalej z bitcoinem? Wiele osób w ostatnim okresie myślało chyba, że najgorsze jest już za nami. Czeka nas wstęp do kolejnej bańki, może mały spadek do 8 500 USD, zaś od 2020 r. stałe zagoszczenie powyżej 10 000 USD. W momencie pisania tych słów kurs kryptowaluty spada jednak w kierunku 7 200 USD, gdzie może czekać nas walka o dalsze jego losy. Oczywiście obecna korekta nie przekreśla jeszcze 10 000 USD w styczniu 2020 r. Jakie jednak mogą być długoterminowe losy BTC? Zastanówmy się…

Bitcoin jak MySpace

Pamiętasz jeszcze MySpace? A może miałeś na nim konto? Nie? No właśnie, dziś młodsze osoby nie wiedzą zapewne, że ten portal był pra-Facebookiem. Tak samo, jak mało kto pamięta o polskiej Naszej Klasie. Niektórzy wspominają za to artykuły prasowe, w których można było przeczytać, że pozycja NK.pl jest nadal mocna i portal Marka Zuckerberga jej nie zagraża. Tak, tego typu publikacje można było przeczytać 10 lat temu w polskich mediach.

Czy więc bitcoin będzie MySpace’em rynku kryptowalut? Zostanie na nim, ale w postaci reliktu minionej epoki? Jak na razie nie jest w pełni wykorzystywany jako środek płatniczy, do czego został stworzony. Ethereum oferuje zaś oprócz funkcji płatniczych możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów. XRP, token Ripple, jest w założeniu dedykowany bankom, które mogą przyczynić się do jego adopcji. A może tron przejmie jednak LibraCoin? Waluta Facebooka ma ujrzeć światło dzienne w 2020 r. i na starcie mieć gigantyczną grupę odbiorców.

Za tym scenariuszem przemawiają też fakty historyczne. W dziejach technologii wyraźnie widać, że pionierskie rozwiązania nie zdobywają docelowo rynku, po pewnym czasie przekazują koronę projektom, które budują faktyczne imperia.

BTC jako światowa waluta rezerwowa

Pierwsza kryptowaluta świata stanie się cyfrową walutą rezerwową świata. Jak miałoby do tego dojść? Całkiem realny wydaje się scenariusz kryzysu, w którym zaufanie obywateli do rządów ostatecznie upadnie. Krach z 2008 r. zachwiał wizerunkiem banków, kolejny może być ciosem w polityków (oczywiście wiele zależy od tego, z której strony przyjdzie uderzenie). Może wojna handlowo-walutowa Chin i USA ostatecznie pokaże nam wszystkim, że elita polityczna traktuje waluty fiat jak swoje zabawki, nie zważając na losy maluczkich? W każdym razie świat może potrzebować nowej, niepolitycznej waluty rezerwowej. Sprawdziłyby się wtedy groźby jednego z amerykańskich polityków, który powiedział parę miesięcy temu, że BTC zagraża pozycji dolara.

W takiej sytuacji BTC musiałby zyskać na cenie. Potem jednak jego wartość zapewne ustabilizowałaby się. Stałby się faktycznym cyfrowym złotem. To jednak scenariusz, w którym politycy wywieszają (przynajmniej tymczasowo) białą flagę. Historia świata temu przeczy, ale może teraz będzie inaczej…

Upadek do zera

Bitcoin BTCJest i najbardziej pesymistyczny wariant. Bitcoin spadnie do zera i przejdzie do historii niczym cebulka tulipana. Dziś wydaje się to nierealne. Ale za kilka lat… Wszystko będzie zależało od sytuacji na rynku. Czy państwa zaczną emitować swoje cyfrowe waluty (dla obywateli), firmy będą posiadały własne kryptowaluty (np. do międzynarodowych transferów), zaś darkweb – widząc, że bitcoiny można jednak sprawnie śledzić – przestawi się na nowe rozwiązania płatnicze np. Monero czy ZCash? W takiej sytuacji, gdy nikt (albo niemal nikt) nie będzie potrzebował i chciał BTC, kurs najstarszej kryptowlauty musi spaść niemal do zera albo i do samego piekła.

Przyszłość jest prologiem

Myśląc o przyszłości BTC warto powertować książki historyczne. Daje nam to szersze spojrzenie na kryptowalutę. Nie pomaga jednak w udzieleniu jasnej odpowiedzi na pytanie, jaki los czeka bitcoina w przyszłości. Jeśli porównamy blockchaina z Internetem, zaś BTC z Arche (pierwszą wyszukiwarką świata) czy AltaVista (pierwszą wyszukiwarką, która stała popularna), możemy uznać, że miejsce dziecka Satoshi’ego Nakamoto zajmie jednak inna cyfrowa waluta. I ten scenariusz wydaje się dziś najbardziej prawdopodobny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. Properly warto też wspomnieć ze rynek kryptowalut jest bardzo płytki w porównaniu do rynku Forex i tutaj duzi gracze mogą łatwiej robić ruchy pod siebie i moim zdaniem tutaj różne przepowiednie mijają się z celem tylko trzeba na bieżąco korzystać z tego co daje rynek.

  2. Wszystkie 3 scenariusze są ciekawe i wcale nie wykluczone. Czytałem swojego czasu analiże, wg której Bitcoin ma lukę co do wypełnienia na wykresie, właśnie na poziomie 1000$, więc kto wie, kto wie…
    Z drugiej strony na przestrzeni ostatnich lat czytaliśmy już tyle predykcji i analiz Bitcoina, że można powiedzieć: słyszeliśmy już o miliardzie proroctw, z których spełniało się ledwie co któreś.
    Podsumowując: jak to na rynku, pożyjemy, zobaczymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here