Naga MarketsWczoraj minął rok od powstania Bitcoin Cash – pierwszego forka Bitcoina. Wydarzenie to spowodowało powstanie całego szeregu „nowych” bitcoinów. Obie kryptowaluty nie różnią się wieloma szczegółami. Nawet logotypy obu są podobne.


Po co Bitcoin Cash?

Właśnie, po co nam Bitcoin Cash? Waluta powstała 1 sierpnia 2017 roku po rozłamie (forku) głównego łańcucha Bitcoina. Doszło do niego wskutek braku porozumienia w społeczności głównej kryptowaluty odnośnie sposobu skalowania i dalszego rozwoju projektu. W rezultacie Cash wykorzystuje też technologię Blockchain i ten sam algorytm co „zwykły” BTC (SHA-256).

Różnicę widać w wielkości rozmiaru bloków. Pojedynczy blok Bitcoin Cash był zwiększany w okresie od 1 sierpnia 2017 do 15 maja 2018 z 1 MB do 8 MB, i od 15 maja 2018 do 32 MB. W perspektywie są dalsze powiększania. Dzięki temu procesowi możliwa jest zaś większa ilość transakcji na sekundę oraz minimalizacja kosztów transakcji. Bitcoin Cash (BCH) jest więc dobrym narzędziem do tanich i szybkich transakcji. Średnia opłata transakcyjna wynosi praktycznie stale poniżej 0,01$. W przypadku tradycyjnego Bitcoina (BTC) opłata ta jest bardzo zmienna. Na przełomie 2017/2018 wyniosła nawet ponad 35$, ponieważ Bitcoin (BTC) pozostał przy blokach o wielkości 1 MB.

Bonusowy zarobek

Choć u genezy konfliktu i powstania Bitcoin Cash były różnice ideologiczne, można byłoby oskarżyć też pomysłodawców forka, że chcieli po prostu w łatwy sposób zarobić. W wyniku podziału głównego łańcucha każdy użytkownik BTC otrzymał tyle samo BCH, ile posiadał w danej chwili.

Stwórz aplikację!

Bitcoin Cash (BCH) aktywował 15 maja 2018 skrypting (Op-code). Dzięki temu każdy może na jego bazie programować aplikacje. Protokół ma możliwość tworzenia tak zwanych kolorowych monet (collored coins) i upraszcza smart-kontrakty.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

BCH przyszłością kryptowalut?

Czy BCH zastąpi kiedyś BTC w kwestii bycia królem kryptowalut? W chwili obecnej wydaje się to już wątpliwe (choć wielu było innego zdania, w chwili startu projektu). Obecnie BCH posiada nieporównywalnie mniej aktywnych adresów, może poszczycić się mniejszą liczbą transakcji i niższym wolumenem na giełdach niż jego starszy krewniak.

Pewne kontrowersje budzi też stopień zdecentralizowania BCH. Podejrzewa się, że Jihan Wu (czyli szef Bitmain) kontroluje BCH przez moc obliczeniową swojej firmy. Ok. 80% sieci BCH jest skoncentrowanych na 12 ASN-ach (sieciach), co oznacza występowanie centralizacji. To dodatkowo może umniejszać rolę tej kryptowaluty w społeczności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here