Naga MarketsHard forkZaplanowany na 15 listopada hard fork kryptowaluty Bitcoin Cash (BCH) może mieć miejsce w przeciągu najbliższych kilku godzin i być prawdziwym testem dla całej społeczności cyfrowych monet jak i stabilności sieci młodszego kuzyna Bitcoina. O dominację nad podziałem walczy bowiem kilka niezależnych obozów, co zostało przedstawione w osobnym artykule. Co przyniesie ze sobą natomiast przełączenie 72% hashrate’u Bitcoin Cash na wersję SV? Najbardziej prawdopodobne wydaje się pięć scenariuszy zaprezentowanych poniżej.

Bitcoin ABC Bitcoin Unlimited Bitcoin SV
Główna postać: Roger Ver Andrew Clifford Craig Wright
Założenie: Lipiec 2017 Lipiec 2017 Sierpień 2018
Poparcie górników: 49% 37% 6%
Wsparcie: Bitmain, Binance, Bitcoin.com, Coinbase B/D CoinGeek, CalvinAyre, Bitcoin.org
Główny postulat: Brak radykalnych zmian Bitcoin Cash Prawa głosu dla deweloperów Przywrócenie oryginalnego protokołu Satoshiego

Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji Bitcoin ABC, Bitcoin SV oraz Bitcoin Unlimited

#1 Bitcoin Cash umiera

BCH staje się monetą z dwiema oddzielnymi księgami, pod stałym atakiem 51%. Nikt nie jest pewien, która wersja przetrwa. Bez odpowiedniej ochrony, siding z jedną wersją może oznaczać całkowitą kapitulację. Następuje chaos na giełdach kryptowalutowych, nikt nie może powiedzieć, jak długo mogą trwać tzw „hasz wars”, ale w efekcie strony wspierające będą wydobywać bloki i otrzymywać nagrody za aktywa, które nie istnieją.

Atak 51%
Zazwyczaj jest postrzegany jako katrastrofalny dla wiarygodności monety, pozwalając górnikom na zmianę rozproszonej księgi, podwójne wydatki lub wykonywanie innych działań w ramach sieci. Właśnie w ten sposób zaimplementowana ma zostać jednak wersja Bitcoin Cash SV – trwałe wydobycie alternatywnego łańcucha. Należy jednak zauważyć, że projekt Craiga Wrighta będzie działał jedynie na 182 węzłach (nodach) wobec 1103 nodów Bitcoin ABC.

#2 Jedna z wersji kapituluje

Wojna o dominację może się skończyć, jeśli jeden z łańcuchów sięgnie po białą flagę. Nie wiadomo jednak, kto byłby arbitrem zwycięskiego łańcucha i obie strony mogą próbować uzyskać “dłuższy łańcuch”. Ostatecznie decyzja może zależeć od samych giełd, które również są podzielone co do wsparcia poszczególnych wersji.

Nie ma ram czasowych na podjęcie decyzji, który łańcuch byłby dłuższy, ale wystarczyłby nawet jeden blok. Węzły nie są jednak wystarczające do określenia dominacji wersji w ostatecznej analizie. W oparciu o whitepaper Bitcoina, zasada decydowania o wersji łańcucha blokowego dotyczy zarówno węzłów jak i górników: “System jest bezpieczny tak długo, jak długo węzły wspólnie kontrolują większą moc CPU niż jakakolwiek współpracująca grupa węzłów atakujących”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

#3 Obie wersje rozdzielają się

Możliwe, że przetrwają dwie wersje Bitcoin Cash. Istnieją różne scenariusze w tym zakresie. Zwolennicy Bitcoin Cash SV wydają się bardziej nieugiętymi zwolennikami przejęcia symbolu i stania się “oryginalnym BCH”. Jednocześnie, druga wersja może nie przyznać się do porażki i przystąpić do tworzenia nowych zasobów cyfrowych. Byłby to najlepszy scenariusz, ponieważ posiadacze BCH mogliby uzyskać dwa rodzaje aktywów cyfrowych, z których oba mogłyby pojawić się na giełdach. Nie da się przewidzieć, która wersja zostałaby uznana za bardziej wartościową, a rynek decydowałby o tym, która jest dominująca (tak jak miało to miejsce w przypadku BTC i BCH).

#4 Bitcoin Cash ABC zmienia PoW

W przypadku, gdy atak stanie się zbyt długi i kosztowny, niemożność uratowania wersji ABC przez brute force mining może doprowadzić do awaryjnej aktualizacji. Rozmowy o ewentualnej zmianie proof-of-work (PoW), w istocie czyniąc łańcuch niezależnym, mogą umożliwić wersji SV swobodne kopanie starego typu bloków bez możliwości przejęcia wersji ABC.

#5 Bitcoin Cash SV zostaje pokonany

Porażka wersji Satoshi Vision (SV) może przyjść w formie awaryjnego wydobycia po stronie Bitmain. Ostatnio Roger Ver zasugerował, że jest skłonny przekierować moc obliczeniową z mining poolu Bitcoin.com, pomimo chęci użytkowników do obrony wersji ABC. Istnieją również oczekiwania, że Bitmain stanie w opozycji, aby zapewnić stabilność i ciągłość wersji BCH. Ochrona około miliarda monet może być wystarczającą zachętą dla Bitmaina, aby spalnić środki na miningu i obronić wersję blockchaina.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here