Naga MarketsBitcoin nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Licząc od szczytów z drugiej połowy czerwca br. do poniedziałkowych dołków, jego cena osunęła się o ponad 53%. Czy to oznacza, że BTC jest kiepskim pomysłem inwestycyjnym? A może wręcz przeciwnie, niedawne spadki to dobra okazja do zakupu?


Bitcoin był “dobrą inwestycją” przez prawie 90% swojego dotychczasowego istnienia

Charlie Custer z serwisu LongHash postanowił przyjrzeć się dzisiejszej cenie BTC w odniesieniu do jej historycznego kontekstu. 

Od powstania Bitcoina minęło dokładnie 3978 dni. Z jego obserwacji wynika, że w ciągu aż 3568 dni Bitcoin był dobrą inwestycją przynoszącą zyski. Oznacza to, że w ciągu prawie 90% czasu Bitcoin umożliwiał osiągnięcie dodatniej stopy zwrotu z inwestycji. Nie oznacza to jednak, że 90% inwestorów zarobiło pieniądze. To dwie, zupełnie różne kwestie, ale zacznijmy od początku.

Dni “zysku” i “straty” oznaczają ilość dni, w których zakup BTC prowadził do osiągnięcia realnego zysku bądź straty przy sprzedaży kryptowaluty po obecnej cenie. Oznacza to, że osoby, które zdecydowały się na zakup BTC w ciągu któregokolwiek z 3568 dni “zyskownych” dni, sprzedając dziś swoje coiny zaksięgowałyby zysk. Osoby, które zdecydowały się natomiast na zakup któregokolwiek z 410 dni, sprzedając dziś swoje coiny zaksięgowałyby stratę. Co ciekawe, jeszcze w lipcu ilość “stratnych” dni wynosiła 60. Od tego czasu wzrosła ona prawie siedmiokrotnie.

Mimo, iż Bitcoin był “dobrą inwestycją” przez prawie 90% swojego dotychczasowego istnienia, nie oznacza to, że 90% posiadaczy BTC faktycznie zarobiło kupując najstarszą z walut wirtualnych. W praktyce okazuje się bowiem, że zdecydowanie więcej osób zainwestowało w BTC niedawno, niż w pierwszych latach jego istnienia, gdy cena była znacząco niższa niż obecnie. Ponieważ na przestrzeni ostatnich miesięcy obserwujemy spadki, osoby, które zdecydowały się na zakup w tym okresie, są na pozycji stratnej.

Biorąc pod uwagę historyczne zestawienie, 2019 jest najgorszym rokiem dla BTC, nieco lepszy był rok 2018. W roku 2017 ilość “zyskownych dni” wynosiła natomiast aż 85,4%, zaś od roku 2016 do 2009 wszystkie dni były dniami “zyskownymi”

BTC - dni zyskowne i stratne

56% posiadaczy BTC zarabia

Chcąc odpowiedzieć jednak na pytanie ile faktycznie osób może obecnie cieszyć się z zysków z BTC posłużymy się szacunkami firmy Into the Block, która uważa, że 56% posiadaczy Bitcoinów nadal osiągałoby zysk, gdyby sprzedali je dzisiaj, 8% byłoby mniej więcej “na zero”, a pozostałe 36% poniosłoby stratę. Jest to szacunek oparty na obecnej cenie BTC i średniej cenie zakupu tokenów w portfelach.

Oczywiście należy zwrócić tu uwagę, że wiele portfeli jest nieaktywnych lub utraconych, a wielu ludzi ma po kilka portfeli, więc prawdziwa liczba faktycznych inwestorów, którzy obecnie patrzą na straty, jest prawie na pewno nieco niższa.

Warto także zastanowić się nad wielkością średniej straty, jaką ponoszą inwestorzy. W ciągu 410 dni “straty” mediana różnicy pomiędzy wyższą ceną “kupna” a dzisiejszą niższą ceną “sprzedaży” wynosi nieco ponad 2000 dolarów. Ale aby stracić tyle wartości, właściciel portfela musiałby posiadać 1 BTC. Według BitInfoCharts, ponad 90% wszystkich portfeli Bitcoin posiada jednak 0,1 BTC lub mniej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTokenizer: Tomasz Rozmus i Rahim Blak o konflikcie w rozmowie z Comparic24.tv
Następny artykułKurs złotego dalej w dół. PLN traci do euro, funta, franka i dolara
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here