Naga MarketsBitcoin (BTC) zmierza w kierunku zastąpienia dolara, uważa analityk Morgan StanleyGłówny globalny strateg Morgan Stanley mówi, że “niezależnie od tego, gdzie przesunie się cena bitcoina, kryptowaluty stały się już istotną dla rynku klasą aktywów.” Dodał, że BTC robi postępy w kierunku zastąpienia dolara jako podstawowego środka wymiany walutowej.

  • Na początku pandemii to dolar był główną walutą dla większości inwestorów, zmienił to jednak agresywny dodruk USD
  • Bitcoin wiele zyskał w trakcie Covid-19 i dla wielu instytucji stał się istotną alternatywą inwestycyjną oraz płatniczą
  • Wśród tych podmiotów znajduje się między innymi Morgan Stanley

Morgan Stanley byczo nastawiony do Bitcoina i kryptowalut

Szef rynków wschodzących i główny globalny strateg Morgan Stanley, Ruchir Sharma, opublikował w zeszłym raport zatytułowany “Why Crypto Is Coming Out of the Shadows” (dlaczego kryptowaluty wychodzą z cienia).

Te artykuły również Cię zainteresują
– Pomimo naturalnego w czasach globalnej pandemii niepokoju, kryptowaluty szybko zyskują poparcie jako alternatywy dla złota (przechowywania wartości) i dolara (jako środka płatniczego). Widzimy fundamentalne powody, aby wierzyć, że – niezależnie od tego, gdzie cena bitcoina pójdzie dalej – kryptowaluty będą odgrywały ważną rolę w systemie finansowym – komentuje Sharma.

Jednym z powodów jest rosnąca nieufność do walut fiat, za sprawą masowego drukowaniu pieniędzy przez banki centralne. Kolejny z powodów jest czysto “pokoleniowy”, ponieważ młodzi ludzie postrzegają kryptowaluty jako ulepszenie w stosunku do tradycyjnych monet.

Najgorszym czynnikiem dla kryptowalut jako magazynu wartości jest obecnie ich zmienność, ale niesłabnący popyt ze strony millenialsów pomógł obniżyć wahania bitcoina, nawet podczas pandemii – kontynuuje analityk Morgan Stanley.

Miellenialsi wierzą, że “oprogramowanie open-source stojące za bitcoinem sprawia, że jest on bardziej przejrzysty i godny zaufania niż papierowe pieniądze drukowane przez rządy. Ta kryptowalutowa pewność siebie może sięgnąć jeszcze głębiej na rynkach wschodzących, gdzie nieufność do scentralizowanej władzy jest wysoka”, wyjaśnia Sharma.

Nie tylko Sharma pozytywnie patrzy na kryptowaluty, ale cała reprezentowana przez niego spółka. Cointerpoint Global, spółka zależna Morgan Stanley Investment Management z aktywami o wartości 150 miliardów USD, „bada, czy kryptowaluta byłaby odpowiednią opcją dla jej inwestorów”. Innymi słowy firma może zacząć inwestować w bitcoiny.

Dolar zagrożony jako środek wymiany. Czy BTC zajmie jego miejsce?

Kiedy rozpoczęła się pandemia, dolar był preferowaną walutą rezerwową. Jednak “pod przewodnictwem Fed, każdy główny bank centralny szaleńczo drukował pieniądze, aby utrzymać gospodarki na powierzchni, podważając zaufanie do wszystkich walut krajowych.”

W tym momencie 20% wszystkich dolarów znajdujących się w obiegu zostało wydrukowanych w 2020 roku, co było znaczącym ruchem dla zwiększenia atrakcyjności bitcoina w obliczu obaw o rosnącą inflację i przecenę USD.

– Dziś praktycznie wszystkie bitcoiny są trzymane jako inwestycja, a nie używane do płacenia rachunków, ale to się zmienia. W zeszłym roku popularne platformy płatnicze zaczęły akceptować bitcoina i inne cyfrowe waluty, co jest dużym krokiem naprzód w ich kampanii mającej na celu rzucenie wyzwania dolarowi – komentuje Ruchir Sharma.

Podobnego zdania co do rosnącego znaczenia bitcoina jako środka płatniczego jest również główny doradca ekonomiczny Allianz, Mohamed El-Erian. Jego zdaniem, firmy podążą śladem Tesli i również będą chciały zaoferować swoim klientom płatności kryptowalutowe w przyszłości.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro wykres | kurs dax | kurs kryptowalut | nasdaq notowania | opinie maxitrade |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here