Naga Markets

Bitcoin (BTC) utrzymuje się stabilnie powyżej pułapu cenowego 21 tys. dol. trzecią sesję z rzędu, co jest potwierdzeniem powrotu rynku kryptowalutowego do poziomów, na których znajdował się zanim giełda kryptowalutowa FTX należąca do Sama Bankmana-Frieda (SBF) ogłosiła upadłość i wywołała powszechną rynkową panikę.

Bitcoin (BTC) wrócił tam, gdzie był przed upadkiem giełdy kryptowalut FTX
Sam Bankman-Fried, założyciel upadłej giełdy FTX, która wywołała silny spadek Bitcoina

Bitcoin wraca nad poziomy sprzed upadku FTX

Od zeszłej soboty Bitcoin utrzymuje się powyżej poziomu 20 tys. dol., natomiast od poniedziałku porusza się nad pułapem 21 tys. dol.  Cena bitcoina skoczyła o ponad 22% w ciągu ostatnich siedmiu dni, według danych CoinMarketCap.

Najstarsza kryptowalutowa spadała o taką samą wartość w mniej niż jeden dzień w pierwszej połowie listopada, gdy inwestorzy reagowali na informacje o potencjalnym upadku FTX. Cała sytuacja spowodowała, że BTC/USD kilkukrotnie testował poziomy poniżej 16 tys. dol.

Bitcoin obecnie wyraźnie odbija, jednak listopad spowodował zejście na wielomiesięczne minima. Źródło: Tradingview.com
Bitcoin obecnie wyraźnie odbija, jednak listopad spowodował zejście na wielomiesięczne minima. Źródło: Tradingview.com

Pierwsze informacje o nieprawidłowościach w siostrzanym funduszu hedgingowym FTX, Alameda Research, pojawiły się 2 listopada. Kryptowaluty o wartości miliardów dolarów zaczęły wypływać z FTX w ciągu następnych dni. Potencjalna umowa ratunkowa z Binance upadła właśnie 8 listopada, a FTX i Alameda ogłosiły upadłość 11 listopada.

W tym okresie Bitcoin stał się uosobieniem obaw inwestorów, a ze scentralizowanych giełd masowo zaczęły odpływać środki. Traderzy bali się bowiem, że podzielą one wkrótce losy upadłego FTX.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Bossa

Ostatnie wzrosty następują w czasie głębokiej niepewności co do przysżłości branży. W czwartek Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła dwie firmy kryptowalutowe, Genesis Trading i Gemini, o oferowanie i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Kolejne rundy zwolnień uderzyły natomiast w giełdy kryptowalutowe, w tym Coinbase i Crypto.com.

Bitcoin cieszył się rajdem, który przewyższa zyski innych kryptowalut, według danych z CoinMarketCap. W ciągu ostatnich siedmiu dni Ethereum zyskiwało 18%, a BNB rósł o 10%. Jednak konkurencyjna Solana (SOL) zyskiwała 44% w ciągu ostatnich siedmiu dni, napędzana częściowo przez rosnąca popularność nowego memicznego tokena o nazwie BONK, który jest emitowany właśnie na blockchainie Solany.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułVotum [VOT], AC SA [ACG] – Gorące spółki dnia
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 18.01.2023 [WIDEO]
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.