Czy Bitcoin można wymienić stacjonarnieImplikowany wskaźnik zmienności Bitcoina (Bitcoin Implied Volatility, IV) przez rekordowe 20 dni utrzymuje się na podobnym poziomie co Ether (ETH), co budzi zainteresowanie inwestorów. Od 7 września br. obserwujemy stały, ujemny spread między indeksem zmienności implikowanej Deribit dla 30-dniowych opcji na Ethereum (ETH DVOL) a tym samym indeksem dla Bitcoina (BTC DVOL). To wyjątkowo długi okres, który przyciąga uwagę zarówno doświadczonych traderów, jak i tych, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z kryptowalutami.

Czym jest zmienność implikowana?

Zanim zagłębimy się w analizę tej nietypowej sytuacji na rynku kryptowalut, warto zrozumieć, czym jest zmienność implikowana (IV) i dlaczego ma takie znaczenie. Otóż IV to wskaźnik, który pomaga inwestorom i traderom oszacować, jakie wahania kursów mogą wystąpić w określonym okresie. Ocenia się go na podstawie cen opcji na daną kryptowalutę. Wysoka IV sugeruje, że istnieje większe ryzyko wzrostu lub spadku kursów danego aktywa w przyszłości.







Bitcoin pozostaje niewątpliwie liderem na rynku kryptowalut pod względem kapitalizacji, jak i płynności. Jest to aktywo, które od dawna przyciąga uwagę inwestorów, a jego rola jako “cyfrowego złota” nie jest już kwestionowana. Jednakże, ostatnio obserwujemy ciekawe zjawisko – zmienność implikowana Bitcoina przez długi okres przekracza bowiem poziom zmienności implikowanej Ethera, co może wydawać się zaskakujące.

Advertisement

Długa seria ujemnego spreadu

Od 7 września br. spread między dominującym indeksem zmienności implikowanej Deribit dla 30-dniowych opcji na Ethereum (ETH DVOL) a tym samym indeksem dla Bitcoina (BTC DVOL) utrzymuje się na stałym, ujemnym poziomie. To najdłuższy okres od czasu wprowadzenia indeksów DVOL przez Deribit na początku 2021 roku. Innymi słowy, zmienność implikowana Bitcoina przewyższa Ether przez nieprzerwaną serię 20 dni.

Dalsza część artykułu pod filmem




Warto zauważyć, że Bitcoin ewoluował jako aktywo makroekonomiczne od czasu krachu wywołanego pandemią w marcu 2020 roku. Obecnie reaguje on na wydarzenia tj. polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), sytuacja w sektorze fiskalnym i bankowym w USA oraz nastroje na tradycyjnych rynkach finansowych.

Aktualnie na horyzoncie pojawiają się liczne czynniki makroekonomiczne, które mogą wpłynąć na zachowanie Bitcoina. Wśród nich wyróżnić możemy wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, ryzyko stagflacji, umacniający się indeks dolara, czy zwiększone perspektywy krachu deflacyjnego w Chinach. Wszystko to osłabia atrakcyjność inwestowania w ryzykowne aktywa, w tym w BTC.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.