Naga MarketsbitcoinZdaniem współzałożyciela firmy Ripple – Chrisa Larsena bitcoin powinien odejść od swojej obecnej metody osiągania konsensusu – Proof of Work. W jego subiektywnej opinii każdy segment społeczeństwa oraz gospodarki musi skupić się na rozwiązaniu problemu klimatycznego. Sugeruje on zatem, że oprócz przejścia na odnawialne źródła energii, warto też ograniczyć jej zużycie.

  • Chris Larsen podkreśla, iż ślad węglowy jest bardzo wysoki, a sam bitcoin uwalnia rocznie 63 miliony ton CO2
  • W jego opinii kryptowaluty oparte na energochłonnych PoW powinny przejść na inny model konsensusu
  • Prezes wykonawcy firmy Ripple twierdzi, że Proof of Work nie zostało stworzone z myślą o potrzebach klimatycznych

Bitcoin powinien zrezygnować z PoW

Współzałożyciel oraz prezes wykonawczy w firmie Ripple uważa, iż najstarsza kryptowaluta ma niekorzystny wpływ na środowisko ze względu na metodę konsensusu, na której została oparta. 

Te artykuły również Cię zainteresują
We wpisie na własnym blogu próbuje on zachęcić ludzi, którzy współtworzą i budują kod bitcoina do odejścia od energochłonnego Proof of Work. Chris Larsen podkreśla, że PoW jest zarówno ogromnym, jak i rosnącym źródłem emisji dwutlenku węgla (CO2).

Sugeruje on, że kryptowaluty, które zostały oparte na Proof of Work, powinny rozważyć możliwość przejścia na Proof of Stake (PoS) bądź wybrać inne rozwiązanie, tak aby ograniczyć ilość zużywanej energii.

Wiem, że to odważna propozycja, ale ze względu na to, jak wygląda dzisiejszy świat (w porównaniu do czasu, gdy bitcoin został uruchomiony w 2009 roku) warto ją poważnie rozważyć – zaznacza.

Zmiana jest niezwykle ważna

Chris Larsen wspomina, że nawet wcześni programiści najstarszej kryptowaluty tacy, jak Hal Finney wskazywali na to, iż duże zużycie energii jest istotnym problemem. Współzałożyciel Ripple dodaje przy tym, że obecnie coiny nieoparte na PoW stanowią 43% całego rynku. Co więcej, nowo pojawiające się kryptowaluty zwykle go nie wykorzystują.

To, w którym kierunku zmierza trend, jest jasne. Stwierdziłbym, iż taka zmiana staje się niezwykle ważna z perspektywy tego, aby bitcoin pozostał dominującą kryptowalutą na świecie – wyjaśnia.

Amerykański biznesmen wspomina także o tym, że ślad węglowy jest niewiarygodnie wysoki, a sam BTC uwalnia rocznie 63 miliony ton CO2. Twierdzi również, iż Proof of Work jest genialnie zaprojektowaną technologią, która w dzisiejszym czasie staje się już przestarzała. 

Jednocześnie przyznaje, że nie uważa kryptowalut opartych na PoW za “nieaktualne”. Zaznacza jednak, iż muszą one odseparować się od tej wczesnej technologii, która nie została stworzona z myślą o aktualnych potrzebach klimatycznych.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here