Naga MarketsBitcoin (BTC) nie zostanie magazynem wartości takim jak złoto, twierdzi Goldman SachsGlobalny bank inwestycyjny Goldman Sachs poddaje w wątpliwość, czy bitcoin może być długoterminowym magazynem wartości i czy można traktować go jako cyfrowy zamiennik złota. Analitycy firmy wymienili różne problemy, przed którymi stoi kryptowaluta, w tym zanieczyszczenie środowiska przez kopalnie BTC, “brak rzeczywistego zastosowania” i konkurencję ze strony innych cyfrowych aktywów.

  • Goldman twierdzi, że bitcoin boryka się zbyt wieloma problemami by stać się głównym magazynem wartości i wyprzeć z tej pozycji złoto
  • Wartość BTC względem złota znajduje się obecnie jednak na najwyższych poziomach w historii
  • Instytucja przedstawia swoje obawy odnośnie kryptowaluty, zamierza jednak udostępnić handel na bitcoinie swoim klientom ze względu na wysoki popyt.

Goldman Sachs widzi problemy z Bitcoinem (BTC) jako długoterminowym magazynem wartości

Jak twierdzi Goldman Sachs, bitcoin boryka się z istotnymi problemami, które w długiej perspektywie mogą spowodować, że zostanie wyparty przez konkurencyjne kryptowaluty lub waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC). Zespół analityczny Goldmana, kierowany przez głównego stratega ds. rynku towarowego Jeffrey’a Currie wyraził jednocześnie obawy, że bitcoin nie spełni swojej roli jako magazyn wartości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy bitcoin korzysta z większej płynności, cierpi z powodu braku rzeczywistego zastosowania i słabej punktacji środowiskowej, społecznej, zarządzania ESG, ze względu na wysokie zużycie energii – napisano w raporcie. Analitycy wspomnieli również o konkurencji ze strony innych kryptowalut jako czynnik powstrzymujący bitcoina przed staniem się cyfrowym złotem.

– Tradycyjne długoterminowe magazyny wartości takie jak złoto, sztuka, diamenty, wino i przedmioty kolekcjonerskie, wszystkie mają wartość i zastosowanie wykraczające poza samo przechowywanie majątku w czasie. Prawdziwe zastosowanie jest ważne, ponieważ wygładza zmienność ceny, rzeczywisty popyt dostosowuje się, aby wchłonąć wahania popytu inwestycyjnego. Oznacza to również, że jest mało prawdopodobne, aby aktywa takie spadły do zera – wyjaśnia Goldman Sachs.

Analitycy twierdzą, że brak rzeczywistych zastosowań bitcoina i jego problemy środowiskowe sprawiają, że jest on “podatny na utratę popytu na przechowywanie wartości na rzecz innej, lepiej zaprojektowanej kryptowaluty.” Ich zdaniem „bitcoin oddał pole innym kryptowalutom, takim jak ether i altcoiny”. Walka o status dominującej kryptowaluty ma według nich nadal trwać i pomimo tego, że BTC obecnie dominuje pod względem ceny i kapitalizacji nie oznacza to, że nie zmieni się to w przyszłości.

Jeśli chodzi o wpływ bitcoina na środowisko, analitycy napisali, że istnieją obawy dotyczące zużycia energii elektrycznej przez kryptowalutę wykorzystywaną w procesie wydobywczym, powołując się na badania z Uniwersytetu Cambridge pokazujące, że zużywa ona rocznie więcej energii niż Argentyna. Jednak wielu argumentuje, że górnictwo bitcoinowe w coraz większym stopniu wykorzystuje energię odnawialną odchodząc od zasilania paliwami kopalnymi.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

Bitcoin to doskonały magazyn wartości wielu innych ekonomistów

Pomimo krytyki i obaw Goldmana inni analitycy uważają, że bitcoin jest świetnym magazynem wartości, który może być używany jako zabezpieczenie przed inflacją. Niektórzy z nich twierdzą nawet, że bitcoin zastąpi złoto i stanie się pierwszym wyborem inwestorów chcących chronić swoich kapitał. Dla analityków Goldmana jest jednak “zbyt wcześnie, aby bitcoin konkurował ze złotem o popyt zostanie główną bezpieczną przystanią. Oba mogą jednak współistnieć”.

Za doskonały magazyn wartości bitcoina uważa między innymi F. Grummes i prognozuje jego wzrost do poziomu 100 tys. dol. Jak zauważa, podczas gdy większość towarów mierzy się w stosunku do narażonych na ruchy inflacyjne walut fiat (tradycyjnych), BTC nie podlega tym samym zasadom przez co sprawdza się coraz lepiej jako magazyn wartości.

Ciągły wzrost ceny bitcoina względem złota spowodował, że to drugie jest najtańsze w wycenie do BTC w historii. Jeszcze w marcu 2020 roku, za jedną sztabkę złota można było kupić 0,4 BTC, obecnie wartość ta spadła do około 0,03 BTC.

Złoto cały czas tanieje względem bitcoina. Źródło: Tradingview.com

Tymczasem Goldman Sachs przywrócił swój trading desk poświęcony kryptowalutom i planuje uruchomić “pełne spektrum” produktów inwestycyjnych w kryptowalutach. W marcu firma ogłosiła, że widzi ogromny popyt instytucjonalny na BTC. Dyrektor generalny David Solomon powiedział na początku kwietnia, że spodziewa się “dużej ewolucji” regulacji kryptowalut, co ułatwi ich instytucjonalną adopcję.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator forum parkiet | cena złotego | kurs eur usd | bitcoin cena | s&p 500 wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCo dalej z OZE i gamingiem? Czy to już czas na zakupy? Przegląd GPW M. Tuszkiewicza
Następny artykułMieszane prognozy dla kursu złota. W krótkim terminie wysokie ryzyko korekty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here