Naga Markets
bitcoin-btc
Źródło: unplash.com/@denarium_bitcoin

Kurs bitcoina spadł o ponad 20% od tegorocznego szczytu cenowego odnotowanego kilka tygodni temu. Zdaniem prezesa Banku Anglii Andrewa Bailey ta wysoka niestabilność jest główną przeszkodą do akceptacji tej kryptowaluty, jako środka płatniczego. Choć jeden kraj postawił ją już na równi z pieniądzem fiducjarnym, brytyjski bankier wydaje się tym mocno zaniepokojony. W jego opinii konsumenci mogą mocno ucierpieć na skutek skrajnej zmienności. 

Bitcoin nie nadaje się na środek płatniczy

Kolejny bankier skrytykował decyzję Salwadoru dotyczącą postawienia najstarszej kryptowaluty na tej samej półce, co pieniądz fiducjarny. Tym razem nieprzychylnymi wobec bitcoina poglądami podzielił się prezes banku Anglii Andrew Bailey. W opinii brytyjskiego urzędnika, kroki podjęte przez salwadorskie władze mogą zaszkodzić konsumentom ze względu na wysoką zmienność cenową najpopularniejszej wirtualnej waluty. Choć od początku stycznia br. do ATH odnotowanego w listopadzie kurs BTC urósł o ponad 130%, stracił on około 20% ze swojej wartości w ciągu ostatnich tygodni.

Prezes BoE pokusił się nawet o stwierdzenie, że Salwador może nie rozumieć natury bitcoina, w którą wpisują się tak silne wahania. Tym samym zakwestionował on wiedzę tamtejszego rządu na temat tej klasy aktywów.

Ryzyko związane z posługiwaniem się bitcoinem, jako środkiem płatniczym zostało w tym tygodniu uwypuklone także przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). 

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ CFD NA KRYPTOWALUTY

Przygotowywanie gruntu pod CBDC

Choć bitcoin postawiony został w ogniu krytyki, banki centralne nie skreślają wszystkich cyfrowych walut. Większość z nich od dłuższego czasu przygląda się, a nawet prowadzi testy pilotażowe związane z własnymi CBDC.

W przeciwieństwie do BTC, którego rządy nie mogą kontrolować, cyfrowe waluty banków centralnych mają scentralizowany charakter. Jakiś czas temu zastępca prezesa BoE ds. Stabilności Finansowej Sir Jonathan Stephen Cunliffe oświadczył, że CBDC to istna rewolucja w funkcjonalności pieniądza napędzana technologią”.

Opinia publiczna z Wielkiej Brytanii dość sceptycznie podchodzi do pomysłu wyemitowania cyfrowej waluty przez bank centralny. Wynika to z ankiety przeprowadzonej w połowie br. przez Redfield & Wilton Strategies na zlecenie Politico. Badania objęły swoim zasięgiem 2 500 dorosłych Brytyjczyków. Okazało się, że duża część respondentów wyraziła zaniepokojenie możliwością wyemitowania CBDC przez BoE.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here