Naga MarketsJean-Claude Trichet
Jean-Claude Trichet uważa, że Bitcoin nie jest prawdziwy

Przedstawiciele tradycyjnego świata finansów często wypowiadają się negatywnie na temat świata Bitcoina i kryptowalut. Tym razem głos w sprawie cyfrowych aktywów zabrał były prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Jean-Claude Trichet. Uczestnicy niedzielnej konferencji w Pekinie mogli usłyszeć, że Bitcoin „nie jest prawdziwy” i służy głównie spekulacji.


Bitcoin i kryptowaluty nigdy nie staną się przyszłością pieniądza

Trichet był jednym z mówców podczas 10. corocznej konferencji Caixin w Pekinie, w trakcie której zapewniał, że Bitcoin i kryptowaluty nigdy nie staną się przyszłością pieniądza: „Jestem zdecydowanie przeciwko Bitcoinowi. Sama kryptowaluta nie jest prawdziwa i nie posiada cech, które powinien reprezentować środek płatniczy. Kupno cyfrowych aktywów pod wieloma względami jest czystą spekulacją” – wynika z wypowiedzi byłego prezesa EBC, który stał na czele banku centralnego od 2003 do 2011 roku, wcześniej przez ponad dekadę piastując stanowisko gubernatora Banku Francji. „Nawet jeżeli kryptowaluta ma być oparta na katywach bazowych, obserwują bardzo dużo spekulacji. Taka sytuacja rynkowa nie jest zdrowa”.

Wypowiedź Tricheta odzwierciedla obawy innych przedstawicieli banków centralnych na całym świecie dotyczące kryptowalut, których decentralizacja ma sprzyjać praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. We wrześniu inny przedstawiciel EBC, Benoit Soeure, stwierdził wręcz, że Bitcoin i inne cyfrowe aktywa mogą być zagrożeniem dla współczesnego systemu finansowego.

Były szef EBC krytykował nie tylko Bitcoina, ale również projekt Libra, kryptowalutę, którą na rynek chce wprowadzić Facebook. 76-letni ekonomista stwierdzał, że jest całkowicie przeciwny tej koncepcji, popierając za to jednostki SDR (special draeing rights), czyli specjalne prawa ciągnienia. Jest to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa mająca charakter bezgotówkowego pieniądza, którą tworzy Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Podobnie jak Libra, SDRy są wspierane przez koszyk tradycyjnych walut, jednak zdaniem Tricheta będą zdecydowanie bezpieczniejsze niż jakakolwiek forma kryptowaluty.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here