Naga Markets

Bitcoin (BTC) jest szóstą największą walutą na świecieOstatnie miesiące przyniosły Bitcoinowi większe zainteresowanie ze strony inwestorów, co przełożyło się również na wzrost jego ceny, która w tym roku zwiększyła się już o 57,21% i dotarła do 11,3 tysięcy dolarów. Wszystkie te czynniki doprowadziły do tego, że Bitcoin stał się jedną z największych walut na świecie.

  • Kapitalizacja Bitoina wynosi 208 miliardów dolarów.
  • Najwięcej wartą walutą na świecie jest dolar, którego w obiegu znajduje się 1,95 biliona dolarów.
  • Rekordowa wartość Bitocoina wynosiła 330 miliardów dolarów.

Ile euro i dolarów znajduje się w obiegu?

Kapitalizacja Bitcoina dotarła w sierpniu do 227 miliardów dolarów, co oznacza że jest największą kryptowalutą w historii, a także znajduje się w grupie najważniejszych światowych walut.Aby obliczyć wartość światowych walut, eksperci Decrypt posłużyli się agregatem M0 (tzw. pieniądz wielkiej mocy), który określa ilość pieniędzy wyemitowaną przez bank centralny.

Według Decrypt, w obiegu znajdują się amerykańskie banknoty i monety o łącznej wartości 1,95 biliona dolarów. Jak podaje Rezerwa Federalna, ponad 75% tej wartości zawiera się w 100 i 20 dolarowych banknotach.

Zobacz również: EBC obawia się nadmiernego wzrostu euro. Dolar łapie oddech

Dane udostępniane przez Europejski Bank Centralny, ukazują, że w lipcu 2020 roku w obiegu znajdowało się 1,38 biliona euro. W tym przypadku najpopularniejsze mają być banknoty 20 i 50 euro.

Bitcoin w gronie największych światowych walut

Na trzecim miejscu znajduję się waluta drugiej największej gospodarki świata – Chin. W obiegu znajduje się 8 bilionów juanów, czyli 1,15 biliona dolarów. Zaraz za nią znajduje się japoński jen, którego w obiegu było 106 bilionów lub bilion dolarów.

Jak podaje Decrypt, tylko 4 światowe waluty przekraczają wartość biliona dolarów, a piąta z nich – indyjska rupia – ma wartość „jedynie” 425 miliardów dolarów.

NED

W ostatnich dniach cena Bitcoina spada, jednak przyjmując, że kosztuje 11,3 tysiące dolarów, a w obiegu znajduje się 18,48 miliona sztuk, to jego kapitalizacja wynosi 208 miliardów dolarów. Oznacza to spadek wartości kryptowaluty aż o 122 miliardy dolarów z poziomu w 2017 roku. Mimo niższej ceny, taki wynik pozwala zachować Bitcoinowi status szóstej największej waluty na świecie.

Wykres przedstawiający zmianę ceny Bitcoina w ciągu 4 ostatnich lat, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here