Naga MarketsBitcoin (BTC) i Libra mają przed sobą świetlaną przyszłość, twierdzi ekspertPandemia i związany z nią niepokój wzmacniają zainteresowanie kryptowalutami. W lipcu mogliśmy zaobserwować gwałtowny wzrost ceny Bitcoina, która przekroczyła wtedy 11 tysięcy dolarów. Według Raghuram Rajan, byłego gubernatora Banku Rezerw Indii, Bitcoin i Libra będą miały szansę odegrać ważną rolę.

  • Wartość Libry ma być powiązana z kursem walut fizycznych.
  • Raghuram Rajan nazywa Bitcoina “aktywem spekulacyjnym”.
  • Według eksperta, Librze może udać się zostanie środkiem płatniczym.

Zdecentralizowany Bitcoin

W podcaście „Beyond the Valley”, prowadzonym przez CNBC, Rajan stwierdził, że dwie kryptowaluty mają możliwość zdobycia silnej pozycji na rynku, jeżeli banki centralne dalej będą rozwijać swoje waluty cyfrowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chciałbym wierzyć, że te prywatne waluty również konkurują z cyfrową walutą banku centralnego. – powiedział CNBC.

Bitcoin, który oparty jest o technologię blockchain, jest zdecentralizowany i nie posiada żadnych organów regulacyjnych mogących kontrolować transakcje w nim wykonane.

Zobacz również: 72,1% inwestorów nie sprzeda Bitcoina nawet gdy cena zbliży się do zera

Libra natomiast jest tworzona przez Facebooka, który za cel postawił sobie stworzenie stabilnej kryptowaluty. Firmy pracujące przy projekcie chciałyby, żeby Libra była powiązana z kursem którejś z głównych walut.

Bitcoin jak złoto

Indyjski ekonomista ocenia, że inwestorzy zwracają się w stronę Bitcoina w czasie kiedy tradycyjne aktywa tracą na wartości.

W tym sensie, Bitcoin jest trochę jak złoto, w rzeczywistości, złoto ma pewną wartość, ponieważ używamy go do biżuterii, ale z Bitcoinem nie można zrobić nawet tego. Niemniej jednak, ma on wartość, ponieważ inni uważają, że ma wartość – twierdzi Rajan.

Raghuram Rajan zwrócił uwagę na fakt, że projekt wspierany przez Facebooka będzie używany do transakcji, a nie jak Bitcoin jako inwestycja.

Z drugiej strony, Libra jest próbą stworzenia waluty, która jest używana do transakcji. Cała idea nie polega na tym, by trzymać ją jako aktywo spekulacyjne, które zwiększa wartość, ale wykorzystać ją do transakcji. Więc ostateczna wartość bazowa będzie pochodzić z banków centralnych, które zachowają wartość, nie Libry, ale tego na co Libra może być wymieniona. – powiedział ekspert w rozmowie z telewizją CNBC.

Wykres przedstawiający zmianę wartości Bitcoina w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here