Naga MarketsMcDonalds-bitcoin
Bitcoin akceptowany w McDonald’s na terenie Salwadoru. Źródło: pixaby.com

We wtorek br. Salwador oficjalnie ogłosił bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Tym samym kraj ten postawił tę kryptowalutę na równi z dolarem amerykańskim (USD). Podczas gdy salwadorski rząd zaopatrzył swoje rezerwy w 550 monet BTC, bitcoinowa rewolucja na dobre się rozpoczęła. Najstarszą kryptowalutę akceptuje już sieć fast foodów McDonald’s. Lokalny polityk podkreślił jednak, że przedsiębiorcy wciąż mają wybór tego, czy po rozliczeniu transakcji chcą otrzymywać BTC, czy USD.

  • Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który uczynił bitcoina prawnym środkiem płatniczym obok waluty fiducjarnej
  • Najstarszą kryptowalutę akceptuje już popularna sieć fast foodów McDonald’s
  • Salwadorski polityk przypomina jednak, że przedsiębiorcy wciąż mogą wybrać, w jakiej formie finalnie trafią do nich środki po dokonaniu transakcji przez klienta
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin akceptowany przez McDonald’s

Salwador, jako pierwszy kraj na świecie uczynił najstarszą kryptowalutę prawnym środkiem dokonywania płatności. Propozycja ustawy została przegłosowana już w czerwcu br. W poniedziałek, dzień przed formalnym zatwierdzeniem bitcoina, salwadorski prezydent – Nayib Bukele ogłosił, że rząd posiada w swoich rezerwach 400 monet BTC. We wtorek dodał natomiast, iż saldo to zwiększono o kolejne 150 BTC. Łącznie władze Salwadoru trzymają 550 BTC.Jeden z salwadorskich dziennikarzy tuż po oficjalnym zalegalizowaniu najstarszej kryptowaluty postanowił udać się do McDonald’s, by sprawdzić, czy będzie mógł zapłacić bitcoinami w tej restauracji. 

Okazało się, że popularna amerykańska sieć fast foodów zlokalizowana na terenie Salwadoru była przygotowana na taką sytuację. Akceptacja BTC wywołała u Aarona Wirduma pozytywne zaskoczenie, ponieważ spodziewał się, iż po wyrażeniu chęci płatności bitcoinem za zamówione śniadanie otrzyma odmowę od ekspedienta. Tak się jednak nie stało!

Gigant fast foodów nawiązał współpracę z platformą OpenNode. Dzięki temu partnerstwu klienci McDonald’s mogą szybko dokonać płatności przy użyciu Lightning Network.

Salwadorscy przedsiębiorcy mają wybór między BTC a USD

Choć ustawa czyniąca bitcoina prawnym środkiem płatniczym została oficjalnie zatwierdzona, nie zmusza ona przedsiębiorców do finalnego magazynowania kryptowalut. Po otrzymaniu zapłaty w BTC od klientów mogą oni bowiem zdecydować, czy chcą pozostawić ją w takiej formie, czy automatycznie przekonwertować. Przykładowo platforma OpenNode daje taką możliwość sieci McDonald’s oraz pozostałym klientom. Na swojej stronie podkreśla, że zamiana na walutę fiducjarną może następować od razu po przyjęciu płatności w wirtualnej walucie. 

Temat ten został w ostatnim czasie poruszony także przez salwadorskiego polityka – Javiera Argueta. W trakcie jednego z wywiadów udzielanych dla lokalnych mediów zaznaczył on, że obowiązek akceptowania bitcoinów przez sprzedawców nie oznacza, iż muszą oni finalnie trzymać środki w tej kryptowalucie. Choć przedsiębiorcy są zobowiązani do przyjmowania płatności w BTC, po rozliczeniu transakcji mają wybór odnośnie tego, czy chcą otrzymać bitcoiny, czy dolary amerykańskie. 

Ze względu na silne wahania, jakie zachodzą na rynku kryptowalutowym, wielu sprzedawców mogłoby czuć się niepewnie, przechowując środki w wirtualnych aktywach. Choć nie mogą oni odmówić przyjęcia bitcoinów od klientów, ponieważ to naruszyłoby lokalne przepisy, podejmując współpracę z operatorami płatności, mają możliwość zdecydowania się na automatyczną zamianę BTC na USD. 

invest

Radca prawny prezydenta Salwadoru dodał, że jedyne, czego oczekuje się od przedsiębiorców, to posiadanie portfela elektronicznego. To, czy do ich kasy wpadają bitcoiny, czy dolary, nie jest już dla władz istotne. Tamtejszy rząd przygotował również własną infrastrukturę pod nazwą Chivo, która działa na wyżej opisanych zasadach.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here