Naga Markets 

płonące miastoRząd Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę na próbę oszustwa, jakie pojawiło się ostatnio w sieci. Oszuści informują potencjalne ofiary o podłożeniu bomby, którą zdetonują jeżeli ofiara nie przeleje im okupu w Bitcoinach. Próby oszustwa pojawiły się także na terenie Australii i Nowej Zelandii.


Wiadomości e-mail z groźbami wysadzenia budynków są wysyłane anonimowo, ich nadawca żąda przelanie równowartości 20 000 dolarów amerykańskich (USD) w Bitcoinach. Narodowe Centrum Integracji Cyber bezpieczeństwa i Komunikacji (NCCIC) radzi ofiarom, aby jedyną czynnością po otrzymaniu tego typu wiadomości było poinformowanie FBI. W żadnym wypadku nie należy przelewać okupu. W e-mailu jest także informacja o najemniku, który ma obserwować opisywany budynek. Jeżeli ofiara zacznie wykonywać podejrzane czynności albo zawiadomi służby, ten ma o tym donieść i doprowadzić do wysadzenia bomby.

Podejrzane wiadomości także w Australii i Nowej Zelandii

Podejrzane maile pojawiły się także w Australii i Nowej Zelandii. Uważa się, że są one bardzo podobne do tych, jakie były wysłane do różnych instytucji i placówek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Groźby odpalenia ładunku wybuchowego otrzymywały szkoły, instytucje rządowe a także media. W niektórych przypadkach dochodziło do ewakuacji.

Agencja bezpieczeństwa cybernetycznego Australii, Australian Cyber Security Centre (ACSC), opublikowała krótką wiadomość na swojej stronie internetowej opisującą sytuację: “Wysyłane e-maile donoszą, że urządzenie wybuchowe zostało ukryte w pomieszczeniach odbiorcy i zostanie ono zdetonowane, chyba że okup zostanie zapłacony w Bitcoinie”. Podobnie jak NCCIC, władze doradzają aby nie odpowiadać na otrzymane wiadomości. Jednak nie można całkiem ich ignorować, należy zachować środki bezpieczeństwa i sprawdzić czy na pewno nie ma do czynienia z realny zagrożeniem. Każdemu kto otrzyma takiego maila zalecane jest skontaktowanie się policją.

Jak na razie nadawca wiadomości nie został ustalony. Kraje, do których trafiają podejrzane e-maile nie wydają się jednak przypadkowe. W Australii i Nowej Zelandii kryptowaluty cieszą się dużą popularnością. Bank Nowej Zelandii akceptuje kryptowaluty jako środek płatności, a rząd australijski zalegalizował Bitcoina i stwierdził, że: “może być on używany jako pieniądz”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here