Naga MarketsWtorkowa sesja przynosi kolejne wzrosty wyceny Bitcoina, który krótko przed godziną 17:00 zyskuje nieco ponad 5% ustanawiając tym samym nowy historyczny szczyt w okolicy $6400. Mimo wszystko, silne wzrosty zwiększają szansę na większą korektę BTC/USD. Gdzie i dlaczego warto sprzedać Bitcoina? 


Od dołka wrześniowej przeceny, w trakcie której Bitcoin stracił nieco ponad 40% swojej ówczesnej wartości kurs BTC/USD znalazł się już na poziomie dwukrotnie wyższym. W trakcie 46 sesji najpopularniejsza z kryptowalut zyskała 116%, kontynuując dotychczasową, świetną passę. 

Jednak tak duże wzrosty wiążą się z niemal ciągłym wykupieniem technicznym Bitcoina. Jednym z najpopularniejszych narzędzi analizy technicznej służących do oceny stopnia zaangażowania inwestorów w rynek jest wskaźnik siły względnej RSI.

Wartości oscylatora przewyższające poziom 70 punktów rozpatrywane są jako wykupienie rynku. Spadek RSI poniżej 30 punktów będzie zaś sygnałem wyprzedania. Jednak sama obecność oscylatora powyżej lub poniżej granicznych punktów jeszcze nie jest sygnałem kupna bądź sprzedaży. Jest nim dopiero powrót w dopuszczalny zakres zmian.

Zaznaczony na wykresie powrót RSI(14) zbiega się z kilkunastoma sesjami korekty.

Szczególnie cenionym przez traderów schematem są jednak dywergencje. Jako jedne z nielicznych narzędzi analizy technicznej działają wyprzedzająco, alarmując zawczasu tradera o zbliżających się zmianach na rynku. Wynika to z budowy samych oscylatorów, biorących pod uwagę średnią ilość sesji zakończonych na plus oraz na minus.

Spadkowa dywergencja na BTC

Moje niedźwiedzie nastawienie do Bitcoina wynika z mocnego wykupienia BTC/USD oraz wyraźnej dywergencji jaka pojawiła się na wykresie kryptowaluty. Zazwyczaj taka sytuacja doprowadza do pojawienia się korekty dotychczasowego trendu:

Rynek kryptowalut nie jest wyjątkiem, ponieważ na przestrzeni ostatnich miesięcy przedstawiony powyżej schemat działał z niemal stuprocentową skutecznością:Za każdym razem korekta następująca po dywergencji pomiędzy RSI(14) a wykresem BTC/USD wynosiła kilkadziesiąt procent. 

Jeżeli historia się powtarza wówczas możemy oczekiwać kolejnego spadku o 30-40%. Najbliższym logicznym wsparciem są okolice sierpniowego szczytu w okolicy $5000.00, które obecnie znajdują się zaledwie 22% poniżej ceny rynkowej. Szukając dalej, potencjalnym wsparciem może być zniesienie 61,8% ostatniego impulsu wzrostowego. Poziom ten ($4290) znajduje się już 33% poniżej obecnej ceny czyli odpowiednio blisko wartości poprzednich korekt. Można więc uznać, że w czarnym scenariuszu Bitcoin skoryguje do okolic $4000.

Sprzedawać? 

Dzisiejsze wzrosty całkowicie nie nastrajają do sprzedaży BTC, dlatego warto skorzystać z zleceń oczekujących. Pierwszym ciekawym poziomem są okolice $6000. Sprzedaż poniżej tego poziomu może zagwarantować wejście w najmłodszej fazie korekty, maksymalizując tym samym nasze zyski. Jest to jednak zagranie dość ryzykowne, nie wiemy czy naszej pozycji nie aktywuje cień tworzącej się świecy. Dlatego warto śledzić wykres BTC/USD w poszukiwaniu świecy odwrotu – pinbara, objęcia bessy bądź inside bara.

Daytrading na kryptowalutach? Wypróbuj ofertę eToro>>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here