Naga Marketsministerstwo-finansowHandlujący kryptowalutami w Polsce już od połowy lipca mieli zostać obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jak wynika jednak z opublikowanego we wtorek projektu rozporządzenia ministra finansów, wprowadzenie podatku zostało przesunięte na koniec roku. Warto przypomnieć, że PCC wśród społeczności kryptowalutowej budził spore kontrowersje oraz otwarty sprzeciw inwestorów.


Bitcoin bez PCC przez pół roku dłużej

Chociaż Ministerstwo Finansów zdecydowało się przedłużyć zwolnienie inwestujących w kryptowaluty z PCC to jest to nadal zabieg tymczasowy, niewróżący szans na rychłe rozwiązanie problemu. Wynika to z faktu, że resort posiada wątpliwości co do stanu prawnego Bitcoina oraz jego pochodnych, w związku z czym nadal nie zaproponowało kompleksowej legislacji.

„W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej (Dz. U. poz. 1346) w § 2 wyrazy „do dnia 30 czerwca 2019 r.” zastępuje się wyrazami „do dnia 31 grudnia 2019 r.” – informuje projekt rozporządzenia.

W kwietniu zeszłego roku zapowiedzi obciążenia kryptowalut podatkiem od czynności cywilnoprawnych wywołało oburzenie wśród polskich sympatyków cyfrowych aktywów, doprowadzając do protestu pod siedzibą Ministerstwa Finansów – pozwoliło to opóźnić wczasie decyzję resortu, pokazując, że inwestorzy mają realny wpływ na kształtowanie prawa.

Chcemy płacić podatki ale sprawiedliwe podatki, które nie będą nas rujnować (…) Cieszymy się, że Ministerstwo dzisiaj wydało taką a nie inną decyzję, że tego PCC nie trzeba płacić (…) Dla nas jest oczywistością, że w przypadku każdej rewolucji, czy internetowej, technologicznej przepisy nie nadążają za gospodarką, która rozwija się bardzo szybko a Polska nie chce być w tyle gospodarki cyfrowej na świecie i myślę, że jeżeli tu wejdziemy we współpracę, to nie wylejemy dziecka z kąpielą” – komentował decyzję MF Rafał Zaorski, Prezes Fundacji Trading Jam.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here