Naga MarketsNowy raport Deutsche Banku sugeruje, że cyfrowe waluty mogą być szeroko rozpowszechnione w ciągu najbliższych kilku lat. Bitcoin wejdzie na salony?

Opublikowany w poniedziałek raport Deutsche Banku sugeruje, że waluty cyfrowe wykazują już „potencjał do radykalnej zmiany płatności, bankowości, bankowości centralnej i równowagi sił ekonomicznych”.

Bitcoin w mainstreamie?

„Uważamy, że nowa cyfrowa waluta może stać się częścią głównego nurtu w ciągu najbliższych dwóch lat”, sugeruje raport. Chodzi zapewne o chińskiego juana i Librę Facebooka. Dokument dodaje, że pierwsza waluta trafi do aż 1,5 miliarda chińskich obywateli, zaś druga to 2,5 miliarda użytkowników Facebooka. Jak łatwo policzyć, łącznie daje nam to ponad połowę światowej populacji.

Raport wskazuje na to, że przy obecne tempo adopcji kryptowalut przypomina taki proces, jaki obserwowano w przypadku Internetu we wczesnych latach jego istnienia. Oznacza to, że w 2030 r. w sieci może być ponad 200 milionów portfeli opartych na blockchainie, w porównaniu do 50 milionów w 2020 r.

Przyszłość to kryptografia

Poniedziałkowy raport jest trzecim z serii Deutsche Banku, który analizuje przyszły krajobraz płatności na świecie. Jak podkreśla pierwszy z nich, wiele istniejących kryptowalut, takich jak bitcoin, jest zbyt niestabilnych, aby można je było wykorzystać jako realny środek płatniczy lub magazyn wartości. Czyżby więc to stablecoiny były przyszłością rynku?

W nowym tekście lekko zmieniono już narrację, dodając, że waluty cyfrowe mogą łączyć w sobie wygodę płatności elektronicznych z prywatnością płatności gotówkowych.

Deutsche Bank przekazał też, że gdyby idea walut cyfrowych banków centralnych (CBDC) została w pełni wdrożona, instytucje te mogłyby “udostępnić oprocentowane rachunki każdemu obywatelowi”. To może „rozwiązać wiele problemów spowodowanych obecnym systemem bankowości z rezerwą cząstkową” – czytamy w raporcie.

W ramach swoich badań Deutsche Bank przebadał aż 3600 klientów banków. Chociaż raport ogranicza się do mniejszego odsetka populacji, w raporcie odnotowano „wyraźny kontrast” w postawach starszych i młodszych respondentów. To jednak wiemy od dawna. Młodsze osoby są bardziej otwarte na nowinki technologiczne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here