Naga Markets

bitcoinByły dyrektor generalny giełdy BitMEX wciąż dzieli się byczymi prognozami względem przyszłej ceny Bitcoina. W jego opinii największa z wirtualnych walut może dotrzeć do poziomu 1 mln dol. w cyklu wzrostowym napędzanym działaniami amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed-u). Uznał on, iż płynność programu finansowania terminowego banków  (z ang. Bank Term Funding Program – BTFP) zostanie odblokowana po obniżce stóp procentowych. W tym miejscu widzi on szansę dla BTC. 

Bitcoin będzie kosztował 1 mln dol. za 2-3 lata, twierdzi Arthur Hayes

Podczas gdy wartość czołowej kryptowaluty urosła o około 40% w samym marcu br. oraz o blisko 70% od dołka ze stycznia 2023 r., analitycy prognozują dalsze wzrosty. Wydaje się, że pozytywny sentyment ponownie zagościł na rynku. Inwestorzy detaliczni zaczęli wykazywać chciwość, a zdaniem niektórych ekspertów niedługo popyt na BTC będzie widoczny również ze strony instytucjonalnejWraz z widocznym odbiciem na Bitcoinie w społeczności wirtualnych walut zaczęły pojawiać się spekulacje odnośnie do tego, iż cena jednostkowa głównej z kryptowalut może dotrzeć nawet do 1 mln dol. na tle potencjalnej klęski systemu bankowego. Były dyrektor ds. technologii w Coinbase – Balaji Srinivasan postawił 2 mln dol. na to, że kurs BTC osiągnie wspomniany cel w ciągu najbliższych 90 dni

Podczas wywiadu dla Bankless Arthur Hayes został zapytany o to, czy wierzy w kontrowersyjną prognozę cenową dla Bitcoina wydaną przez kolegę z branży. Amerykański przedsiębiorca nie sądzi, aby czołowa kryptowaluta zdołała dotrzeć do 1 mln dol. w tak krótkim czasie. Uważa jednak, iż jest to całkiem możliwe w “tym cyklu”. Podkreślił obok, że takiego poziomu spodziewałby się w ciągu najbliższych 2 do 3 lat. 

Capital.com
Advertisement

Fed napędza popyt na BTC

W opinii byłego dyrektora generalnego BitMEX-a dalsze wzrosty na Bitcoinie mogą być napędzane działaniami amerykańskiego banku centralnego. Uznał on bowiem, że program zwany BTFP przyczyni się do większego dodruku dolara amerykańskiego, a tym samym do jego inflacji. 

Arthur Hayes wytłumaczył, w jaki sposób jego zdaniem polityka Fed-u wpłynie na ryzykowne aktywa, do których zaliczane są m.in. kryptowaluty. Podzielił on pieniądze na wewnętrzne i zewnętrzne. Wyjaśnił on, iż te wewnętrzne to zobowiązania w czyimś bilansie – mogą to być dolary, jeny, euro, akcje i obligacje. Wśród pieniędzy zewnętrznych wymienił zaś te niebędące zobowiązaniami w czyimś bilansie – umieścił tu Bitcoina, złoto i nieruchomości. 

System bankowy bankrutuje, pieniądze zewnętrzne nadal działają. Nadal możesz mieszkać w swoim domu, nadal możesz chodzić ze sztabką złota, nadal możesz korzystać z sieci Bitcoina” – podkreślił były CEO BitMEX-a. 

AVA Trade

Według Arthura Hayesa ludzie będą chcieli sięgać po pieniądze zewnętrzne, kiedy Fed będzie wspierał cały system bankowy. Dodał obok, iż banki, które kwalifikują się do BFTP, nie mogą zbankrutować. W takiej konfiguracji podaż waluty fiducjarnej będzie rosnąć w nieskończoność. To z kolei spowoduje jej inflację oraz wzrost zapotrzebowania na “twardy” pieniądz tj. Bitcoin. 

Droga do celu może być wyboista

Mimo wiary w to, że największa kryptowaluta dotrze do poziomu cenowego w wysokości 1 mln dol. w ciągu kilku lat, wspomniany inwestor uważa, iż nie przyjdzie to łatwo. Spodziewa się on bowiem “wybojów” po drodze. 

Omawiając to, dlaczego BTC nie osiągnie takiego celu w ciągu nadchodzących miesięcy, Arthur Hayes wyjaśnił, że BTFP gwarantuje zwrot pieniędzy deponentów. Jeżeli pozostawią oni swoje środki w banku, nie będzie to czynnik inflacyjny. Jeżeli nie będą pożyczać tych pieniędzy, nie dojdzie do kreowania kredytu. Zdaniem wspomnianego przedsiębiorcy na razie są to “martwe pieniądze”. 

W sytuacji, gdy Fed obniży stopy procentowe i przejdzie do działania ze względu na recesję, płynność systemu zostanie odblokowana. W połączeniu z łatwym pożyczaniem pieniędzy może dojść do wzrostów wartości aktywów tj. Bitcoin, wysyłając tę kryptowalutę do 1 mln dol. za monetę. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułKurs EUR/USD zmierza w kierunku 1,10. Dolar osłabia się po decyzji Fed
Następny artykułJR HOLDING inwestuje 1 mln dolarów w spółkę AI CLEARING z USA
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.