Naga MarketsMoneta Bitcoin stojąca na stoleBitcoin sprzedawany i kupowany po kursie 1 miliona dolarów? Zdaniem wiceszefa działu ds. technologii blockchain w IBM, Jesse Lunda, to realne. Przynajmniej tak przyznał w wywiadzie udzielonym Finder.com.


Rozmowa nie dotyczyła stricte kwestii cen kryptowalut. Ten temat pojawił się dopiero na sam koniec. Lund uważa, że cena jednego miliona jest możliwa do osiągnięcia. Nie podał jednak ram czasowych.

Prolog do bańki

Pokusił się jednak o prognozę najbliższych dziesięciu miesięcy. Uważa, że do końca roku zobaczymy cenę 5 000 USD za jedną bitmonetę. To nie jakiś spektakularny skok, skoro dziś BTC jest sprzedawany po ok. 4 000 USD.

Skąd zaś cena sięgająca miliona? Czy pracownik IBM czytał książkę Szczepana Bentyna? Wątpliwe. Lund bez skrępowania mówi,  że “lubi tę liczbę”… Przy takiej wartości jednego coina cały blockchain BTC byłby warty ponad 20 bilionów dolarów. Dziś takie wartości wydają się nierealne. Z drugiej strony, mało kto wierzył w prognozy cenowe Tima Drapera, gdy mówił on, że kryptowaluta będzie kosztowała minimum 10 000 USD.

Podczas wywiadu Lund wspominał o współpracy IBM ze Stellar (XLM). Jego firma wykorzystuje zasoby tej sieci w transgranicznej sieci płatniczej IBM, Blockchain World Wire (BWW). IBM używa tokenu XLM w BWW zarówno jako pośredniej waluty, jak i do opłacania opłat transakcyjnych.

Lund przyznaje, że IBM chce się także otworzyć na różne inne cyfrowe aktywa. Mówi, że jego zdaniem “powinien istnieć ekosystem, [z] różnorodnymi, cyfrowymi aktywami (…).” Dodał:

“Może to być Ripple, może to być Bitcoin, ale prawdopodobnie również inne instrumenty, takie jak stablecoiny, a nawet wkrótce – mam nadzieję – cyfrowe waluty wydawane przez bank centralny.”

Podobne spekulacje cenowe mają tacy inwestorzy jak John McAfee czy – w trochę mniej spektakularnej wersji – Mike Novogratz. Czy jednak milion dolarów za jednego bitcoina jest realny. Żeby cena doleciała do takiej wartości, musielibyśmy przeżyć jeszcze 2 bańki (biorąc pod uwagę to, że każda z nich “dokłada” do ceny jedno zero). Teoretycznie wydaje się więc to możliwe…


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here