Naga MarketsBitcoin przekroczył kluczowy poziom 15 000 USD, a od jakiegoś czasu wzrasta o ponad 1000 USD tygodniowo.

Dlaczego tak wiele osób oszalało na punkcie kryptowalut? W jaki sposób inwestor może zainwestować w Bitcoina oraz inne kroyptowaluty, takie jak Ethereum, Ripple, czy Litecoin?

Kryptowaluty są oparte na blockchainie. Blockchain jest oparty na koncepcji decentralizacji, wykorzystuje technologię rozproszonego, publicznego rejestru transakcji.

Taki sposób prowadzenia rejestru powinien być wydajny, bezpieczny i skalowany, tak uważają zwolennicy pomysłu. Z drugiej strony może on poważnie uszkodzić standardowe metody płatności używane obecnie przez banki, w taki sam sposób, jak Internet zaszkodził tradycyjnym mediom, komunikacji oraz reklamie.

Główna istota blockchaina polega na tym, że potężni wcześniej pośrednicy stają się zbędni podczas wykonywania transakcji, umów oraz transferów pieniędzy. Nie ma już potrzeby wykorzystywania banku czy innego pośrednika płatności.

Istnieją cztery główne sposoby inwestowania w kryptowaluty.

1. Kopanie

Wiele kryptowalut działa na zasadzie „dowodu pracy”. Oznacza to, że potrzebują „górników”, którzy zweryfikują transakcje kryptowalutowe. Górnicy są opłacani za weryfikowanie transakcji w sieciach kryptowalutowych.

Aby zacząć kopanie, musisz zaopatrzyć się w komputery z bardzo wydajnymi procesorami do wykonywania potrzebnych obliczeń. Gdy będziesz wybierał odpowiedni sprzęt, zwróć uwagę na takie kwestie jak wydajność, cena oraz zużycie energii. Możesz również wydobywać korzystając z kopalni w chmurze.

Nie jest łatwo zacząć kopać od zera. Jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia pozwoli Ci na otrzymanie stałego przychodu w Bitcoinach lub innej kryptowalucie.

2. ICO

ICO (initial coin offerings) brzmią podobnie do IPO (initial public offerings), czyli sprzedaży pierwotnej akcji spółek. Jednak różnią się one znacząco. Inaczej niż w przypadku IPO, ICO nie oferuje żadnych praw do wartości jakichkolwiek podmiotów czy aktywów.

Dzięki IPO inwestor posiada częściowe udziały w spółce poprzez akcje. W ICO kupuje się monety, które z czasem mogą zwiększyć wartość, jeśli firmie się powiedzie.

Jednak, w przypadku projektów fundowanych przez ICO, są to zazwyczaj start-upy w początkowym stadium rozwoju, wiele z nich nie ma nawet gotowego produktu.

Oznacza to, że zawsze istnieje wysokie ryzyko, że firma upadnie, a inwestorzy stracą swoje pieniądze. Dodatkowo, ponieważ ICO nie są regulowane, nie ma do kogo się zwrócić, jeśli pieniądze zostaną zdefraudowane.

Mimo to, ICO przyciągnęły do siebie duże pieniądze – w tym momencie 234 firmy w 2017 roku zebrały łącznie 3 675 135 293 USD, tak wynika z portalu coinschedule.com.

3. Handel na rynku kryptowalutowym

Aby zacząć handel, musisz wybrać odpowiednią giełdę krypto, których jest obecnie już mnóstwo.

Mając już portfel kryptowalutowy, będziesz miał możliwość kupować i sprzedawać realne kryptowaluty. Kupowanie, trzymanie, a potem sprzedawanie w celu uzyskania zysku, działa na podobnej zasadzie co inwestowanie na akcjach czy surowcach.

Jednakże, handel kryptowalutami wiąże się z ryzykiem, które zazwyczaj nie ma miejsca w przypadku tradycyjnych klas aktywów. Wiele giełd krypto jest zlokalizowanych w ryzykownych lokalizacjach, gdzie nie ma regulatora do ich kontroli oraz gwarancji praw tradera.

Tak samo możliwe jest stracenie pieniędzy na tradingu, co ich zarobienie.

Chociaż nikt nie potrafi przewidzieć ruchów cenowych na rynku, wiele osób twierdzi, że Bitcoin ma potencjał osiągnąć wartość 100 000 USD albo nawet więcej. Jednym z przytaczanych powodów jest ograniczona podaż, chociaż ostatnie „forki” Bitcoina w celu stworzenia Bitcoin Cash nieco pomniejszają szanse na niezmienność tej sytuacji.

Jeśli wierzyć zasadom, może istnieć jedynie 21 mln Bitcoinów, z których blisko 20% to martwe monety (uwięzione w zgubionych portfelach kryptowalutowych).

Inni uważają, że Bitcoin wykazuje wszystkie znaki klasycznej bańki, porównując go do srebra w latach 80., akcji dot.com w późnych latach 90., czy manii tulipanów w Holandii w XVII wieku. Przez wieki inwestorzy byli świadkami spektakularnych krachów rynków oraz pęknięć baniek spekulacyjnych.

Oto jak wygląda klasyczna bańka na wykresie.

Nie ma cienia wątpliwości, że kryptowaluty są niezwykle ryzykowne w porównaniu do tradycyjnych klas aktywów. Jednym z powodów jest fakt, że będą zawsze narażone na atak hakerów. Kiedy niedziałające już giełda Mt. Gox została shakowana w 2014 roku, zaginęło około 850 000 Bitcoinów.

Zdecentralizowana natura kryptowaluty może być zarazem błogosławieństwem, jak i klątwą.

4. Handel kryptowalutami z wykorzystaniem kontraktów CFD

Gdy handlujesz kontraktami CFD (kontrakty na różnicę), nie posiadasz kryptowaluty samej w sobie. Możesz jednak handlować zmianą jej ceny.

Możesz otworzyć pozycję krótką lub długą. Pozycja długa oznacza, że kupujesz po pewnej cenie, a potem sprzedajesz drożej. Zyskujesz na wzroście ceny.

Krótka pozycja pozwala inwestorom zyskać również na spadających cenach. Najpierw poprzez sprzedaż po jednej cenie, zamknięcia transakcji, a następnie zarabiając poprzez późniejsze kupno po niższej cenie. Można to zrobić za pomocą CFD.

Wielu brokerów oferuje szansę na handel CFD na kryptowalutach, jednak istotne jest, żeby wybrać regulowanego brokera.

Dla przykładu, Capital.com jest regulowany przez CySEC, broker oferuje handel na takich kryptowalutach jak Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Ripple.

Capital.com jest znany ze swojej łatwej do użycia, intuicyjnej platformy dostępnej w wersji na komputery stacjonarne, IOS i Androida. Żeby wejść w świat kryptowalut, potrzebujesz tylko swojego smartfona.

Capital.com oferuje dźwignię na kryptowalutach do 1:5. Oznacza to, że kupując kontrakt CFD na 1 BTC, możesz handlować 5 BTC. Co więcej, możesz otworzyć pozycję na Bitcoinie już od 20 USD, jako że możesz zacząć handlować już od 0,01 BTC. Niskie spready oraz brak prowizji handlowych są dodatkowym plusem.

Należy jednak pamiętać, że handlujesz na własne ryzyko. Możesz stracić cały swój zainwestowany kapitał. Zakończmy ten artykuł jeszcze jedną radą, którą można zastosować do kryptowalut oraz innych klas aktywów.

Pod żadnym warunkiem nie handluj pieniędzmi, na których stratę nie możesz sobie pozwolić!

Artykuł sponsorowany przez Capital.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here