Naga MarketsJednym z prelegentów podczas tegorocznej edycji konferencji FxCuffs w Krakowie będzie Szczepan Bentyn – Prezes Pracowni Nowych Technologii, bloger i YouTuber, który przybliżając Polakom tematykę kryptowalut stara się wytłumaczyć czym jest technologia blockchain, na jakiej zasadzie działa, czym jest kopanie kryptowalut oraz jak wykorzystywać Bitcoina w codziennych płatnościach. Więcej na temat jego osoby przeczytasz tutaj, tymczasem zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, którego udzielił portalowi Comparic.pl.


Pamiętasz swoją pierwszą styczność z rynkiem kryptowalut? Jak wyglądał Twój start? 

Pierwsza moja styczność była taka, że przeczytałem artykuł na antywebie w 2013 roku, gdzie była opisana konferencja w Toruniu na temat kryptowalut. Wtedy poczytałem, zainteresowałem się i słyszałem też określenia, że to jest technologia, która zmieni świat, itp. Stwierdziłem wówczas, że ściągnę sobie tego Bitcoina na komputer. Ściągnąłem głównego klienta Bitcoin i jak zobaczyłem, że synchronizacja z siecią będzie trwałą siedem dni, to zacząłem zastanawiać się, w jaki możliwy sposób miałoby to konkurować np. Paypalem. To był marzec/kwiecień 2013 r. i wówczas zupełnie porzuciłem ten temat.

Wróciłem do niego w grudniu 2013 roku kiedy Bitcoin z 200 USD poszedł na ponad 1200 USD. Załapałem się wtedy prawie na samym szczycie kupując swojego pierwszego Bitcoina za 2700 PLN. Później on tak spadał i spadał a ja uczyłem się wówczas dopiero tego rynku.

Właściwie dopiero jak kurs zaczął spadać, to ja zacząłem czytać i dowiadywać się czym tak naprawdę ten Bitcoin jest. Wtedy dopiero zacząłem odkrywać dlaczego niektórzy twierdzą, że Bitcoin zmieni świat no i zakochałem się. Wpadłem w tą „króliczą norę” technologii Blockchain i zobaczyłem, w którą stronę może to pokierować świat. Od tamtej pory regularnie kupuje, obserwuje i poznaje nowe tematy.

Czy mógłbyś powiedzieć jak wyglądały Twoje początki? Jaki był i jest Twój cel?

Zasadniczo swojego pierwszego Bitcoina kupiłem w najgorszym możliwym momencie. Porównując to do schematu bański spekulacyjnej, kupiłem to na poziomie „Return to normal”.

Pierwszego Bitcoina kupiłem czysto spekulacyjnie, myślałem, że po prostu na tym zarobię i nie spodziewałem się, że będę rozwiją i propagował tą technologię w przyszłości.

Na początku 2017 roku dominacja BTC stanowiła niemal 88%. Dziś to zaledwie 40%. Czy Twoim zdaniem Bitcoin utrzyma się na pozycji lidera i pozostanie największą i najpopularniejszą spośród walut cyfrowych? Czy może jednak ustąpi miejsca altcoinom?

Osobiście uważam, że określanie lidera po marketcapie nie jest dobrym wskaźnikiem. W mojej opinii Bitcoin służy zupełnie do czegoś innego niż np. Ethereum i jestem w stanie sobie wyobrazić moment, gdy ETH ma większy marketcap niż BTC. Nie zmienia to faktu, że ja widzę Bitcoina jako złoto o Ethereum jako ropę. Nie porównuje się ropy do złota pod względem marketcapu. Nikt tego nie robi.

Dzisiejsze porównanie Bitcoina do Ethereum bierze się tylko z tego, że wrzuca się wszystko do jednego worka a to są dwie różne rzeczy. Moim zdaniem Bitcoin nie będzie miał największego marketcapu w tym kontekście jak rozumiemy to dzisiaj ale będzie walutą rezerwową świata i będzie walutą rozliczeniową światowego systemu finansowego. Poszczególne kraje będą kopały Bitcoina i będą miały go w swoich rezerwach walutowych a ETH przejdzie na proof of stake i może mieć jeszcze wyższy marketcap niż Bitcoin ale będzie służyć do czegoś innego, bo tak zostało stworzone Ethereum – nie jako kryptowaluta. Sami twórcy twierdzą, że ETH nie jest walutą. Jest to tylko paliwo dla smart contractów. Od samego początku tak było.

Moim zdaniem Bitcoin będzie Proof of Value dla całej nowej ekonomii, która się rodzi.

Koniec roku/początek nowego to zazwyczaj czas podsumowań i prognoz na kolejne dwanaście miesięcy. Jak sądzisz, która z kryptowalut na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy ma największe szanse powtórzyć sukces Bitcoina? 

W minionym roku pojawiło się wielu ciekawych graczy na rynku i wydaje mi się, że to też jest kolejna rzecz, gdzie bardzo boję się sugerować cokolwiek ale jest kilka niszy, w których może pojawić się kilku bohaterów.

Jedną z takich niszy, którą dostrzegam są pierwsze międzyblockchainowe rozliczenia. Tacy gracze jak Polkadot, Cosmos, Metronome czy poniekąd EOS. Takie międzyblockchainowe rynki mogą być dość ciekawe i tutaj upatrywałbym jednej niszy, w której trudno mi określić faworyta. Wydaje mi się, że Polkadot jest ciekawym projektem, który może być faworytem zwłaszcza, że ma poparcie wielu „bohaterów blockchainowych” takich jak np. Gavin Wood.

W takiej niszy, którą bym określił jako fee less czyli bez opłat transakcyjnych, w których notuje się właśnie IOTA czy Raiblocks (które zmieniło nazwę na Nano). Jedna i druga jest bardzo ciekawą technologią aczkolwiek Nano wydaje mi się ciekawszy w samej konstrukcji niż IOTA. Nie sądzę, że to był sukces na miarę Bitcoina ale na pewno są to niszowe rozwiązania, które maja ogromny potencjał.

Kolejną niszą są blockchainy, które pozwalają na budowę tokenów. Jestem przekonany, że będziemy mieli miliardy różnych tokenów służących do rozliczeń, do wycen różnych produktów, biznesów, różnych sieci czy nawet memów i hashtagów. Potrzebny jest blockchain, który będzie w stanie obsłużyć ogromne wolumeny na tych tokenach i na ten moment Ethereum w mojej opinii nie jest liderem ale na miejsce ETH – poza Waves – nie dostrzegam jeszcze realnej alternatywy. Są alternatywy, które obiecują dużo m.in. EOS, który w swojej naturze jest dość scentralizowany. Wydaje mi się jednak, że ciekawszą alternatywą może być Cardano, które w swojej konstrukcji będzie bardziej zdecentralizowane niż EOS ale możliwe, że nie będzie aż tak wydajne. Póki co jest jednak zbyt wcześnie by to oceniać bo wszystko znajduje się obecnie na etapie koncepcji. Myślę, że tu może pojawić się jeszcze jakaś alternatywa.

To są takie trzy wyraźne nisze, które dostrzegam i więcej bym nie obstawiał poza jakimiś „ślepymi strzałami” z jakiegoś ICO czy jakieś tokeny, które zdobywają ogromną waluację bardzo szybko.

Za nami już kilka podziałów sieci Bitcoina, tak zwanych hard forków. Szczególnie dużo odbyło się ich w grudniu 2017 roku. Czy sądzisz, że taka dywersyfikacja kryptowalut jest czymś pozytywnym czy może jednak zaszkodzić rynkowi? 

Ja jestem zwolennikiem austriackiej szkoły ekonomii i wierzę, że rynek to zweryfikuje. Poniekąd myślę również, że rynek już trochę zweryfikował te hard forki i istnieje pewna nisza dla nich. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć jak ta nisza wygląda ani ile jest warta i jak będzie działać więc nie jestem w stanie totalnie ich zdeklasyfikować i powiedzieć, że hard forki nie mają sensu i że ich nie będzie. Jeżeli ktoś może na nich zarobić to one będą powstawać i tego nie jesteśmy w stanie powstrzymać w żaden sposób.

Czy w roku 2018 spodziewasz się kolejnych forków? 

Miałem pewne przewidywania na temat tego, że Bitcoin będzie hard-forkowany na prawo i lewo ale okazuje się, że nie do końca miałem rację i wydaje mi się, że ta moda na hard forki przeminie i pozostanie jedynie jako „kopalnia nowych teorii ekonomicznych” bo to jest coś związanego z ekonomią co jednak wcześniej nie było spotykane. Wydaje mi się, że w najbliższej przyszłości nie będziemy obserwować zbyt wielu hard forków.

Rosnąca popularność kryptowalut pośród inwestorów indywidualnych powoduje, że rynkiem tym zaczynają się interesować także ciała regulujące. Czy uważasz, że regulacja kryptowalut jest potrzebna lub, co ważniejsze, w ogóle możliwa? 

W tym wypadku moja odpowiedź nie będzie popularna ponieważ dużo mówi się na temat ochrony inwestorów indywidualnych a ja jestem człowiekiem, który stracił dużo swoich oszczędności inwestując w kryptowaluty od samego początku. Popełniłem wszystkie możliwe błędy: kupiłem na dole -> sprzedałem jeszcze niżej (po bańce), kupiłem na górze -> sprzedałem na dole, kupiłem na dole ale dokupiłem na samej górze. Popełniłem wszystkie możliwe błędy i te błędy kosztowały mnie dziesiątki tysięcy złotych. Jednak tylko dzięki temu potrafiłem wyciągnąć prawidłowe wnioski. Szczerze mówiąc życzę wszystkim inwestorom popełnienia tych wszystkich głupich błędów co ja jak najszybciej.

Uważam, że nie należy chronić inwestora indywidualnego regulacjami bo chronienie inwestorów jedynie ogranicza płynność na rynku a inherentną cechą blockchaina jest to, że upłynnia globalny kapitał tzn., że dzisiaj inwestować w najlepsze startupy technologiczne, które maja największy potencjał wzrostu może nawet nastolatek mieszkający w lepiance w afryce. Trzeba pamiętać o tym, że to jest niewyobrażalne wyrównanie szans dla całego świata. Dzisiaj wszyscy możemy inwestować w najlepiej zapowiadające się startupy na świecie i nie oszukujmy się, na liście najbogatszych ludzi na świecie znajdują się głównie osoby, które dorobiły się właśnie na takich firmach, które miały ten potencjał. Oczywiście, na tej liście nie znajdziemy tych, którzy inwestowali w startupu, które się nie udały no ale tak działa rynek i nie możemy go powstrzymać.

Ja jestem przeciwnikiem regulacji, które mają chronić inwestorów gdyż moim zdaniem chronienie inwestorów daje raka dla rynku i jestem zdania, że rynek sam się ureguluje. Widzę to na przykładzie tego co się dzieje: wiarygodne ICO szuka uwiarygodnienia wśród dużych partnerów, pośród posiadania w swoich radach doradczych dużych nazwisk czy to byłych regulatorów, ministrów czy biznesmenów, którzy ręczą swoją reputacją za jakiś biznes. Wydaje mi się, że blockchain daje nam narzędzie i każe nam kwestionować to, co określamy mianem bezpieczeństwa na rynku. Jakby sprowadza się to do dobrego imienia i zaufania. Temu, komu uda się pozyskać kapitał zaufania, ten będzie miał kapitał na rozwój swojego biznesu/startupu.

Przyznam, że jestem dość sporym sceptykiem jeżeli chodzi o regulacje a jeśli chodzi o regulacje AML czyli te zapobiegające praniu brudnych pieniędzy to w mojej opinii – przynajmniej w Polsce – jest to tylko pretekst ku temu by blokować tą nową technologię i spychać ją w szarą strefę bo są ludzie w systemie, którym zależy na tym, żeby ta technologia się nie rozwijała. Złą wiadomością jest dla nich to, że nie mają żadnych szans jej powstrzymać bo jest już za późno.

Obecnie jesteśmy również świadkami historycznej hossy na amerykańskim rynku akcji. Czy uważasz, że ewentualny krach i nadejście rynku niedźwiedzia może w jakimś stopniu umocnić bądź osłabić pozycję BTC i innych walut cyfrowych jako środka wymiany wartości?

Tak jak powtarzamy z Lechem Wilczyńskim na „Śniadaniach z Bitcoinem”, Bitcoin nie jest bańką tylko pinezką i to jest właściwie odpowiedź na to pytanie. Bańkę obserwuje się obecnie na akcjach, obligacjach czy nieruchomościach, które biorą się głównie z dodruku pieniądza. My uważamy, że Bitcoin jest pinezką, która prędzej czy później, w nieunikniony sposób przebije ta ogromną bańkę.

W mojej opinii nastąpi tzw. inwersja infrastrukturalna. Tak jak kiedyś internet działał przez telefon, teraz telefon dzwoni przez internet. Tu będzie podobnie. Dzisiaj żeby móc kupić kryptowalutę na giełdzie trzeba mieć konto w banku, tak niedługo, żeby kupić walutę fiat trzeba będzie mieć bitcoiny. W moim odczuciu nieuniknione jest to, że te wszystkie rynki będą musiały wejść w tą technologię. Dlatego ten zbliżający się kryzys będzie spowodowany poniekąd przez BTC.

Wiem, że nie inwestujesz tylko i wyłącznie w BTC. Jak więc wygląda sposób doboru coinów do Twojego portfela ?

Właściwie to biorę pod uwagę dwa istotne czynniki:

– Pierwszym z nich jest to, czy jestem w stanie uwierzyć, że to się może udać.

– Drugim, najważniejszym czynnikiem jest to, żeby ta technologia otwierała jakiś nowy rynek, który mnie fascynuje. Stąd mam w swoim portfolio np. Waves czy Cardano bo widzę, że one otwierają nowe rynki, które racjonalnie myśląc musza się kiedyś urodzić.

Czy inwestujesz w coś innego niż kryptowaluty?

Inwestuję przede wszystkim w siebie czego owocem jest m.in. książka, czego owocem jest mój biznes, moja działalność publicystyczna. Ostatecznie uważam, że ograniczonym surowcem na ziemi jest ludzka uwaga. Jeżeli ja jestem w stanie jako publicysta czy twórca gromadzić tej uwagi dużo, to w tym dostrzegam swój kapitał. Wydaje mi się, że w przyszłości możliwe, że trzeba będzie płacić podatek dochodowy od uwagi, którą się na sobie gromadzi [śmiech].

Jaka Twoim zdaniem jest najważniejsza wskazówka, z którą powinien zapoznać się każdy początkujący adept inwestowania w cyfrowe tokeny?

  1. Staraj się zrozumieć w co inwestujesz
  2. Rynku nie obchodzi po co to kupiłeś
  3. Twoje portfolio będzie wahać się dużo bardziej niż myślisz. Będzie spadać i rosnąć dużo bardziej niż myślisz. Trzeba być na to przygotowanym.
  4. Hodl to najlepsza strategia – kosztuje najmniej czasu, najmniej nerwów, najmniej uwagi a w perspektywie czasu daje zarobić więcej niż trading

Opowiedz nam o idei tokenów personalnych. Sam masz Bentyn Coina, ale pomagałeś też znanym youtouberom stworzyć swoje. W jakim celu powstają?

Tak jak wspomniałem już wcześniej, fascynują mnie nowe rynki, które otwiera ta technologia. Token personalny sam w sobie nie jest niczym nowym w kontekście blockchaina ale wymaga pewnego rodzaju złamania swojego myślenia, zakwestionowania pojęć, które nam się otarły w głowach.

Token personalny nie jest akcją, nie jest głosem, nie jest losem, nie jest udziałem, obligacją, kredytem, pożyczką a jednocześnie jest tym wszystkim i jest też czym zdecydowanie większym. Jest pewnego rodzaju pamiątką, kolekcjonerską monetą. Musimy to rozumieć jako token-żeton. On jest tym wszystkim i niczym jednocześnie. Jest czystym potencjałem, który pozwala wywołać efekt sieciowy tzn. jeżeli osoby, które patrzą na mnie i dostrzegają we mnie personę, w którą warto zainwestować bądź chciałyby mieć pewien udział w moim sukcesie bądź chciałyby mieć pewien udział w uwadze, którą ja kumuluję wokół siebie bądź w tym wpływie, który wywołuję na społeczeństwo, to mogą go mieć posiadając ten token. Ten udział przekłada się na wiele rożnych rzeczy a potencjał jego wykorzystania jest też niesamowicie szeroki. Mówiąc o personalnych tokenach trzeba powiedzieć sobie jasno że jest to nowy rynek który jest niezrozumiały przez stary rynek a tym bardziej przez stary system finansowy, a jednocześnie uwalnia ogromny potencjał drzemiący w ludziach.

Na koniec jeszcze jedno pytanie – kiedy Bentyn Coin na BitBayu?

Najpierw mam plan wypuścić książkę i znaleźć się u Kuby Wojewódzkiego [śmiech]. Marzy mi się, żeby ze sprzedaży BentynCoinów zrealizować kampanię reklamową w telewizji, w prime-time. Kampanię reklamową ogólnie całej branży blockchain i kryptowalut taką edukacyjną i wtedy chciałbym wejść na BitBaya.

Zapraszamy do rejestracji na FxCuffs 2018 gdzie będzie można wziąć udział w wykładzie Szczepana Bentyna oraz wielu innych osób związanych z kryptowalutami i technologią Blockchain.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRafał Zaorski wypłaca 2,5 mln zł z transakcji na DAX!
Następny artykuł$534 mln wykradzione z giełdy Coincheck “wyprane” w Vancouver
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here