Naga Markets

Bitcoin atakuje 27 tys. dol. Kapitalizacja kryptowalut wraca powyżej biliona. Hossa za rogiem?Rynek kryptowalut znów budzi oczekiwania inwestorów. Cena Bitcoina przebija pułap 26 850 USD i przyśpiesza rajd w kierunku 30 000 USD, a łączna kapitalizacja rynku cyfrowych aktywów przebija bilion USD, a instrumenty pochodne wskazują na dalsze wzrosty Bitcoina. Czy rynek rozpoczął nową hossę?

  • Cena Bitcoina rośnie w piątek o kolejne 7%, przebijając się powyżej 26 000 USD
  • Kryptowaluty wyceniają właśnie tzw. pivotu, czyli zwrotu w polityce monetarnej FED – zakończenie cyklu podwyżek stóp i początek obniżek
  • Branża cyfrowych aktywów wygląda coraz lepiej. Czy to finalny koniec kryptowalutowej zimy?
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Bitcoin przyśpiesza rajd w kierunku 30 000 USD

Mijający tydzień był dla rynku kryptowalut niezwykłym prezentem. Mimo iż S&P500 i szeroki rynek akcji pogrążał się w kryzysie bankowym, cyfrowe aktywa na czele z Bitcoinem szlifowały swoje lokalne szczyty.Na skutek tych wydarzeń w ciągu zaledwie ostatnich 7 dni całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 22%, osiągając 17 marca 1,10 biliona USD. Oznacza to, że na ten rynek wraca kapitał, a inwestorzy odwracają się od bezpiecznego dolara na wieść, że FED może już wkrótce rozpocząć luzowanie polityki pieniężnej.

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut Źródło TradingView
Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut Źródło TradingView

Ponadto wczorajsza jastrzębia decyzja Europejskiego Banku Centralnego upewniła inwestorów w przekonaniu, że tzw. kryzys bankowy nie będzie miał miejsca, gdyż największe banki są gotowe zrobić wszystko, aby nie dopuścić do powtórki z 2008 r.

Z drugiej strony gorsze opublikowane dzisiaj po południu dane z USA (wstępne nastroje konsumenckie Uniwersytetu Michigan za marzec) mocno podbijają scenariusz tzw. pivotu, czyli zwrotu w polityce monetarnej FED – zakończenie cyklu podwyżek stóp i początek obniżek.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Niższe oczekiwania inflacyjne wśród konsumentów, krótkoterminowe 3,8 proc., a długoterminowe 2,8 proc. wskazują, że rynek oczekuje dalszego wyhamowania inflacji, odbierając amerykańskiej rezerwie federalnej poparcie społeczne.

AVA Trade

Cena Bitcoina sugeruje powrót hossy

Dodatkowo kryzys związany z bankami przypomniał inwestorom o konieczności dywersyfikacji portfela, a wciąż stosunkowo tanie kryptowaluty, znów zyskują na popularności.

Wykres BTC/USD Źródło: TradingView
Wykres BTC/USD Źródło: TradingView

W reakcji na te czynniki Bitcoin przebija barierę 26 000 USD i nie oglądając się za siebie, zmierza w kierunku psychologicznego poziomu 30 000 USD. W ciągu 7 dni notowania kryptowaluty rosną o przeszło 30%, potwierdzając rozpoczęty w styczniu nowy trend wzrostowy.

Odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z kolejną hossą przyniesie dopiero test poziomu 30 000 USD, jednak jego przebicie staje się z dnia na dzień boraz bardziej możliwe, zwłaszcza że Fed coraz bardziej przychyla się ku opcji dalszego dodruku pieniędzy.

Jak inaczej nazwać dostarczanie nielimitowanej płynności amerykańskim bankom za każdym razem, gdy znajdą się one w potrzebie?

Zobacz również: Ujawniono tożsamość twórcy Shiba Inu! Kim jest Ryoshi?

W ostatnich dniach Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych została zmuszona do pożyczenia bankom 300 miliardów dolarów w ramach funduszy awaryjnych. Według PBS News Hour, prawie połowa pieniędzy trafiła do upadłych instytucji finansowych Silicon Valley Bank i Signature Bank i została wykorzystana do wypłaty nieubezpieczonych deponentów. Pozostałe 153 miliardy dolarów zostały uzyskane poprzez długoletni program znany jako “okno dyskontowe”, który pozwala bankom pożyczać fundusze na okres do 90 dni.

Inwestorzy spodziewają się zatem kolejnych problemów banków, które chętnie skorzystają z dodatkowej płynności, a to z kolei powinno jedynie umocnić kryptowaluty, które z roku na rok wyrastają na alternatywę dla tradycyjnych walut banków centralnych.

Może cię zaciekawić: Mike Novogratz: Dalsze problemy banków w USA. Inwestuj w Bitcoina

Zgodnie z przyjętą definicją bessa kończy się – i rozpoczyna się hossa – kiedy cena danego aktywa wzrasta o 30% od swojego dołka i utrzymuje się powyżej tej ceny przez ponad 2 miesiące, co oznacza, że teoretycznie możemy mówić już o hossie na BTC.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułAkcje Credit Suisse spadają o kolejne 12%! Wraz z kursem pikuje również zaufanie klientów
Następny artykułZłoto i Bitcoin przejmują stery! Dolar znów się cofa. Rentgen Rynków, odc. 70
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.