Naga MarketsWiceprezes Banku Ludowego Chin (PBoC) Li Bo powiedział, że instytucja ta postrzega bitcoina (BTC) i stablecoiny, jako alternatywne inwestycje. Nie uważa natomiast, że można by je uznać za walutę. Niektórzy odebrali ten komentarz za podstęp. Chiny znane są bowiem z niechęci do najstarszej kryptowaluty. Aprobatę ze strony Państwa Środka dotychczas otrzymywał wyłącznie blockchain i cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC).

  • Podczas panelu Boao Forum for Asia zorganizowanego przez CNBC przedstawiciele Banku Ludowego Chin zabrali głos w sprawie kryptowalut
  • Jak się okazuje, instytucja ta zaczęła traktować bitcoina oraz stablecoiny, jako alternatywne inwestycje, podkreślając przy tym, iż nie widzi ich w roli walut
  • Dotychczasowa narracja Państwa Środka względem BTC była nacechowana głównie w negatywny sposób

Bitcoin „alternatywną inwestycją”

Podczas wydarzenia zorganizowanego w niedzielę przez CNBC  dwóch przedstawicieli chińskiego banku centralnego odpowiedziało na pytania w kwestii rynku kryptowalut. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Li Bo pełniący funkcję wiceprezesa PBoC podkreślił, że w oczach instytucji, którą reprezentuje, bitcoin oraz stablecoiny nie są walutą. Wypowiedź tego urzędnika nie była jednak całkowicie krytyczna, przyznał on bowiem, iż mogą one stanowić formę alternatywnych inwestycji.

Mężczyzna ten dodał, że aktywa kryptograficzne powinny odgrywać ważną rolę w przyszłości, jako narzędzia inwestycyjne. Zaznaczył także, iż wiele krajów włącznie z Chinami prowadzi badania nad otoczeniem regulacyjnym dla tej branży. Wiceprezes PBoC oznajmił jednak, że należy zadbać o to, aby spekulacje na rynku kryptowalut nie spowodowały zagrożeń finansowych. 

Zanim ustalimy, jakie przepisy regulacyjne są potrzebne, będziemy nadal utrzymywać obecne praktyki podkreślił.

CBDC, jako forma płatności

Udział w panelu dyskusyjnym wziął także były prezes chińskiego banku centralnego Zhou Xiaochuan. On z kolei stwierdził, że każdy musi odróżniać aktywa inwestycyjne od walut cyfrowych. Jednocześnie zaznaczył, iż finanse mają służyć realnej gospodarce.

Według raportu wydanego przez City, zatytułowanego Przyszłość pieniędzy Państwo Środka znajduje się obecnie na etapie szeroko zakrojonych testów nad CBDC. Analitycy podkreślili w nim, że Chiny znacznie wyprzedziły inne kraje pod tym względem. 

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here