Naga MarketsBitcoin akumulowany i HODL-owany pomimo ostatnich spadków. Analiza on-chain BTCPlatforma analityczna on-chain Glassnode w swoim najnowszym raporcie przygląda się powodom nagłego spadku rynku bitcoina (BTC) w dniu 7 września twierdząc, że jednym z powodów była nadmierna ekspozycja inwestorów na lewarowane instrumenty pochodne. Dalsza analiza on-chain pokazuje jednak, że wydawane w tym okresie monety nie należały do długoterminowych posiadaczy (tzw. HODL-erów), a akumulacja BTC w skali makro nadal jest kontynuowana.

  • Glassnode zwraca uwagę na short squeeze nadmiernie lewarowanych długich pozycji na BTC w pierwszej połowie miesiąca
  • Niedźwiedzia zmienność nie wpłynęła jednak negatywnie na akumulację i przekonanie długoterminowych posiadaczy do dalszego HODL-owania
  • Co więcej, akumulacja podaży BTC przez inwestorów długoterminowych osiągnęła historyczne maksima
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin spada, jednak długoterminowi posiadacze nie dają za wygraną

HODL-erzy są często opisywani jako „kupcy bitcoina ostatniej szansy”, którzy wkraczają na rynek podczas niestabilnych spadków cen i składają oferty, kiedy rynki wyglądają najgorzej. Ci nabywcy o wysokim przekonaniu co do fundamentalnej wartości BTC są identyfikowani przez Glassnode przy wykorzystaniu wskaźnika żywotności poszczególnych monet.Zgodnie z analizą on-chain przyjmuje się, że okres około 155 dni żywotności monet oddziela krótkoterminowych posiadaczy od długoterminowych HODL-erów.

– 155 dni temu, w połowie kwietnia, rynek BTC znajdował się na poziomie około 60 tys. dol., przesuwając się w górę w kierunku obecnego wszechczasów. Tak więc, wszelkie monety zakupione po utworzonym wtedy ATH będą klasyfikowane jako monety krótkoterminowych posiadaczy (w skrócie STH) – wyjaśnia Glassnode.

Poniższy wykres pokazuje, że przy tym tygodniowym maksimum osiągniętym przed dynamicznym spadkami z 7 września wynoszącym 52,8 tys. dolarów, ponad 16,8% podaży monet należało do STH i przynosiło zyski. Odzwierciedla to bardzo dużą akumulację, która miała miejsce pomiędzy ostatnim dołkiem 29 tys. dolarów, a dolną granicą zakresu szczytów z 2. kwartału.

Wykres prezentuje udział podaży krótkoterminowych i długoterminowych posiadaczy w zysku oraz stracie. W przypadku STH ostatnie 16,8% podaży zostało zakumulowane w przeciągu ostatnich 5 miesięcy. Źródło: Glassnode

Widzimy również, że podaż długoterminowych posiadaczy (LTH) osiągnęła 79,5% wszystkich monet BTC, co odpowiada poziomowi osiągniętemu w październiku ubiegłego roku, przed rozpoczęciem hossy.

Na podstawie wskaźnika bezwzględnej ilości monet można zauważyć, że LTH posiadają obecnie najwięcej monet w historii, osiągając pułap 12,97 miliona BTC. Szczytowe wartości podaży LTH zazwyczaj korelują z późną fazą rynków niedźwiedzia, po których historycznie następuje ograniczenie podaży i rozpoczęcie cyklicznych hoss.

Łączna podaż BTC trzymana przez LTH znalazła się na historycznych maksimach. Glassnode zwraca uwagę na trzy momenty w historii, gdzie akumulacja w trakcie rynków niedźwiedzia przynosiła ostatecznie wyciskanie podaży i wzrosty notowań. Źródło: Glassnode

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

invest

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

HODL-erzy bitcoina z dodatnią akumulacją nieprzerwanie od maja

Imponujący jest również fakt, że wolumen BTC przekraczający 155-dniowy próg oddzielający STH od LTH utrzymuje się na bardzo pozytywnym poziomie od maja. Można było się spodziewać, że tempo to drastycznie spadnie, ponieważ wiele monet, które zostały początkowo zakupione w II kw. 2021, w przedziale od 50 do 64 tys. dol., zostało sprzedanych ze stratą w maju i czerwcu.

Jednakże, powyższe wykresy oraz zmiana pozycji netto posiadaczy długoterminowych pokazują, że bardzo duża część podaży zgromadzonej w tym przedziale cenowym, pozostaje niewydana i utrzymywana do dzisiaj.

– W chwili obecnej, monety przekraczają próg wiekowy LTH w tempie 421 tys. BTC miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że ponad 16,8% podaży zostało zgromadzone w ostatnim przedziale od 29 do 40 tys. dol., można zaryzykować stwierdzenie, że trend ten będzie kontynuowany w październiku-grudniu (155 dni po konsolidacji maj-lipiec) – prognozuje Glassnode.

Zmiana pozycji netto LTH na bitcoinie. Od maja przepływy utrzymują się na plusie, a stopa akumulacji LTH wynosi 421 tys. BTC w skali miesiąca. Źródło: Glassnode

Bitcoin i podaż płynnych oraz bardzo płynnych monet

Glassnode w najnowszym raporcie przygląda się również podaży monet płynnych i bardzo płynnych (podział został dokładniej wytłumaczony w tym miejscu) w skali makro, która podkreśla, jak wyjątkowa jest pozycja obecnego cyklu rynkowego.

Przez zdecydowaną większość życia bitcoinów, następuje ekspansja ilości monet, które swobodnie krążą i są często wydawane on-chain. Po ostatecznej kapitulacji wyprzedaży na rynku niedźwiedzia w 2018 roku, płynna podaż zaczęła spowalniać, a trend ten był obserwowany do marca 2020 r.

Po wyprzedaży w marcu, strukturalny trend rosnącej niepłynności monet zdominował dynamikę podaży on-chain, w miarę jak więcej monet przechodziło z sald giełdowych do długoterminowych portfeli offline.

– Po umiarkowanym napływie na giełdy w maju 2021 roku, ten trend spadkowy w podaży płynnych monet (wzrost liczby HODL-erów) został wznowiony, co sugeruje, że przekonanie makro do posiadania BTC pozostaje dominującą siłą na rynku. Wygląda na to, że pomimo znacznej zmienności w 2021 roku, długoterminowi inwestorzy BTC nadal gromadzą i przechowują monety w zimnych portfelach – podsumowuje Glassnode.

Wykres prezentujący płynną i niepłynną podaż bitcoina. Obecnie jesteśmy świadkami redukcji płynnej podaży po marcu 2020 r. Źródło: Glassnode

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułFetyszyści mogą kupić kawałek ciała Dody. Gwiazda sprzedaje się za pomocą NFT
Następny artykułBrokerzy foreksowi i ich biznes. Jak na nich zarobić? (BizTech)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here