Naga MarketsbitcoinCena bitcoinów spadła o 31 proc., kiedy USA po raz ostatni nałożyły cła na Chiny. Czy tym razem – zakładając, że wojna handlowa rozgorzeje na nowo – będzie inaczej? A może kryptowaluty zyskają na dalszej jej części? Jak zachowa się bitcoin, gdy do kryzysu gospodarczego dojdzie konflikt na linii Chiny – USA?

  • Trump sugeruje, że wojna handlowa rozgorzeje na nowo.
  • Kolejne ciosy USA w Chiny mogą doprowadzić do spadków na rynkach kryptowalut.

USA vs. Chiny – dogrywka

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami rozpoczęła się w styczniu 2018 r. Kiedy w lipcu tego samego roku na chińskie towary zostały nałożone taryfy celne, cena bitcoina (BTC) spadła o 31 proc. z 8 487 USD do 6 000 USD.

Teraz USA i Chiny są bliskie wznowienia nowej wojny handlowej. Prezydent USA Donald Trump ostrzegł niedawno, że podpisana umowa handlowa w fazie pierwszej konfliktu nie jest już dla niego zadowalająca, wyrażając  tym samym zamiar odejścia od jej ustaleń.

Chiny mają duży udział w rynku bitcoina

Według raportu Diar z połowy 2019 r. popyt na Tether w Chinach przekroczył 10 mld USD już w czerwcu 2019 r.

Oprócz wysokiego wykorzystania sieci Tether, dwie giełdy kryptowalut w Chinach podobno otrzymały zgodę rządu chińskiego na zaspokojenie potrzeb inwestorów instytucjonalnych. Chodzi o Huobi i OKEx. Z kolei Binance zaczyna nieśmiało współpracować z rządem w zakresie rozwoju blockchaina w kraju. W każdym razie chińscy inwestorzy stanowią dość dużą część rynku bitcoina.

Jeśli napływ kapitału do Chin ulegnie spowolnieniu w wyniku rosnącej presji ze strony USA, może to spowodować spadek popytu na aktywa wysokiego ryzyka, w tym akcje i bitcoiny.

Bitcoin to jednak safe haven?

Z drugiej strony ostatecznie okazało się, że – po pierwszym spadku – BTC zyskało na konflikcie pomiędzy Chinami a USA.

Tyle że teraz w tle mamy kryzys gospodarczy, który wiele zmienił. Czy BTC to jednak safe haven i zyska na dalszych zawirowaniach gospodarczych? Przekonamy się wkróce…

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here