Naga MarketsBitcoin: 3 zagrożenia i szanse stojące przed BTC oczami DBS BankuBitcoin, jeden z wielu aktywów cyfrowych z ekosystemu kryptowalut, stał się najbardziej polaryzującym inwestorów instrumentem ostatnich lat. Ekonomiści z DBS Bank w najnowszej nocie analitycznej przyglądają się trzem przeszkodom, które mogą blokować powszechną adopcję BTC, ale jednocześnie omawiają trzy istotne dla rynków udogodnienia, które niosą ze sobą właśnie cyfrowe aktywa.

  • DBS Bank zauważa, że nadmierna zmienność cen bitcoina ogranicza jego potencjał jako jednostki rozliczeniowej dla usługi i towarów
  • Z drugiej strony łatwość jego transferu sprawia, że dane warte 1 bln dolarów da się zamknąć na jednym czytniku USB

Bitcoin i trzy istotne poglądy stojące w opozycji do BTC

Niska prędkość transakcji – problem ze skalowalnością. Bitcoin blockchain może zagwarantować tylko około 4,6 transakcji na sekundę, co jest dalekie od ponad 1700 na sekundę, które średnio osiąga Visa. Bitcoin, funkcjonując jako waluta, wydaje się napotykać na “niemożliwą trójcę” bycia jednostką rozliczeniową, środkiem transakcyjnym i magazynem wartości (każda waluta w najlepszym wypadku ucieleśnia tylko dwie z trzech): nawet jeśli mógłby się poprawić jako magazyn wartości w porównaniu z innymi walutami fiat, obecnie wypada blado jako środek transakcyjny – twierdzi zespół badawczy DBS Banku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wysoka zmienność cen sprawiająca, że BTC to słaba jednostka rozliczeniowa to kolejny czynnik działający na niekorzyść kryptowaluty. Obserwując ruchy cenowe bitcoina tylko w ciągu ostatnich trzech lat – zakres od 3 do 63 tysięcy dolarów – można łatwo stwierdzić, że jest to kiepski substytut tradycyjnego dolara jako jednostki rozliczeniowej za towary lub usługi. Dzienna zmienność cen bitcoina przewyższa większość walut rynków wschodzących i przewyższa nawet towary o wysokim współczynniku ryzyka, takie jak ropa naftowa i srebro.

– Niepewność regulacyjna to ostatni z podpunktów. Władze raczej nie pozwolą, aby bitcoin zagroził ich monopolistycznej kontroli nad walutą, z działaniami związanymi z wysokim opodatkowaniem i delegitymizacją jako potencjalnym scenariuszem – podsumowuje DBS Bank.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Mocne strony bitcoina, o których wspomina DBS Bank

Obecnie niemal niemożliwe jest uniknięcie rozmowy o BTC przy podejściu do tematu inwestowania. W ich zakresie DBS Bank zwraca uwagę na trzy pozytywne aspekty związane z rynkiem cyfrowych aktywów, które mogą zachęcić traderów do ekspozycji na kryptowaluty.

– Decentralizacja i władza dla ludzi. Bitcoin funkcjonuje na oprogramowaniu open source, co oznacza, że decyzje dotyczące utrzymania lub ulepszenia systemu są przejrzyste i muszą być uzgodnione przez wystarczająco duży konsensus użytkowników. Z władzą w rękach ludzi, pewna forma “efektu Dzwoneczka z Piotrusia Pana” jest również w grze – efekt, który opisuje rzeczy, które będą istnieć, jeśli ludzie będą w nie wierzyć. W przypadku BTC, jego zanik nastąpi tylko wtedy, gdy uczestnicy przestaną wierzyć, że jest on realnym środkiem wymiany. W chwili obecnej ten rezultat jest coraz bardziej odległy – twierdzi DBS Bank.

invest

Efekt zarówno ograniczonych zasobów absolutnych, malejącego tempa produkcji górniczej i wysokiego zapotrzebowania na energię służy do ograniczenia podaży BTC z upływem czasu. W połączeniu z podwyższonym popytem poprzez adopcję, bitcoin coraz częściej stabilizuje się na wyższych wycenach.

Bitcoin rodzi się dzięki ogromnym nakładom energii, produkowanej w ograniczonych rezerwach – co stoi w bezpośredniej sprzeczności z nieskończoną podażą walut tradycyjnych, które mogą być pozornie drukowane życzeniowo i bez ograniczeń.

Bitcoin to bardziej kryptotowar, niż kryptowalutą. Wysoka gęstość wartości zwiększa łatwość przenoszenia. Teoretycznie, wszystkie klucze prywatne świata mogą być przechowywane na dysku USB – wycenianym na ok. 1 bilion dolarów. Żaden inny fizyczny towar nie może rywalizować z taką przenośnością bogactwa – podsumowują analitycy banku.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp500 indeks | pgnig notowania | komentarze gieldowe | w jakie akcje warto inwestować 2020 | forum spółek giełdowych |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here