Naga Markets

Bitcoin: 10 proc. podaży kryptowaluty znajduje się na 5 giełdachEkosystem bitcoina jest nadal zdominowany przez kilka platform i firm. Pięć z nich posiada 10 proc. rynku kryptowaluty.

  • 10 proc. podaży BTC znajduje się na 5 platformach do handlu kryptowalutami.
  • Są to: Coinbase, Huobi, Binance, OKEx i Kraken. Łącznie posiadają 1,96 miliona BTC.

Co dziesiąty Bitcoin znajduje się na jednej z 5 giełd

Według danych opublikowanych przez Chain.info, około 10,6 proc. krążącej podaży bitcoinów (BTC) znajduje się obecnie na zaledwie pięciu scentralizowanych giełdach. Dziś głównymi giełdami na rynku kryptowalut są: Coinbase, Huobi, Binance, OKEx i Kraken. To na nich znajduje się ponad 1,96 miliona BTC.Prawdopodobnie dzięki usługom powierniczym Coinbase posiada zdecydowanie najwięcej, z 944 904 BTC rozłożonymi obecnie na około 4,39 miliona różnych adresów portfeli.

Huobi zajmuje drugie miejsce z 323 665 BTC przechowywanymi w około 90 1600 unikalnych portfelach, a następnie Binance z 289 961 BTC na prawie 2,7 milionach adresów. OKEx ma 276 184 BTC w 339 000 portfelach, podczas gdy Kraken posiada 126 510 bitcoinów na 672 000 adresów.

Kolejnych siedem giełd – Bitflyer, BIttrex, Bitfinex, Poloniex, Coincheck, Gate.io i Bitstamp – przechowuje łącznie kolejne 210 000 bitcoinów.

Wolę trzymać BTC na giełdzie!

Dane pokazują, że wielu użytkowników nadal potrafi akceptować ryzyko związane z utrzymywaniem znacznej części swoich zasobów na scentralizowanych giełdach, pomimo tego, że historia BTC to dzieje upadków tego typu platform. Mało tego, sama fundamentalna idea dot. kryptowaluty opiera się na nie ufaniu trzeciej stronie, decentralizacji i mantrze „nie twoje klucze prywatne, nie twoje bitcoiny”.

Odsetek podaży bitcoinów przechowywanych na pięciu scentralizowanych giełdach może w rzeczywistości przekraczać 10 proc., bowiem Chainalysis szacuje, że 3,7 miliona BTC, które nie były transferowane wewnątrz sieci przez ostatnie ponad pięć lat, prawdopodobnie zostały utracone (ich właściciele nie posiadają kluczy prywatnych). Jeśli to prawda, to prawie 15 proc. zasobów bitcoina jest obecnie przechowywanych na pięciu scentralizowanych platformach.

Jako portal odradzamy wam jednak trzymania środków na giełdach. Zdecydowanie bezpieczniej jest trzymać BTC na własnych portfelach.

XTB

Autor poleca też:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here