Naga MarketsNależący do Grupy Litpay polski internetowy kantor kryptowalut Bitcan.pl nawiązał współpracę z Nethone, ekspertem w dziedzinie zabezpieczania transakcji płatniczych online i zapobiegania przejęciom kont użytkowników serwisów internetowych. Teraz prezentuje wyniki wspólnych działań.

  • Bitcan współpracował przez ostatni czas z Nethone, ekspertem w dziedzinie zabezpieczania transakcji płatniczych online i zapobiegania przejęciom kont użytkowników serwisów internetowych.
  • Efektem są ciekawe wyniki dot. bezpieczeństwa.

Bitcan a bezpieczeństwo

Obowiązujące procedury AML, nakładane przez regulatorów na podmioty z branży finansowej, nie nadążają za kreatywnością oszustów. Podstawowa weryfikacja użytkownika, czyli przesłanie zdjęć dokumentu tożsamości oraz zdjęcia twarzy, jest w ocenie Bitcan niewystarczająca, dlatego jako pierwszy kantor z bitcoinami w Polsce rozszerzył on proces weryfikacji o video rozmowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inny popularny produkt Litpay – BitcoinWidget.pl – umożliwia blogerom i właścicielom serwisów internetowych monetyzowanie ruchu na ich stronach. Użytkownikom tych serwisów BitcoinWidget oferuje nisko kwotowe, zanonimizowane transakcje bitcoinowe. Prace nad tym produktem legły u podstaw decyzji o wdrożeniu nowych narzędzi efektywnie wykrywających próby wyłudzeń.

Wśród wdrażanych przez grupę Litpay rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo klientów jest system “Dokumenty Zastrzeżone” zapoczątkowany przez Związek Banków Polskich. W grudniu 2020 r. zakończona zostanie integracja z międzybankowym systemem Ognivo od KIR, umożliwiającym płynną komunikację między instytucjami bankowymi i obowiązanymi.

Wielowymiarowy system antyfraudowy

Nethone zajmuje się zabezpieczaniem transakcji płatniczych i chroni przed nielegalnym przejęciem kont użytkowników (ATO). Firma opracowała autorski model Know Your Users (KYU), który pozwala zrozumieć użytkowników portfeli i giełd kryptowalutowych, proaktywnie zapobiegając nieuprawnionym próbom transakcji, chroniąc zarówno serwis, ale przede wszystkim jego klientów.

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i Machine Learningu w autorskim silniku decyzyjnym, Nethone wzbogaca kontekst zrozumienia użytkownika o ponad 5000 atrybutów w trzech obszarach: zachowania klienta, parametrów jego sprzętu (tzw. digital fingerprint) i cech połączenia sieciowego. Dane te zbierane są całkowicie w tle i nie wymagają podejmowania dodatkowych akcji ze strony użytkownika. Wzajemne powiązania atrybutów są przetwarzane w czasie rzeczywistym, a rezultatem tej analizy są natychmiastowe rekomendacje. Dzięki temu Nethone pomaga w obniżeniu liczby odrzuconych transakcji, redukcji kosztów ręcznej analizy użytkowników i ryzyka oszustw, bez negatywnego wpływu na UX serwisu internetowego.

Po wielu miesiącach poszukiwań Bitcan udało się znaleźć partnera, który swoją elastyczną ofertą dopasował się do potrzeb klientów kantoru i zwiększył ich bezpieczeństwo. Od samego początku współpracy obie firmy działały razem, trenowały modele i dodawały kolejne funkcjonalności w oparciu o precyzyjny monitoring ruchu i specyfikę transakcji. W nieco ponad 2 miesiące udało się znacząco obniżyć poziom blokowanego ruchu z 60 proc. do 25 proc.

Ścisła współpraca poskutkowała także obniżeniem liczby nieautoryzowanych transakcji o 96 proc., chroniąc tym samym kilka tysięcy użytkowników kantoru przed utratą środków o łącznej wartości ponad 3 mln złotych. Dzięki aktywnemu śledzeniu metod działania oszustów internetowych i natychmiastowemu reagowaniu na nowe “trendy”, Bitcan zabezpieczył również środki warte prawie pół miliona złotych.

Nowy projekt

Ponadto, Nethone i Bitcan ruszają ze wspólnym projektem współdzielonej bazy fraudu, której celem będzie zbieranie informacji o podejrzanych transakcjach. Baza działająca w ramach platformy Nethone będzie zrzeszać podmioty z branży kryptowalut, które chcą poprawić bezpieczeństwo swoich serwisów. Rozwiązanie to pozwoli na wypracowanie jeszcze skuteczniejszych modeli analizy ryzyka oraz natychmiastowe blokowanie oszustów u wszystkich partnerów projektu, udaremniając kolejne próby kradzieży.

– Celem współpracy z Nethone było zbudowanie wewnętrznych rozwiązań dla naszej grupy, wierzę, że będą początkiem dla jednolitych standardów dla całego rynku. Dlatego wyrażam chęć podzielenia się naszą szeroką bazą analiz, aby nowe podmioty nie musiały przechodzić żmudnego procesu budowania fundamentów ochrony klientów. Liczę również, że podmioty te będą współdzieliły informacje z nami, dzięki czemu razem stworzymy modele, zwiększające bezpieczeństwo całej branży – powiedział Piotr Bień, dyrektor operacyjny Bitcan.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here