Naga Marketsbitcoin w palcachBitblock Capital opublikował alternatywny model wyceny Bitcoina. Spółki opublikowała raport badający dane między lipcem 2016 a grudniem 2018 roku, który miał na celu „wyjaśnienie zależności pomiędzy ceną BTC a jego wewnętrzną wartością”. Opracowany model wskazuje, że obecnie cena najpopularniejszej kryptowaluty jest zaniżona i w rzeczywistości jest ona warta więcej.

Problemy dotychczasowych modeli wyceny Bitcoina

Raport opublikowany przez Bitblock Capital podaje, że od 2017 roku „prawdziwa wartość BTC była przedmiotem ożywionej dyskusji na rynkach”. Zwrócono uwagę na fakt, że cena kryptowaluty wykazuje cechy „wysoce spekulacyjnego papieru wartościowego”, mimo że Bitcoin jest „produkowany w podobny sposób co złoto”.

Twórcy artykułu wskazują, że obecnie istnieją trzy popularne metody wyceny Bitcoina: model walutowy, oparty na popycie i podaży oraz na kosztach wydobycia. Bitblock twierdzi, że istnieje kilka problemów związanych z modelem walutowym, ponieważ ma on bardzo niską moc wyjaśniającą ruchy cenowe.

Podobnie ma to miejsce z modelem opartym na sile kupujących i sprzedających. Przede wszystkim bardzo ciężko jest zmierzyć pozycję i elastyczność krzywych popytu i podaży, a co za tym idzie nie da się poprawnie wyznaczyć punktu równowagi.

Rozwiązanie zaproponowane przez Bitblock

Bitblock proponuje rozwiązanie oparte o model przychodów i kosztów z punktu widzenia górników kryptowalutowych. Zakłada on istnienie równowagi rynkowej w branży miningowej. Bitblock uważa również, że wartość BTC zależy wyłącznie od mocy górników oraz energii elektrycznej, nie bierze pod uwagę „irracjonalnej zmienności oraz spekulacji” na rynkach.

Raport odwołuje się również do teorii wartości pracy, opisuje jedną z kluczowych własności Bitcoina jako środka przechowywania wartości. Dodaje, że ponadto kryptowaluta przechowuje również ekwiwalent pracy wykonanej przez komputery.

Wraz z rosnącą wielkością hash rate wzrasta również cena Bitcoina. W okresie od lipca 2016 widać było stopniową aprecjację BTC. Jednak od listopada 2017 roku doszło do „znacznego oderwania ceny od jej prawdziwej wartości”, przez co mieliśmy do czynienia z bańką spekulacyjną. Według modelu Bitblock, obecna cena Bitcoina powinna znajdować się wyżej, bo w okolicach 10000 USD.

wykres btc bitbloc
Realna wartość BTC wg Bitblock. Źródło: Bitblock


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here