Naga MarketsSylwester Suszek, prezes BitBay
Sylwester Suszek, prezes BitBay

Użytkownik polskiej giełdy BitBay twierdzi, że przedsiębiorstwo zablokowało mu 150 tysięcy złotych. Giełda odnosi się do sprawy i wyjaśnia, że realizuje działania w zgodzie z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. W najnowszym materiale Cyfrowej Ekonomii, sprawę komentuje sam prezes giełdy, Sylwester Suszek.


Podczas weryfikacji wideo BitBay nabrał pewnych podejrzeń

Pod koniec stycznia w serwisie internetowym wykop.pl użytkownik o nicku trojekxx7 umieścił wpis, w którym informował, że BitBay zablokował mu około 150 tysięcy złotych i nie odpowiada na jego próby kontaktu: Po wielu mailach do Was, 21 grudnia uznaliście że nabraliście uzasadnionych (? przez kogo ? ) podejrzeń co do stanu faktycznego rejestracji użytkownika. No tak selfie, viedeorozmowa to za małe dowody mojego istnienia. W zasadzie mógłbym pojechać do Was tylko gdybym wiedział gdzie. Tu powołujecie się na procedury o przeciwdziałaniu prania pieniędzy. Przepraszacie i dacie znać jak najszybciej co dalej. Oczywiście ja do Was pisze, Wy do mnie co raz mniej” – pisał rzekomo pokrzywdzony klient (zachowana pisownia oryginalna).

Giełda BitBay również przez serwis wykop.pl udzieliła oficjalnej odpowiedzi dzień później stwierdzając, że „Dział Bezpieczeństwa BitBay nabrał uzasadnionych podejrzeń co do wiarygodności rejestracji Użytkownika w naszym Serwisie, a tym samym do źródła pochodzenia środków” podczas weryfikacji wideo. W związku z tym podjęte zostały kroki określane w przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy finansowania terroryzmu, dotyczące między innymi zawieszenia środków do momentu oficjalnego wyjaśnienia sprawy.

„Zdajemy sobie sprawę, iż niektóre procedury obowiązujące na naszej giełdzie mogą być w pewnych sytuacjach nieco uciążliwe za co przepraszamy, natomiast chcąc prowadzić taką działalność jesteśmy zobowiązani do przestrzegania europejskiego prawa niezależnie od tego czy nasza spółka zarejestrowana byłaby w dalszym ciągu w Polsce czy tak jak teraz na Malcie” – komentował BitBay pod koniec stycznia.

14 lutego Cyfrowa Ekonomia opublikowała natomiast w serwisie YouTube wywiad z prezesem giełdy BitBay, Sylwestrem Suszkiem, który oficjalnie skomentował „aferę” sprzed dwóch tygodni. Jak twierdzi właściciel firmy, sprawa jest nadal w toku, a giełda wywiązuje się ze wszystkich obowiązków prawnych stawianych jej przez maltańskie regulacje:

Suszek zaznacza, że jeżeli sprawa zostanie pozytywnie rozpatrzona na rzecz użytkownika, wtedy środki zostaną mu przekazane.

Zobacz również: USDC pierwszym stablecoinem dostępnym na giełdzie BitBayConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

  1. W filmie Vabank jest to dokładnie wytłumaczone, nazywa się gentelmens egriments i było powszechnie stosowane przez Bank Kramera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here