Naga Marketsbudynek bis i logoBank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) i 7 banków centralnych przygotowało raport o CBDC. Podano w nim cechy, jakie powinny posiadać cyfrowe waluty państw.

  • BIS i kilka banków poszczególnych krajów przygotowało raport o CBDC.
  • Wymieniono w nim cechy, jakie powinny posiadać państwowe waluty cyfrowe.

BIS o CBDC

Bank Rozrachunków Międzynarodowych poinformował portal Cointelgraph o tym, że grupa siedmiu banków centralnych i BIS opracowała raport dot. CBDC.

Wśród banków wymieniono: Bank Anglii, Fed i Bank Japonii. Instytucje opracowały raporty pt. “Waluty cyfrowe banku centralnego: fundamentalne zasady i podstawowe cechy”.

Wiadomo, że w dokumencie nie odpowiedziano na pytanie, kiedy i jakie banki centralne wydadzą CBDC:

„W niniejszym raporcie nie chodzi o to, czy i kiedy należy wydać CBDC. Banki centralne podejmą taką decyzję w swoich jurysdykcjach (w porozumieniu z rządami i zainteresowanymi stronami). Żaden z banków centralnych wnoszących wkład do tego raportu nie podjął decyzji dot. CBDC.”

CBDC – główne cechy

W raporcie wymieniono za to trzy fundamentalne zasady, na których powinny opierać się przyszłe CDBC i powiązane z nimi ekosystemy:

„Bank centralny nie powinien zagrażać stabilności monetarnej lub finansowej poprzez emisję CBDC; CBDC musiałoby współistnieć z istniejącymi formami pieniądza i je uzupełniać; oraz CBDC powinno promować innowacje i efektywność”.

Dodano, że każde CBDC powinno cechować się też: wymienialnością, wygodą, bezpieczeństwem, szybkością, skalowalnością i solidnością prawną.

Chiński pionier

Dziś w kwestii emisji CBDC przoduje Ludowy Bank Chin, który może ponoć wyemitować cyfrowego juana w 2021 r. Dziś trwają już praktyczne testy waluty w kilku miastach. Nad tym tematem zastanawia się też Europejski Bank Centralny.

Ostatnio nawet bank centralny Brazylii wyraził swoje zainteresowanie CBDC. Co ciekawe, nowy raport BIS i siedmiu banków nie wymienia jednak tej instytucji jako współodpowiedzialnej za stworzenie dokumentu.

Nie wiemy też, co o CBDC myśli polski rząd i NBP. Poseł Przemysław Koperski (Lewica) wysłał do władz pismo w tej sprawie. Nie otrzymał jak na razie. odpowiedzi.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here