Naga MarketsWedług Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) po dekadzie bycia ulubionym celem organów regulacyjnych największe światowe banki stanowią obecnie o wiele mniejsze zagrożenie dla gospodarki niż przed kryzysem finansowym w 2008 roku. Zgodnie z opublikowanym raportem największe banki inwestycyjne znacznie zwiększyły swoją niezależność finansową poprzez zastosowanie m.in. poduszek kapitałowych.


Zobacz również: Największe bańki świata: załamanie na Wall Street w 1929 r.

Silniejsze bufory kapitałowe na rynku międzybankowym

Najważniejsze instytucje są dziś bardziej odporne na wstrząsy, a zatem znacznie rzadziej wpadają w kłopoty, dzięki reformom regulacyjnym wprowadzonym po raz pierwszy w 2011 r., uważa BIS w swoim najnowszym kwartalnym przeglądzie, który został wydany w niedzielę. Jednocześnie banki te stały się mniejszym zagrożeniem dla całego systemu finansowego.

wieżowce bankowePo kryzysie organy regulacyjne starały się zidentyfikować firmy stwarzające największe ryzyko dla globalnego systemu finansowego i poddały je surowszym zasadom, a co najważniejsze, wymagając wyższych poduszek kapitałowych. Najnowsza lista 29 banków systemowych BIS zawiera takie banki jak JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc., Deutsche Bank AG czy HSBC Holdings Plc.

Globalne banki o znaczeniu systemowym stały się bardziej odporne w ostatnich latach dzięki nagromadzeniu buforów kapitałowych i przejściu na bardziej stabilne źródła finansowania. Niska rentowność utrudniła jednak dalszą poprawę finansową – brzmi oświadczenie BIS.

Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych, banki w USA znacznie zmniejszyły swoje uzależnienie od finansowania zewnętrznego w porównaniu do swoich europejskich konkurentów, ponieważ przepisy były transponowane inaczej w tych dwóch regionach. Kryzys, który rozpoczął się w 2007 r. pokazał, że nadmierne poleganie na finansowaniu z innych instytucji finansowych może szybko narazić banki na poważne zakłócenia.

Jednak ustalenia BIS nie powinny być traktowane jednoznacznie. Ryzyko stwarzane przez pożyczkodawców pozostaje wysokie – na przykład poprzez niedocenianie „złożonych powiązań w sektorze bankowym”. Ponadto według BIS, ryzyko może po prostu przenosić się poza tradycyjny sektor bankowy.

Zobacz również: Hossa na rynku akcji umacnia pozycję Donalda Trumpa

Światowe media ekonomiczne w ostatnich miesiącach coraz odważniej piszą o tym, że obecny cykl gospodarczy znalazł się w przesileniu i wkrótce rozpocząć może się recesja na wzór tej sprzed dekady. Jej głównym zapalnikiem ma być konflikt handlowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami negatywnie odbijający się na i tak spowalniających wskaźnikach ekspansji oraz na zaufani inwestorów. Czy globalnej gospodarce rzeczywiście grozi kolejny kryzys? Na to pytanie odpowiedział dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here