Naga MarketsNie od dziś wiadomo, że dynamiczna aprecjacja kryptowalut sprawiła, iż instrumentami tymi zaczęli interesować się spekulanci, inwestorzy a nawet osoby, które nigdy wcześniej nie inwestowały ale postanowiły dorobić się na obecnej “rewolucji finansowej”. Fakt ten sprawił, że w rzeczywistości coś co koncepcyjnie miało służyć jako “peer-to-peer electronic cash system” stało się głównie przedmiotem spekulacji i sposobem na zarobienie poważnych pieniędzy. 


Z technicznego punktu widzenia zdecydowana mniejszość osób wykorzystuje bowiem waluty wirtualne do dokonywania codziennych mikropłatności. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy na notowaniach zdecydowanej większości coinów obserwujemy spadki i wszystkim wydaje się, że jeszcze sporo na tym zarobią. Ba, z opublikowanych niedawno statystyk firmy Chainalysis wynika, że ilość Bitcoinów będących własnością inwestorów długoterminowych jest teraz prawie identyczna, jak ilość BTC należąca do krótkoterminowych spekulantów.

W rzeczywistości może okazać się zatem, że w przyszłości totalna adpocja i próba realnego wykorzystania kryptowalut na masową skalę może w negatywny sposób odbić się na wycenie walut wirtualnych. Bank of International Settlements (BIS) przyznał w swoim niedzielnym ostrzeżeniu, że kryptowaluty nie są skalowalne i bardziej prawdopodobne jest, że ucierpią z powodu spadku zaufania i skuteczności.

Zaufanie do kryptowlaut może natychmiast zniknąć

Bank Rozrachunków Międzynarodowych stwierdza w swoim raporcie rocznym, że w stosunku do każdej formy pieniędzy przeznaczonej na pracę w dużych sieciach, wymaga się zaufania do stabilności jej wartości i zdolności do skutecznego skalowania. W przypadku kryptowalut zaufanie to może jednak natychmiast zniknąć z powodu niestabilności sieci zdecentralizowanych.

Sieci te nie są przystosowane do obsłużenia odpowiedniej ilości transakcji. Podatne są one na zatory komunikacyjne, co w konsekwencji doprowadzi do powstania wysokich opłat transakcyjnych i paraliży sieci.

“Zaufanie może w każdej chwili wyparować z powodu niestabilności zdecentralizowanego konsensusu, w ramach którego rejestruje się transakcje” – stwierdziła grupa ze Szwajcarii w swoim sprawozdaniu. “Oznacza to, że kryptowaluta może po prostu przestać funkcjonować, powodując całkowitą utratę wartości” – dodano.

Kierownik badań BIS, Hyun Song Shin, powiedział, że pieniądz państwowy ma wartość, ponieważ ma użytkowników. W przypadku kryptowalut wielu ich posiadaczy to spekulanci i inwestorzy, którzy trzymają coiny jedynie w celach zarobkowych. “Bez użytkowników byłby to po prostu bezwartościowy znak. Nie ma znaczenia, czy jest to kawałek papieru z czyjąś podobizną, czy cyfrowy token” – dodał.

“Bitcoin to połączenie bańki, piramidy finansowej i katastrofy naturalnej”

Zdaniem BIS zależność użytkowników od tzw. górników w zakresie rejestrowania i weryfikacji transakcji kryptograficznych również jest wadliwa i wymaga dużego i kosztownego zużycia energii. Przypomnijmy także, że już w lutym br. Agustin Carstens, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wezwał banki centralne do walki z kryptowalutami, aby powstrzymać ich “wtłaczanie” w główne instytucje, stając się tym samym “zagrożeniem dla stabilności finansowej”. Zdaniem szefa BIS, Bitcoin jest “połączeniem bańki, piramidy finansowej i katastrofy naturalnej”.

BIS stwierdził również w swoim sprawozdaniu rocznym, że skuteczne regulacje dotyczące walut wirtualnych powinny mieć charakter globalny i być skierowane zarówno do regulowanych instytucji finansowych, jak i do spółek oferujących usługi związane z kryptografią.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMostostal Zabrze [MSZ] – mocne odbicie od historycznych minimów – analiza na zamówienie
Następny artykułMundial 2018 – klasyfikacja i typowanie 2 kolejki spotkań
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here